"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Săptămâna misiunii în Protopopiatele Toscana 1 şi Toscana 2

     Miercuri 11 decembrie 2019, de la orele 10:00, la Parohia Ortodoxă Română ,,Sfânta Muceniţă Agripina fecioara” din Sesto Fiorentino, s-a desfăşurat seminarul cu tema: ,,Atenţia, Meditaţia şi Liniştea, trei lucrări interioare în contextul lumii de astăzi”, Seminar condus de Pr.prof Adrian Sorin Mihalache.  

     Participanţii la acest eveniment important din viaţa celor două protopopiate, au căutat , sub coordonarea atentă a Pr. Prof. Sorin Mihalache, să gasească răspunsuri la diferite întrebări legate de cultivarea atenţiei şi a propriei liniştiri, precum şi soluţii pentru îmbunătăţirea şi ctreşterea calităţii actului pastoral desfăşurat în parohie.

     Ziua s-a încheiat cu  conferinţa: ,,Viaţa în captivitatea ecranelor – De la tulburări ale atenţiei la demenţă digitală. Reflecţii în lumina rezultatelor din neuroştiinţe şi a experienţei părinţilor filocalici”, susţinută de Pr.prof Adrian Sorin Mihalache la Parohia Firenze I.

Relatează: Pr. Viorel Matei

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2993664