"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Corul din Vălenii Șomcutei în vizită la Parohia Borghesiana din Roma

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,  duminică 15 septembrie 2019, comunitatea ortodoxă românească din Parohia "Sfântul Dimitrie cel Nou din Basarabi" din Borghesiana (Roma VIII) a avut bucuria de a avea ca oaspeți corul bărbătesc din Vălenii Șomcutei condus de dirijorul Răzvan Pasca, însoțiți fiind de primarul orașului Șomcuta Mare, preotul paroh, Viorel Zoicaș și de vicarul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului pr. dr. Vasile  Augustin  care a ținut și cuvântul de învățătură, explicând importanța asumării crucii în viața creștinului. În memoria vrednicului de pomenire, Arhiepiscopul  Iustinian Chira, s-a săvârșit  o slujbă de pomenire. La sfârșitul slujbei, corul  a ținut un concert de cântece patriotice,  după care ne-am bucurat de agapa frățească.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2797752