"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul parohiei din Rieti

 

 

Duminică, 15 septembrie, parohia din Rieti, s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare,  de "Sfântul Ierarh Iosif Cel Nou de la Partoș", al cărei ocrotitor este, sărbătorind al șaselea hram .

Credincioșii din orașul Rieti și împrejurimi, sau adunat cu mic cu mare, pentru a-l cinsti cum se cuvine, pe ocrotitorul parohiei, Ierarhul și Sfântul Banatului, Iosif  Cel Nou de la Partoș, prin prezența și participarea la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și rugăciunile care s-au făcut pentru binecuvântarea poporului.

După încheierea slujbei,  toți cei prezenți, într-un cuget de dragoste creștinească, au rămas împreună și au servit prânzul , cu bucate tradiționale românești, pregătit cu mare dragoste și dăruire de către gospodinele parohiei.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2797752