Slujire arhierească în Parohia „Cuviosul Nicodim de la Tismana” din Ferrara

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a patra după Rusalii, 14 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității parohiale „Cuviosul Nicodim de la Tismana” din Ferrara, unde a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a hirotonit întru preot un nou slujitor al Bisericii lui Hristos.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioșilor despre modelul de credință și de smerenie pe care ni-l oferă sutașul păgân din Evanghelie, acesta fiind convins de puterea tămăduitoare a Domnului nostru Iisus Hristos. Acest sutaș, cu o atitudine iubitoare, nu numai că reușește să-i găsească vindecare slujitorului său, ci izbândește a-L descoperi pe Domnul, socotindu-se și nevrednic în a-L primi în propria casă.

La momentul cuvenit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a hirotonit întru preot pe Cucernicul Părinte Diacon Ștefan Damaschin, cel care va păstori sufletele credincioșilor în Parohia „Sfânta Mare Muceniță Marina” din Republica San Marino. Preasfinția Sa l-a îndemnat pe noul slujitor ca să înmulțească harul primit astăzi în sufletele credincioșilor săi, spre a-i conduce la cel mai de preț lucru pe care-l pot dobândi încă din această lume, prin mântuirea sufletelor lor.

Un moment de emoție pentru comunitatea ortodoxă românească din Ferrara  fost sfințirea de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar a crucii ce va fi pusă deasupra noii biserici achiziționată de curând de către Parohie, prin purtarea de grijă a Preacucernicului Părinte Paroh Vasile Jora.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, pentru bucuria prilejuită de slujirea în mijlocul comunității și pentru sfințirea crucii ce va fi așezată pe noua biserică a Parohiei, ca un imbold în continuarea lucrărilor de restructurare a acesteia.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581