"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Corala "Sfântul Roman Melodul" a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a concertat în parohia "Sfântul Dimitrie cel Nou" Roma VIII – Borghesiana

            În seara zilei de 7 decembrie, începând cu orele 19, corala bărbătească "Sfântul Roman Melodul" a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a susţinut, în faţa unui numeros public, format din credincioşii comunităţii de aici, un concert de colinde corale tradiţionale româneşti, invitându-i pe cei de faţă la un periplu prin toate zonele ţării şi la descoperirea frumoaselor obiceiuri de Crăciun existente aici.

            Sub bagheta dirijorală a părinţilor Gavril Popa şi Andrei Petru Aslan, au fost interpretate succesiv colinde provenind din toate zonele etnografice ale României. Părintele Alin Olteanu (Fiumicino), prezentatorul evenimentului, a avut grijă să însoţească fiecare text interpretat cu un preambul isagogic, care să familiarizeze auditoriul cu contextul apariţiei unei colinde, autorul şi semnificaţia ei. La rândul lor, soliştii au interpretat cu măiestrie şi candoare partituri precum: "Dacă-n fiecare zi", "Moş Crăciun", "Praznic luminos", "Ziurel de zi", "Colindul celui făr' de ţară" şi multe altele, spre deliciul publicului auditor, care i-a răsplătit mereu cu aplauze şi uneori şi cu câte o lacrimă în colţul ochiului.

            La finalul manifestării, gazda evenimentului, părintele protopop Nicolae Strugaru (Lazio 3), a mulţumit atât invitaţilor, cât şi spectatorilor, evidenţiind faptul că, prin evenimentul din acea seară, corala "Sfântul Roman Melodul", consacrată în peisajul italian şi nu numai, a reuşit să aducă România mai aproape pentru cei ce sunt departe de ţară. Concertul s-a încheiat cu o agapă frăţească, organizată de comunitatea parohială.

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2993664