- Dettagli
- Visite: 1006
Sfânta Liturghie în a treia zi de Paşti
pentru deţinuţii ortodocşi din penitenciarul de la Torino

Ca în fiecare an, în a treia zi de Paști, vestea Învierii Domnului a fost purtată şi deţinuţilor din Penitenciarul Lorusso e Cutugno din Torino. A fost săvârşită cu acest prilej Sfânta Liturghie de către părintele Gabriel Burcescu de la Parohia „Sfânta Cruce”- Torino, părintele Paul Porcescu de la Parohia “Sfântul Ioan de la Râșca și Secu” – Settimo Torinese și părintele Valeriu Andrei Grosu de la Parohia “Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampie”- Collegno.
Peste 50 de bărbaţi şi femei de diferite naţionalităţi (români, croați, sârbi) au participat la această Sfântă Liturghie, oficiată în limba română şi italiană. Mulți dintre ei s-au spovedit în timpul postului și au dat mărturie despre libertatea interioară dobandită, între zidurile penitenciarului, în rugăciune, adică în dialogul inimii cu Hristos.
La sfârşitul Sfintei Liturghii, părintele Gabriel a mulţumit, conducerii penitenciarului pentru că a îngăduit şi a facilitat ca la această Sfântă Liturghie să participe deţinuţi din toate pavilioanele, amintind celor prezenţi că “singura Persoană care nu te părăsește niciodată este Hristos Cel Înviat, doar El este capabil să iubească până la sfârșit.”
Alături de darul nepreţuit al Sfintei Liturghii, fraţii și surorile din penitenciar au primit ouă roşii, cozonac şi icoane cu Învierea Domnului .
Toată această experiență este, mai ales pentru părinții din protopopiatele Piemonte I și III care merg periodic în penitenciar, o continuă amintire a faptului că omul este chipul slavei cele negraite a lui Dumnezeu deși poartă rănile păcatului.
Hristos a înviat!
a consemnat parintele Valeriu Andrei Grosu
- Dettagli
- Visite: 679
Săracii de la Monterotondo au primit Lumina Sfintelor Paști

În ziua de 16 aprilie, la Monterotondo Scalo, parohia „Botezul Domnului” a organizat Sfintele Paști pentru pentru persoanele dezavantajate social, care nu au acoperiș. Mai multe familii de frați și surori ai comunității, și-au unit forțele și au gătit un meniu bogat și variat, pentru persoanele române, din localitate și din Roma, într-o structură oferită duminica de către primăria din localitate. S-a început cu tradiționala cântare „Hristos a înviat!” pe care cei prezenți au rostit-o cu lumânări aprinse și lacrimi în ochi. Părintele Ioan Birsan, împreună cu tinerii parohiei, s-au rugat cu Canonul Sfintei Învieri. Și cei beneficați, au rostit un cuvânt de mulțumire și au cântat câteva pricesne de Înviere. Atmosfera a fost emoționantă și plină de bucurie pentru oameni care au multe motive de tristețe, printre care singurătatea, depărtarea de propriile familii și neajunsurile materiale. Mesajul zilei a fost legat de vederea duhovnicească. Cu cât cineva iubește și iartă mai mult, cu cât crede și nădăjduiește mai mult în Domnul Iisus, cu atât poate să întrezărească prezența tainică și providențială a Înviatului în viața personală. Nu evenimentele arată realitatea lui Dumnezeu, dincolo de aparențe, ci credința determină evenimentele și le dă un sens izbăvitor. Enoriașii de la Monterotondo au oferit felicitări și daruri pentru cei prezenți, care le rândul lor au oferit gazdelor un ou roșu și o îmbrățișare pascală. Masa și serbarea s-au încheiat într-o atmosferă de recunoștință reciprocă, oaspeții pentru cele primite, gazdele pentru că au putut să îl primească în mijlocul lor pe Cel Înviat, sub chipul oamenilor străzii.
Parohia de la Monterotondo a oferit Lumină comunității rom din Roma
Câțiva dintre membrii parohiei de la Monterotondo au mers în via del Salone la Roma să ofere pachete și ajutoare unor familii de etnie rom, ce se găsesc în dificultate. Părintele Ioan Birsan, cu familia sa, a adus mângâiere și bucurie multor copii, care nu beneficiază de asistență și îndrumare religios-ortodoxă. În mai multe locuințe s-au făcut rugăciuni și binecuvântări. S-a cântat „Hristos a înviat!”
- Dettagli
- Visite: 680
Bucuria Învierii pentru deținuții din penitenciarul Rebibbia |PS Atanasie de Bogdania a slujit Utrenia Învierii

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit, marți 18 aprilie 2023, Utrenia Învierii în cele patru sectoare ale Penitenciarului Rebibbia, cea mai mare închisoare din Italia. Ierarhul a fost însoțit deun grup de preoți conduși de părinteleBogdan Petre, Consilier al Departamentului pentru Închisori al Eparhiei. La finalul fiecărei slujbe, PS Atanasie de Bogdania i-a binecuvântat pe cei prezenți și le-a oferit ouă roșii, cozonac și pască.
Din anul 2005, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei asigură asistență duhovnicească și materială deținuților români din Penitenciarul Rebibbia, precum și altor creștini ortodocși de diferite naționalități: albanezi, georgieni, sârbi, ucraineni, ruși și lituanieni.
La nivelul întregii Eparhii, în a treia zi de Paști, preoții responsabili de pastorația deținuților din penitenciare, vestesc bucuria Învierii Domnului celor peste 2043 de români care se află încarcerați în închisorile de pe cuprinsul Republicii Italiene.
În timpul anului, cei peste 100 de preoții care desfășoară misiune pastorală în închisori, cercetează în mod regulat închisorile, oferind asistență religioasă și materială.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 414
Solidaritatea copiilor și atelier de prescuri în călătoria spre Înviere - Școala Parohială "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" - Roma - Torre Angela

Încheierea Postului Paștelui a fost marcat în Parohia "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" din Roma de participarea copiilor la tradiționalele ateliere de lucru manual desfășurate în posturile de peste an. În cadrul acestora copiii au avut posibilitatea pe de o parte să împreună - lucreze diferite obiecte cum sunt candele, iconițe, felicitări cu tematică pascală, în vederea susținerii copiilor bolnavi aflați alături de părinții lor sub tratament la Spitalul Pediatric Bambino Gesù din Roma, precum și să învețe importanța rugăciunii pentru aproapele și rostul jertfei cu destinație specială în cadrul atelierului despre prescură.
În urma participării la aceste ateliere, fiecare a avut ocazia să bucure mai mulți copii și părinți români din spital, precum și din locațiile care îi găzduiesc provizoriu în zonă, iar în același timp să aducă bucurie credincioșilor din parohie, care au susținut ca de fiecare dată cu drag împreuna-lucrare cu ofertele proprii.
Ca urmare a participării la atelierul despre prescură, fiecare copil a avut posibilitatea să ducă la altar jertfa cu destinație specială - prescura făcută cu mânuța sa, împreună cu pomelnicul pe care a învățat cu aceeași ocazie să-l scrie, precum și să completeze cunoștințele dobândite, în dialog cu Părintele Diacon Profesor Nicolae Preda, profesor de Liturgică în cadrul Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" a Universității din București. Deasemenea trecând prin detalii despre pâine și prescură, în cadrul atelierului copiii au descoperit împreună legătura dintre pâinea "cea spre ființă" pe care creștinul o cere în rugăciunea "Tatăl nostru" și adevărata jertfă dătătoare de fericire până în veșnicie, Trupul și Sângele lui Hristos cel răstignit și înviat.
"Hristos a înviat
Și lumea-ntreag-a luminat
Adevărat a înviat!"
- Dettagli
- Visite: 439
Președintele Maltei, Excelența Sa, George Vella, a vizitat parohia românească din Valleta

Duminică, 16 aprilie, la Vecernia Învierii, Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Valletta, Malta, în ceas de Sărbătoare Luminată a Învierii Mântuitorului nostru, Iisus Hristos, a avut ca oaspeți pe Excelența Sa, George Vella, Președintele Maltei și pe Prima Doamnă a Maltei, soția sa, Miriam Vella. Excelența Sa, un creștin trăitor, a fost alături de comunitatea de români din Malta în ultimii ani, când a primit corul de copii al parohiei, ca aceștia să vestească bucuria Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Președintele Maltei și Prima Doamnă au fost primiți de către copii parohiei în biserica românească din Valletta. Aceștia i-au întâmpinat cu pâine, sare și un frumos buchet de flori, înmânat Primei Doamne Miriam Vella.
Cuplul prezidențial a asistat la toată Vecernia Învierii celebrată în română, malteză și engleză.
Bucuria propovăduirii mesajului evanghelic a fost primit cu bucurie de către toți oaspeții și credincioșii parohiei românești din Malta.
La sfârșit, după scurtul cuvânt de învățătură al părintelui paroh, Excelența Sa a salutat comunitatea de ortodocși români, moldoveni, ucraineni și alte naționalități. Domnul Președinte a urat sărbători fericite comunității de ortodocși și a declarat că este foarte încântat atât de integrarea foarte bună a comunității de români în Malta, cât și de faptul că aceștia prețuiesc biserica primită de la Arhiepiscopia Catolică a Maltei!
Nu a lipsit obiceiul de ciocnire a ouălor, unde președintele Maltei a câștigat!
A fost oferită în dar o icoană a Învierii pentru cuplul prezidențial și Excelența Sa a semnat cartea de onoare a parohiei, lucru ce va rămâne în memoria credincioșilor din Malta.










