"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Tuturor Sfinților” din Monza

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 8 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul Parohiei „Tuturor Sfinților” – Milano Nord-Monza. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, ierarhul a săvârșit hirotonia întru preot a diaconului comunității, Cucernicul Părinte Eugen Nacu.

În cuvântul de învățătură dăruit celor prezenți cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit acestora pe seama pericopei evanghelice a duminicii. „Gârbovirea de optsprezece ani a femeii din pericopă ne arată, așa cum tâlcuiesc Sfinții Părinți, greutatea păcatelor care ne afectează verticalitatea, progresul nostru către cele dumnezeiești. Atunci când ești gârbov duhovnicește, privești doar la cele ale pământului, cele exclusiv materiale, păcatul împiedicând legătura noastră firească și personală cu Dumnezeu. Însă șansa noastră, a tuturor, se leagă de căință, de întoarcere sinceră către Domnul, de împlinirea poruncilor Evangheliei Sale, vremea postului și nu numai favorizând o anumită conștientizare a stării noastre sufletești”.

La vremea rânduită din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Eugen Nacu, pe seama comunității gazdă, îndemnându-l să-și asume cu multă responsabilitate noua misiune pastorală încredințată.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Pompiliu Nacu a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru bucuria și binecuvântarea prezenței în mijlocul comunității din nordul Milanului, cât și tuturor celor care s-au alăturat acestei zile de sărbătoare a Parohiei „Tuturor Sfinților” din Monza.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2993659