"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 9-15 decembrie 2019


PROTOPOPIATUL LAZIO II
1. Parohia “Botezul Domnului” din Monterotondo - Tor Lupara va găzdui sâmbătă, 14 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”.

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I
2. Parohia “Sfântul Eftimie cel Mare” - Voghera va găzdui joi, 12 decembrie, întâlnirea și conferința protopopială lunară a clericilor din protopopiat.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II
3. Parohia “Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” – Verona a găzduit marți, 10 decembrie, conferința: “La presenza ortodossa a Verona”.

PROTOPOPIATUL TRIVENETO IV
4. Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Luca” din Padova Nord - Limena va găzdui duminică, 15 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”.

PROTOPOPIATUL EMILIA ROMAGNA II
5. Sâmbătă, 14 decembrie, în Parohia “Sfânta Mare Muceniță Marina” din San Marino se va oficiat Taina Sfântului Maslu.
6. Parohia “Sfântul Apostol Timotei” – Cesena va găzdui duminică, 15 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”.

PROTOPOPIATUL TOSCANA I
7. Diaconul Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” – Iași, va avea miercuri, 11 decembrie, o întâlnire duhovnicească cu credincioșii din parohia “Înălțarea Domnului” - Firenze.
8. Diaconul Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” – Iași, va avea vineri, 13 decembrie, o întâlnire duhovnicească cu credincioșii din parohia “Sfânta Muceniță Anisia” - Empoli.

PROTOPOPIATUL TOSCANA II
9. Parohia “Sfânta Muceniță Agripina” - Sesto Fiorentino va găzdui miercuri, 11 decembrie, seminarul: “Cultivarea atenției”. Acesta se va adresa clericilor și va fi susținut de către diaconul Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași.
10. Parohia “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Carrara va găzdui joi, 12 decembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii va fi: “Mamă, tată, eu cresc, voi ce faceți? Reflecții filocalice și câteva date recente din neuroștiințe despre educația și formarea copiilor”.
11. Parohia “Învierea Domnului” – Massa va organiza sâmbătă, 14 decembrie, un campionat de șah.

PROTOPOPIATUL LIGURIA
12. Joi, 12 decembrie, în Parohia “Sfântul Proroc Ioan Botezătorul” - Savona se va oficiat Taina Sfântului Maslu.
13. Parohia “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” – Genova va găzdui sâmbătă, 14 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”.

PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE
14. Parohia “Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” – Perugia a găzduit marți, 10 decembrie, în prima parte a zilei, un atelier dedicat preoților și preoteselor din protopopiat, iar seara conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii a fost: “Viața spirituală și tiparele societății de consum. Receptarea duhovniceasca a lumii în evul divertismentului”.
15. Parohia “Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop” – Pesaro va găzdui sâmbătă, 14 decembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii este: “Credința ca ființare lăuntrică. Viața spirituală pe cântarul virtuților creștine”.

PROTOPOPIATUL ABRUZZO – MOLISE
16. Parohia “Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Mușcel  ” – Vasto a găzduit luni, 9 decembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii a fost: “Viața în captivitatea ecranelor. De la tulburările de atenție la demența artificială. Reflecții în lumina rezultatelor din neuroștiințe și a experienței Părinților filocalici”.
17. Parohia “Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Mușcel  ” – Vasto va găzdui sâmbătă, 14 decembrie, Festivalul “Colindul Sfânt și Bun”. Festivalul se află la cea de-a șasea ediție.
18. Parohia “Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana” – Pescara va găzdui duminică, 15 decembrie, conferința diaconului Adrian Sorin Mihalache, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” - Iași. Tema prelegerii este: “Mamă, tată, eu cresc, voi ce faceți? Reflecții filocalice și câteva date recente din neuroștiințe despre educația și formarea copiilor”.

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2993664