Colindul Sfânt și Bun”- Festivalul de Colinde și Tradiţii Creştine De Iarnă

EDIŢIA a VI-a- DECEMBRIE 2019, FELTRE

Aproximativ 600 de credincioşi din Protopopiatul Triveneto I au participat  duminică, 8 decembrie 2019, la a şasea ediţie a Festivalului “Colindul Sfânt şi Bun”, gazdă fiind Parohia Ortodoxă Română cu hramul Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat din Feltre. În deschiderea festivalului părintele protopop Avram Matei a ţinut o frumoasă cuvântare despre importanţa colindelor şi păstrării tradiţiilor noastre creştine. Ca reprezentant al Episcopiei Romano-Catolice de Belluno-Feltre a fost prezent pe tot parcursul festivalului don Giuseppe Bratti care a mulţumit participanţilor şi organizatorilor evenimentului. Au participat parohiile din Feltre, Venezia I, Dolo, Belluno, Asolo, Oderzo, Portogruaro, Castelfranco, Noale, Conegliano, Mirano, Treviso, San Dona di Piave. Colindătorii mari şi mici au interpretat colinde şi urături specifice Sărbătorii Naşterii Domnului şi au fost răsplătiţi cu diplome şi daruri din partea parohiei gazdă.

Mulţumim tuturor participanţilor şi tuturor celor care s-au ostenit cu organizarea acestui frumos eveniment.

Următoarea ediţie a Festivalului de Colinde va avea loc ȋn Parohia Ortodoxă Română cu hramul Sfânta Mare Muceniţă Irina din Oderzo.

Preot Adrian Ene

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581