"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Primul hram la Parohia Valeggio Sul Mincio sau Sfintii Neofit si Meletie cinstiți la Parohia Valeggio Sul Mincio

Marți 3 septembrie Parohia Valeggio Sul Mincio, protopopiatul Triveneto II (provincia Verona) și-a cinstit ocrotitorii, pe Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara. Este primul hram organizat, parohia fiind înființată anul trecut în luna septembrie.

Dimineața au fost săvârșite Utrenia, Acatistul Sfinților, Sfânta Liturghie și pomenirea celor adormiți, urmate de agapa organizata de credincioși ai parohiei. Din soborul preoților au făcut parte părintele protopop Gabor Codrea de la Parohia Sfântul Ilie Verona, părintele Laurentiu Herciu de la parohia Tripoli (Mantova) și părintele Daniel Ilie de la parohia Legnago.

Seara la ora 19 a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu. Iar cu aceasta ocazie mulțumim părinților care au participat: pr. Nicolae Budui (Rovigo), pr. Daniel Stângă (San Bonifacio), pr. Vladimir Pavlescu (Verona II), pr. Lucian Mileșan (Bolzano), pr. Sorin Croitoru (Mantova) și pr. Mihail Ursachi (Villafranca). După Sfântul Maslu a urmat agapa frățească.

Mulțumim Sfinților Neofit și Meletie pentru ocrotirea de care am avut parte in acest prim an de misiune in localitatea Valeggio Sul Mincio.

 

 

Preot paroh Ionuț Dascălu

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2992111