Zi de mare sărbătoare în Parohia Marcellina

Vineri, 13 septembrie, la sărbătoarea Cuviosului Ioan de la Prislop, în sânul Parohiei de la Marcellina - Protopopiatul Lazio II, a poposit și a slujit Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu prilejul hramului. Inconjurat de un număr mare de preoti, Preasfinția Sa a adus în sufletele celor prezenți multă lumina și binecuvântare, subliniind în cuvântul Său de învățătură, că sfinții mijlocesc și arătă în viața lor cum trăsătura Sfinteniei lui Dumnezeu este dăruită oamenilor, spre rodire de viață.
După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Siluan a participat și a îndrumat Adunarea Protopopiatului Lazio II, întrunit în ședință lunară, prilej cu care, atmosfera de părtășie și bucurie duhovnicească s-a înmulțit și mai mult prin sugestiile și remarcele cu caracter pastoral împărtășite slujitorilor prezenți de către Preasfintitul.

A consemnat pr. Lucian Vasilache