Hramul parohiei din Rieti

Duminică, 15 septembrie, parohia din Rieti, s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare,  de "Sfântul Ierarh Iosif Cel Nou de la Partoș", al cărei ocrotitor este, sărbătorind al șaselea hram .

Credincioșii din orașul Rieti și împrejurimi, sau adunat cu mic cu mare, pentru a-l cinsti cum se cuvine, pe ocrotitorul parohiei, Ierarhul și Sfântul Banatului, Iosif  Cel Nou de la Partoș, prin prezența și participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și rugăciunile care s-au făcut pentru binecuvântarea poporului.

După încheierea slujbei,  toți cei prezenți, într-un cuget de dragoste creștinească, au rămas împreună și au servit prânzul , cu bucate tradiționale românești, pregătit cu mare dragoste și dăruire de către gospodinele parohiei.