Activități în parohiile EORI în perioada 30 septembrie – 6 octombrie 2019

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I

1.     Vineri, 4 octombrie, în Parohia “Sfânta Cuvioasă Parascheva” - Torino s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

PROTOPOPIATUL PIEMONTE II

2.     Parohia “Sfinții Români” – Cuneo și-a prăznuit marți, 1 octombrie, cel de-al doilea hram.

PROTOPOPIATELE TOSCANA I ȘI TOSCANA II

3.     Duminică, 6 octombrie, biofizicianul Virgiliu Gheorghe va conferenția în Parohia “Sfântul Antonie cel Mare” – Lucca. Prelegerea va avea ca temă: „Provocările tinerilor astăzi”. La eveniment vor participa, în primul rând, tinerii Nepsis din Toscana.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO IV

4.     Duminică, 6 octombrie, în Parohia “Sfinții Doctori fără de arginți Chir și Ioan” – Camposampiero va fi marcat, printr-un moment festiv, noul început de an catehetic din cadrul școlii parohiale.

5.     Sâmbătă, 5 octombrie, în Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Luca” – Limena a fost marcat noul început de an catehetic din cadrul școlii parohiale. Astfel tinerii și copiii comunității au mers în pelerinaj la Padova pentru a se închina la moaștele Sfântului Apostol și Evanghelist Luca. Cu această ocazie s-a oficiat slujba acatistului sfântului.

6.     Duminică, 6 octombrie, în Parohia Limena după Sfânta Liturghie se va oficia slujba de sfințire a terenului pe care va fi construită noua biserică a parohiei.

PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE

7.     Parohia “Sfântul Ierarh Chiril al Ierusalimului” - Macerata a găzduit joi, 3 octombrie, ședința protopopială din luna curentă a clericilor din Protopopiatul Umbria - Marche.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

8.     Parohia “Acoperământul Maicii Domnului – Bassano del Grappa și-a prăznuit marți, 1 octombrie hramul și a găzduit Adunarea protopopială.

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581