"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Reuniunea Protopopiatului Calabria

 

 

Joi 12 septembrie , cu vrerea Domnului, în Calabria a avut loc cea de a șasea reuniune administrativă a Protopopiatului din acest an, după o pauză de trei luni ,pe perioada verii. După cum am stabilit de la începutul anului, ca și la întâlnirile anterioare, reuniunea a debutat cu împreuna slujire în sobor a Sfintei Liturghii. De data aceasta Domnul a rânduit să slujim într-un cadru natural, plin de sfințenia celor ce au viețuit aici , mai precis la Grota Sfântului Ilie Speleotul de la Melicucca (provincia de Reggio Calabria). Am ales data și locul întrunirii aici, întrucât în data de 11septembrie se face prăznuirea Sfântului Ilie Speleotul, fiind unul din sfinții mari italo-greci ai Calabriei , care a trăit în urmă cu peste o mie de ani ,înainte de schismă, punând bazele unor mănăstiri în zonă, datorită numărului mare de ucenici care veneau la el , doritori de o viață monahală ghidați de un adevărat părinte duhovnicesc, care a săvârșit numeroase minuni chiar din timpul vieții. Cred cu stăruință că Sfântul Ilie Speleotul împreună cu toți Sfinții Cuvioși Monahi care s-au ostenit și nevoit în aceste locuri, ne sunt ajutători și mijlocitori la Domnul, nouă celor care, la peste o mie de ani după ei,  aducem iarăși tămâie și prinos de rugăciune lui Dumnezeu în locul care odinioară era plin de cuvioși călugări, menținând astfel flacăra Ortodoxiei aprinsă.

După Dumnezeiasca Liturghie, în același tablou natural, înconjurați de o mare de măslini , mulți dintre ei seculari, am discutat diverse probleme administrative  ale parohiilor printre care și modul de organizare al Săptămânii Misiunii din luna noiembrie.

Slavă Domnului și Sfântului Ilie Speleotul pentru toate !

a consemnat protopop Ioan Manea

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2797756