"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 25 noiembrie – 1 decembrie 2019

 

PROTOPOPIATUL LAZIO I

1.     Corul de tineri Symbol al Patriarhiei Române va susține duminică, 1 decembrie, în Parohia “Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma un concert de colinde și cântece românești.

 

PROTOPOPIATULLOMBARDIA I

2.     Parohia “Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureș” – Cassano d’Adda va organiza duminică, 1 decembrie, un moment cultural-artistic cu ocazia serbării Zilei Naționale a României. Astfel, Teatrul Teca din localitate va găzdui un moment artistic susținut de Cenaclul “Lumină Lină” din Sibiu.

 

PROTOPOPIATULLOMBARDIA III

3.     Parohia “Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” - Romano di Lombardia își serbează sâmbătă, 30 noiembrie, ocrotitorul. În acest context pr. conf. univ. dr. Constantin Necula, profesor la Facultatea de Teologie “Andrei Șaguna” din Sibiu va avea o întâlnire duhovnicească cu credincioșii.

4.     Credincioșii Parohiei “Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Brescia vor avea o întâlnire duhovnicească duminică, 1 decembrie, cu pr. conf. univ. dr. Constantin Necula, profesor la Facultatea de Teologie “Andrei Șaguna” din Sibiu

 

PROTOPOPIATULPIEMONTE I

5.     Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” – Cirié va găzdui sâmbătă, 30 noiembrie, seminarul: “Căsătorie cu sens”. Acesta va fi susținut de Cristina Sturzu, Consilier în dezvoltare personală și psihoterapeut.

6.     În contextul serbării Zilei Naționale a României duminică, 1 decembrie, Parohia Cirié va găzdui conferința: “Din naștere român, în veșnicie al lui Hristos”. Prelegerea va fi susținută de Pr. Constantin Sturzu, Consilierul Sectorului de Comunicare și Relații Publice al Arhiepiscopiei Iașilor.

 

PROTOPOPIATULTRIVENETO II

7.     În Parohia “Izvorul Tămăduirii” – Bolzano duminică, 1 decembrie, după Sfânta Liturghie se va oficia o slujbăde pomenire la împlinirea a 30 de ani de la trecerea la cele veșnice a Pr. Arsenie Boca.

 

PROTOPOPIATUL TOSCANA I

8.     Miercuri, 27 noiembrie,în Parohia “Sfânta Muceniță Anisia” – Empoli s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

9.     Vineri, 29 noiembrie,în Parohia “Sfânta Muceniță Lucia” – Firenze s-a oficiat Taina Sfântului Maslu

 

PROTOPOPIATUL TOSCANA II

10.  Parohia Sfântul Ioan Gură de Aur- Carrara va găzdui duminică, 1 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”.

 

PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE

11.  Duminică, 1 decembrie,în Parohia “Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” – Perugia se va oficiat Taina Sfântului Maslu.

 

PROTOPOPIATUL ABRUZZO – MOLISE

12.  Miercuri, 27 noiembrie,în Parohia “Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Mușcel  ” – Vasto s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

13.  Joi, 28 noiembrie,în Parohia “Sfinții Mucenici Serghie și Vah” – Lanciano s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

14.  Parohia “Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Mușcel  ” – Vasto va găzdui sâmbătă, 30 noiembrie, întâlnirea interreligioasă: “Momenti di condivisione tra le fedi”.

15.  Duminică, 1 decembrie, într-o atmosferă de sărbătoare, în Parohia “Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” – Pescara se va marca sfârșitul proiectului: “Școala românească din Pescara – armonizarea și împletirea valorilor românești cu cele europene”. Proiectul a fost realizat cu sprijinul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni.

 

PROTOPOPIATUL CAMPANIA

16.  O parte dintre credincioșii Parohiei “Sfântul Apostol şi Evanghelist Matei” – Salerno vor merge sâmbătă, 30 noiembrie, în pelerinaj la Amalfi și Ravello, pentru a se închina la moaștele Sfântului Apostol Andrei.

 

---

A.    În majoritatea parohiilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se vor organiza momente artistice, culturale și patriotice cu ocazia serbării, pe 1 decembrie, a Zilei Naționale a României.

B.    Biserica Parohiei “Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” – Verona a găzduit marți, 26 noiembrie, întâlnirea semestrială tematică a preoților din zona de nord a Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au participat clericiii din protopopiatele Lombardia I, II și III, Piemonte I, II și III, Triveneto I, II, III și IV, Emilia Romagna I, II și Liguria. Evenimentul s-a desfășurat în prezența celor doi ierarhi ai eparhiei: Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Atanasie, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2881933