"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Șezătoare Tradițional Românească În Parohia Asolo

În contextul Anului Omagial al Satului Românesc în Patriarhia Română, cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ne-am întâlnit la o şezătoare în ajunul Zilei Naţionale a României, precum altă dată făceau țăranii, transmițând prin viu grai credința, cultura, dar mai ales lucrând împreună, învățând cu drag unul de la altul.

Biblioteca orășenească din cadrul primăriei orașului Borşa, prin doamna director Tinuţa Grec, scriitoare şi mare iubitoare a portului popular autentic, a reînviat tradiția șezătorii uitate, ridicând-o la un nivel superior, adunând modele vechi într-o carte dedicată cămășii populare și împreună cu "hărnicuţele" doamne iubitoare de frumos, în fiecare miercuri se întâlnesc la șezătoare și scot la lumină adevărate bijuterii a culturii românești. Noi am profitat de noile tehnologii şi ne-am alăturat șezătorii în direct cu ajutorul internetului.

Mulțumiri celor ce cu drag s-au aplecat asupra noii generaţii transmiţând din vechile îndeletniciri, inclusiv colinde, pricesne, povestiri hazlii și cu tâlc. Mulțumiri familiei Grazziotin Angela și Arduino ce au amenajat o cameră muzeu acasă și au fost gazde bune. Mulțumiri tuturor participanților pentru momentele speciale românești. Emoţii până la lacrimi.

"Parcă am fost în vizită la bunica", ne-a spus emoționată una dintre fete.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2884767