"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sfântul Ioan de la Râsca și Secu sărbătorit la Settimo Torinese

Cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri 30 August și duminică 1 Septembrie, Parohia Ortodoxă Romană din Settimo Torinese, Protopopiatul Piemonte III, și-a sărbătorit pentru a doua oară hramul, prăznuind pe Sfântul Ioan de la Râsca și Secu, Episcopul Romanului.

Joi noaptea spre vineri, împreună cu PC Diacon Valeriu Dragănescu și citețul Valentin Petraru am săvârșit Priveghere urmată de Sfânta Liturghie, vineri seara am făcut slujba Acatistului iar praznicul a continuat până duminică când am săvârșit Sfânta Liturghie la care au participat un număr mare de credincioși, urmată de o minunata agapă frăţească oferită de membrii parohiei.

Dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru bucuria acestei slujiri.

 

Preot Paroh

Paul Porcescu

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2992118