“Zilele limbii române“ la BOLZANO

Parohia ortodoxă română din BOLZANO a marcat începutul anului școlar printr-o manifestare devenită populară în comunitatea noastră: “ ZILELE LIMBII ROMÂNE “. În acest sens, copiii școlii noastre parohiale au recitat, după Sf. Liturghie,  poezii scrise de marii noștri poeți naționali: Mihai Eminescu, Nicolae Labiş, Geo Bogza, Vasile Alecsandri, Grigore Vieru, Nichifor Crainic, Anton Pann, Radu Gyr, Ion Minulescu şi alṭii.

Un popas cultural românesc, ce alinǎ dorul de ṭarǎ, promoveazǎ adevǎratele valori, dar care menṭine la Bolzano identitatea noastrǎ de credinṭǎ şi de neam.

Mulṭumim din suflet copilaşilor noştri!

Preot Lucian Milasan,BOLZANO

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581