Liturghie arhierească la hramul Parohiei „Sfinții Zaharia și Elisabeta” din Monfalcone

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în dimineața zilei de sâmbătă, 7 septembrie 2019, credincioșii ortodocși din Monfalcone au avut bucuria și darul de a avea în mijlocul comunității un sobor impresionant de doisprezece preoți, care l-au întâmpinat cu mare bucurie pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, cel care a dăruit comunității cea mai frumoasă surpriză de fi prezent și de a liturghisi pentru prima dată în această parohie.

Prezența Preasfinției Sale a fost pentru noi o mângâiere și o încurajare de a rămâne pe Calea cea adevărată, deoarece la finalul Dumnezeieștii Liturghii a fost anunțat transferul, în calitate de preot paroh la Udine, al părintelui Victor Budeanu, în locul lui fiind numit preot paroh la Monfalcone, PC Părinte Sergiu Calmiș. Anunțul a creat emoții firești de tristețe, dar care au prins speranțe în cuvântul de încurajare, rostit cu atâta pace și liniște de către ierarhul nostru, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania.

Sărbătoarea a continuat cu agapa frățească, unde credincioșii parohiei au dat dovadă de bună organizare și, mai ales, de unitate în a face lucruri frumoase împreună.

Aducem mulțumiri, Preasfințitului Atanasie, fraților preoți, cât și credincioșilor, pentru că în al VIII-lea an de la înființarea parohiei din Monfalcone toate s-au petrecut atât de înălțător și ziditor de suflet, întru cinstea Sfinților Zaharia și Elisabeta, părinții Înaintemergătorului Ioan, dar și spre slava Preasfintei Treimi.

A consemnat Pr. Victor Budeanu

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581