"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Taina Sfântului Maslu și Instalarea noul preot paroh la Udine

 

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Prea Sfințitului Siluan, miercuri, 11 septembrie, credincioșii din Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Vasile cel Mare" din Udine au avut parte de momente duhovnicești cu totul deosebite. Aceasta, deoarece au participat la Taina Sfântului Maslu, la care au fost prezenți nouă preoți, avându-l ca protos pe Prea Cucernicul Părinte Protopop Avram Matei, care la final a transmis un mesaj de încurajarea din partea Prea Sfințitului Siluan, comunității ortodoxe din Udine. Mesajul a fost și unul de mulțumire pentru PC Părinte Iustian Deac pentru toate realizările și dăruirea în pastorația pe care a desfășurat-o în toți anii petrecuți la altarul acestei parohii. Toate acestea au fost spuse datorită faptului că părintele Iustian, cu binecuvântarea Prea Sfințitului Siluan a hotărât să se transfere într-o altă eparhie, spre Slava lui Dumnezeu și spre binele bisericii. Cum era firesc, pentru continuarea lucrării pastorale la Udine, tot atunci, a fost prezentat credincioșilor noul preot paroh Victor Budeanu. A urmat apoi înmânarea cheii bisericii în chip simbolic, iar la final binecuvântarea de rămas bun a părintelui Iustian, cu fiecare credincios în parte. Trebuie să menționăm că numărul credincioșilor a fost unul impresionant, iar lacrimile lor au vădit dragostea, pe care părintele împreună cu preoteasa au sădit-o în inimile lor în decursul timpului. 

A consemnat Pr. Victor Budeanu