"Vestind bucuria primăverii" - NEPSIS Settimo Torinese

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paroh Paul Porcescu, alături de coordonatorii Pr. diac. Valentin Petraru și Dna. diaconiță Mădălina, Cursurile Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râșca și Secu", au pășit în atmosfera primăverii, ca timp al creației, al renașterii și al Învierii.
Tinerii NEPSIS au luat parte la un Atelier Catehetic și Artistic, studiind tematica timpului liturgic prin cateheză, apoi lecturând legendele mărțișorului, terminând prin completarea fișelor de orografie și exerciții în limba română.
În cea de-a doua parte a întâlnirii au trudind la alcătuirea a zeci de mărțișoare, împodobite prin mai multe tehnici artizanale precum și finalizarea mai multor tablouri cu tematică florală în culori acrilice și colaj mixt.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase, mulțumind tuturor participanților!










