"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Corul "Simplu" al parohiei Vorona Mare a concertat în parohia "Sfântul Dimitrie cel Nou" (Roma VIII)

            În seara zilei de 11 decembrie 2019, după săvârşirea Tainei Sfântului Maslu în sobor de preoţi, credincioşii parohiei Sfântul "Dimitrie cel Nou" Borghesiana (Roma VIII), păstorită de părintele protopop Nicolae Strugaru (Lazio 3), s-au bucurat de un frumos concert de colinde, susţinut de corul "Simplu" al parohiei Vorona Mare, coordonat de părintele Sandu Olivian.

            După ce, proaspăt sosiţi pe meleaguri italiene, tinerii au poposit aici cu prilejul Praznicului Sfântului Ierarh Nicolae, oferind răspunsurile la strană şi susţinând un micro-recital de cântec religios şi colind, care i-a impresionat plăcut pe cei aflaţi de faţă, de această dată, sub bagheta dirijorală a părintelui Olivian, au reuşit să aducă în sufletele numerosului public auditor, o fărâmă din Crăciunul de acasă.

            Beneficiind de o regie aparte şi moderat de către părintele coordonator, momentul a debutat cu un mic colaj de cântece patriotice, care le-au reamintit spectatorilor de faptul că sunt români. Apoi, periplul muzical i-a invitat să descopere deopotrivă diferite ipostaze ale Praznicului Naşterii Domnului, cât şi variate tradiţii locale ce sunt legate de înţelegerea lui în diferite zone ale ţării. Alături de tineri, credincioşii au intonat şi ei, la invitaţia corului versuri din colinde deja consacrate precum: "Galbenă gutuie", "Deschide uşa, creştine", "Sus, la poarta Raiului" şi au descoperit cu atenţie şi entuziasm texte precum cele ale cântecelor: "Moş Crăciun bolnav", "Hristos în celulă" (pe textul lui Radu Gyr) şi multe altele. Au făcut de asemenea, deopotrivă colindători şi colindaţi, promisiunea că nu a murit colindul străbun, "n-au murit colindătorii" şi încă se mai poate colinda chiar şi într-o societate secularizată şi s-au lăsat transpuşi în universul Crăciunului copilăriei.

            Cu o lacrimă nostalgică în colţul ochiului, toţi cei de faţă şi-au amintit de Crăciunul din vermurile de demult, de frumoasele şi bogatele tradiţii româneşti de altădată şi s-au lăsat fermecaţi de frumuseţea şi bogăţia colindului sfânt şi bun, interpretat cu gingăşie, în respect pentru străbuni şi portul popular, de tinerii din Vorona Mare.

            La finalul evenimentului, părintele protopop Nicolae Strugaru, parohul comunităţii, a adus mulţumiri auditoriului şi tinerilor colindători, pe care i-a răsplătit cu daruri. Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească, la care au luat parte toţi cei de faţă, pregătită de credincioşii parohiei "Sfântul Dimitrie cel Nou" din Borghesiana (Roma VIII).

           

            A consemnat,

Pr. dr. Maxim Morariu

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2993662