- Dettagli
- Visite: 341
Întâlnirea preoteselor cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Joi, 15 decembrie 2022, a avut loc ultima întâlnire online din acest an, a preoteselor din grupul „Sfânta Nona”, cu un invitat special! De data aceasta, a răspuns invitației Preasfințitul Părinte Episcop
Preasfințitul Siluan a vorbit, cu mult drag și cu cuvânt plin de duh, din experiența Preasfinției sale, ca și fiu de preot, dar și ca păstor de suflete.
Preasfinția sa transmite faptul că noi toți suntem într-o permanentă devenire. Lumea duhovnicească a fost și este într-un permanent conflict cu cea lumească, însă esențialul și ceea ce e mai important, în această lume, este ceea ce se întâmplă între mine și Domnul. De relația mea personală cu Dumnezeu, de zăbovirea în taină cu El, depinde înțelegerea corectă a adevăratei libertăți. De asemenea, ne spune că viața în Hristos nu este simplă teorie, ci e viață, praxis. Astfel, să nu așteptăm momentul în care să fim cu Domnul și nici să nu ne baricadăm în spatele unor clișee. Smerenia este o virtute de care trebuie să ținem cont și să înțelegem faptul că, cu cât suntem mai aproape de Dumnezeu, cu atât vom simți că smerenia nu e înjositoare, ci e o însușire firească a Lui, la care EL ne face părtași.
Preasfințitul, în cuvântarea
În ceea ce privește lectura, Preasfințitul ne sfătuiește la o „lectură duhovnicească cu pipeta”, pentru a asimila, a metaboliza ceea ce citim, devenind, astfel, una cu cuvântul lui Dumnezeu, așa cum Trupul și Sângele Domnului intră în trupul și sângele nostru, prin Sfânta Împărtășanie.
Ne îndeamnă Preasfinția sa să ne rugăm din inimă, să citim psalmii care ne sunt dragi, să chemăm Numele Domnului, cât mai des și, nu în ultimul rând, să fim mulțumitoare!
Ultima parte a convorbirii a fost cea interactivă, unde doamnele preotese au pus întrebări și s-au adus în discuție subiecte importante și delicate, cu răspunsuri folositoare, pentru fiecare.
În loc de concluzii, vedem astfel că raportul personal cu Domnul înduhovnicește, dă bucurie, dă libertate, iar Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al iubirii! El mă iubește necondiționat! El mă preferă! Doar sub pavăza iubirii Lui, a harului Lui, putem înțelege adevărata iubire, învățăm să ne iubim pe noi înșine și pe cei de lângă noi, fiind compătimitori cu ei!
Domnul să ne învețe iubirea și să ne ajute să îi odihnim pe cei de lângă noi!
A consemnat: Psa Ecaterina Țuțur
- Dettagli
- Visite: 433
Grupul coral Pro Domine cu colinda la Consulatul General al României din Torino

În seara zilei de 16 decembrie 2022, preoți din Protopopiatele Piemonte I și III, care alcătuiesc grupul coral Pro Domine, condus de părintele protopop Marius Floricu, au adus vestea Nașterii Domnului în Consulatul General al României la Torino. Părinții au fost primiți cu multă căldură de doamna consul Ioana Ghiorghiaș care s-a bucurat că această vestire a devenit tradiție și totodată semn al legăturii strânse care s-a format între cele două instituții.
Întreg personalul consular a ascultat cu nostalgie colindele cântate de părinți, fiecare amintindu-și cu drag de momentele frumoase din perioada copilăriei .
La final, părintele protopop, a mulțumit gazdelor pentru primire scoțând în evidență încă o dată importanța colaborării între Biserică și Consulat,pentru toți frații noștri români din Piemonte.
Sculaţi-vă gazde mari
În sara de Crăciun
Sculaţi voi români plugari
În sara de Crăciun
Că vă vin colindători
În sara de Crăciun
Noaptea pă la cântători
În sara de Crăciun.
Colindăm, colindăm iarna
Pe la uşi, pe la fereşti
Colindăm, colindăm iarna
Cu colinde românești…

- Dettagli
- Visite: 572
Taina Sfântului Maslu în Insula Sardegnia

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și binecuvântarea ierarhilor Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Episcopul Siluan și Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ioan Botezătorul din Olbia, Protopopiatul Misionar Sardegnia al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-au achiziționat în perioada 16 noiembrie - 08 decembrie 2022 mai multe obiecte atât pentru biserică cât și pentru școala parohială.
Vineri, 16 Decembrie 2022, după ce s-a săvârșit Taina Sfântul Maslu ,în sobor de 3 preoti s-au inaugurat bunurile cumpărate prin cele două granturi obținute de parohia noastră și finanțate de Guvernul României prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP), mulțumindu-se tuturor celor implicați în reușita acestor proiecte.
Finanțările din aceste granturi au ca obiectiv principal perpetuarea valorilor culturale și educaționale românești prin conștientizarea apartenenței la identitatea națională lingvistică atât pentru copiii născuți în familiile mixte, cât și pentru toți copiii din zonă care provin din diferite regiuni ale României .
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Preot Paroh Marian Găină
- Dettagli
- Visite: 622
Mod Crăciun a sosit și la spitalul pediatric Giannina Gaslini Genova

Moș Crăciun a ajuns și la Spitalul pediatric Giannina Gaslini din Genova și i-a bucurat pe Ana, Isabel Maria, Alexia Daria și Robert. Ei sunt copiii sosiți din România și care sunt în tratament pe termen lung la Spitalul Gaslini din Genova. Pe ei, ca și pe alte sute de copiii români trecuți prin acest spital îi pomenim în rugăciunile noastre, îi îngrijim cu Sfântă Împărtășanie și le dăruim căldura sufletelor noastre. Va îndemnăm să le faceți cel mai frumos dar: să-i pomeniți la rugăciune, să se întoarcă sănătoși acasă.
Menționăm că fotografiile au fost făcute cu acordul părinților.
- Dettagli
- Visite: 321
PS Atanasie de Bogdania: Cu fiecare zi de post creștem în virtute | Taina Sfântului Maslu la Centrul Eparhial de la Roma
„Hristos Domnul ne dăruiește prin nașterea Sa un dar foarte prețios, pe care l-am pierdut dintru început, anume vederea Lui. Se face om pentru noi, ca noi să-L vedem și să vorbim cu El”, a explicat în cuvântul de învățătură, Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de miercuri, 14 decembrie 2022, când a săvârșit Taina Sfântului Maslu de obște la Centrul Eparhial de la Roma, înconjurat de un sobor de preoți.
Preasfinția Sa a vorbit despre legătura Tainei Sfântului Maslu cu iertarea. Primul pas spre dobândirea vindecării este iertarea, iar cel care iartă învață să iubească. Noi cerem prin Sfântul Maslu vindecarea trupului, dar fără o vindecare a sufletului, în prealabil, nu o putem dobândi. Iubirea se manifestă prin milostenie și prin arătarea dragostei. A fi milostiv nu înseamnă a ne oferi nouă personal daruri, ci înseamnă că ceea ce ai dori pentru tine, să oferi aproapelui tău. Observăm un paradox al vieții: cu cât trăim mai bine, cu atât iubim mai puțin și cu cât suntem cuprinși de greutăți, cu atât oferim mai multă iubire.
Preasfinția Sa a vorbit și despre felul în care omul percepe lumea din jurul lui și despre cum trăirea duhovnicească a omului influențează lumea din jurul său. Omul aflat în stare de neiertare și de păcat, percepe lumea din jurul său ca fiind plină de răutate și durere. Cel aflat în stare de liniște duhovnicească și iubire, percepe lumea ca locul armonios pe care Dumnezeu l-a creat dintru început. Așadar, circumstanțele exterioare se schimbă în funcție de trăirea duhovnicească a omului. Noi ne croim viața după felul inimii noastre.
Ierarhul a îndemnat pe cei prezenți să pună început bun în taina iertării, să sădească în inima lor gând de pocăință, de milostenie și de pregătire duhovnicească. Să sădim gânduri bune și binecuvântate, rugăciune și iertare, care să binecuvinteze lumea din jurul nostru.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Taina Sf. Maslu în Parohia Sf. Chiril al Alexandriei din La Spezia
- Atelierul de Crăciun în cadrul Parohiei Ortodoxe Române "Sfântă Muceniță Lucia" - Veneția 1
- Taina Sfântului Maslu în Parohia Sfântul Ioanichie cel Mare Arzachena
- Sărbătoarea Hramului Bisericii Ortodoxe Române "Sf. Muceniță Lucia" - Veneția 1










