- Dettagli
- Visite: 521
Taina Sfântului Maslu în Parohia Avezzano (AQ)

Vineri, 07 Octombrie a.c., în Parohia "Sfinții Mucenici Epictet și Astion" din Orașul Avezzano, Protopopiatul Abruzzo-Molise, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu. Dintre sfințiții slujitori, au făcut parte, pe lângă preotul-paroh Daniel Mititelu, atât Părintele Alin Iarca, Parohul Parohiei Pescara și Protopop al Protopopiatul Abruzzo-Molise, cât și Părintele Petru Voicu, Parohul Parohiei Vasto. Slujire sfântă și binecuvântată, spre Slava lui Dumnezeu și folosul bunilor credincioși!
Preot Daniel Mititelu
- Dettagli
- Visite: 564
Congresul MOREOM – ziua a doua – Madrid 2022

Vineri, 7 octombrie 2022, au continuat lucrările Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, care se desfășoară în perioada 6-9 octombrie 2022, în Spania.
Ziua a doua a început prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în catedrala „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Madrid.
În prima parte a zilei, Părintele Profesor doctor Vasile Mihoc, a susținut conferința cu titlul „Rugăciunea în Noul Testament”. Părintele a evidențiat faptul că, Mântuitorul Iisus Hristos se oferă pe El Însuși ca model de practicare a rugăciunii desăvârșite. S-a rugat deseori Tatălui, pentru a arăta legătura Lui cu Dumnezeu-Tatăl și I-a învățat pe ucenici să se roage, îndemnându-i să se încredințeze Tatălui, Care știe care sunt nevoile lor. Rugăciunea creștinului trebuie să fie plină de încredere, perseverență și sinceritate. La finalul conferinței, Părintele Profesor a răspuns la întrebările adresate de participanți.
Cea de-a doua parte a zilei a început cu atelierul „Discernământul pastoral și mijloace pastorale de cultivare a discernământului credincioșilor prin spovedanie”, susținut de către Părintele Profesor doctor Patriciu Vlaicu, fiind adresat clericilor participanți la Congres. Părintele Profesor a subliniat faptul că, preotul trebuie să sublinieze valoarea virtuților, nu să dovedească o cunoaștere aprofundată a complexității și diversității păcatului.
În cadrul Adunării Mitropolitane s-au prezentat dările de seamă ale celor trei eparhii din componența Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. Reprezentanții Nepsis din Italia, Spania, Franța, Elveția, Anglia și Irlanda au prezentat, de asemenea, activitățile desfășurate în ultimii doi ani, iar doamna preoteasă Alexandra Drăgănicea de la Paris, a prezentat proiectul mitropolitan a tinerelor cercetași – SCOUT - SOEOM.
La final s-au prezentat concluziile celor opt ateliere tematice care au avut loc pe parcursul zilei, în care s-au discutat aspecte legate de Anul Omagial și Comemorativ 2022, în Patriarhia Română, precum și răspunsuri la provocări pastorale și misionare de actualitate în diaspora Europei Occidentale.
Domnul Gheorghe-Florin Cârciu, secretar de stat al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni a participat la lucrările Congresului. În cuvântul adresat ierarhilor și preoților a adus mulțumiri pentru toată activitatea pastoral-misionară și social-filantropică desfășurată în parohiile mitropoliei și pentru păstrarea fidelității față de valorile spirituale românești promovate cu curaj și demnitate.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 409
Întâlnire protopopială Abruzzo-Molise 6 octombrie 2022

Joi 6 octombrie 2022, a avut loc ședința ADUNĂRII PROTOPOPIALE din ABRUZZO-MOLISE, ţinută la sediul protoieriei de la parohia din localitatea Pescara, începând cu orele 11.30, după săvârşirea Sfintei Liturghii.
În cadrul întâlnirii s-au discutat s-au discutat mai multe aspecte cu caracter pastoral, administrativ și catehetic printre care amintim:
- Dettagli
- Visite: 604
Slujire la Catedrala San Tommaso din Ortona

"Domnul meu și Dumnezeul meu!"
În a opta zi de la Înviere, Domnul s-a arătat pentru a doua oară ucenicilor, împreună cu care, de această dată, era și Toma. Îi arată acestuia semnele răstignirii Sale și îl cheamă să se convingă că El este. "Domnul meu și Dumnezeul meu!" a strigat Toma (Ioan; 20,28).
"Toma, fiind odată mai slab în credință față de ceilalți apostoli, prin Harul lui Dumnezeu, a trudit cu mai mult curaj, cu mai mult zel și fără de odihnă decât toți ceilalți, astfel încât a propovăduit aproape peste tot pământul, netemându-se să ducă Cuvântul lui Dumnezeu popoarelor sălbatice " spune Sfântul Ioan Gură de Aur.
Astăzi, 6 octombrie, în ziua de prăznuire a Sfântului Apostol Toma, s-a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în capela de sub altarul Catedralei San Tommaso din Ortona, unde odihnesc moaștele Sfântului. Acestea au fost aduse la Ortona în 06 septembrie 1258, împreună cu piatra funerară care era deasupra mormântului, de pe insula grecească Chios. De la acea dată, Catedrala devine un important centru de rugăciune și de pelerinaje.
În anul 2021 a fost donată de către Arhiepiscopia Lanciano-Ortona o părticică din sfintele Moaște către Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. De asemenea, prin bunăvoința și mijlocirea preotului paroh, don Roberto Geroldi, avem posibilitatea de a sluji lunar în Catedrala San Tommaso. Cu ocazia sărbătorii de astăzi, pc. părinte Constantin Bolohan a înmânat acestuia o scrisoare de mulțumire din partea Episcopiei noastre, împreună cu un exemplar din cartea părintelui diacon Sorin Mihalache, "Sei ciò che vivi".
"Apostole Sfinte Toma, roagă pe milostivul Dumnezeu ca să dea iertare de greșale sufletelor noastre..." (troparul Sfântului Apostol Toma)
Consemnează, preoteasa Mirela Roxana Bolohan
- Dettagli
- Visite: 768
Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale - Madrid 2022

În perioada 6-9 octombrie 2022, au loc la Madrid, Spania, lucrările Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, care se reiau pentru prima dată în prezență fizică, după o pauză cauzată de pandemie.
În cadrul Congresului va avea loc ședința de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif de la Paris.
Peste 230 de participanți delegați ai parohiilor din cele trei eparhii aflate în jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale iau parte la lucrările Congresului, în care se încearcă să se ofere răspunsuri comune și practice, în acord cu Cuvântul Evangheliei, la probleme actuale ale societăților în care trăiesc credincioșii ortodocși.
În seara zilei de joi 6 octombrie, va avea loc deschiderea oficială a Congresului prin săvârșirea Slujbei de Te-Deum în Catedrala „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Madrid, de către Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, la care vor participa membri delegați ai Congresului.
Părintele Profesor Doctor Grigore Dinu Moș va încheia prima zi a Congresului prin susținerea conferinței cu titlul „Rugăciunea într-o lume secularizată”.
Vineri, 7 octombrie 2022, după Dumnezeiasca Liturghie, Părintele Profesor Doctor Vasile Mihoc va susține conferința „Rugăciunea în Noul Testament”. Apoi vor avea loc ateliere, după care se vor discuta concluziile acestora. După amiază, Părintele Profesor Doctor Patriciu Vlaicu va susține atelierul cu titlul „Discernământul pastoral și mijloacele de cultivare a discernământului în viața credincioșilor prin spovedanie”, iar apoi va avea loc Adunarea Mitropolitană.
Ziua de sâmbătă, 8 octombrie, membrii Sinodului Mitropolitan, împreună cu un sobor de preoți vor săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Sâmbătă după masă cei prezenți vor vizita diferite obiective din capitala Regatului Spaniei.
Congresul se va încheia duminică, 9octombrie, după Liturghia solemnă care va avea loc la Catedrala „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Madrid.
Sinodul Mitropolitan este o structură sinodală locală în cadrul Biserici Ortodoxe Române. El este format din mitropolit, împreună cu arhiepiscopii, episcopii, precum și episcopii vicari și arhiereii vicari de la eparhiile sufragane care alcătuiesc Sinodul Mitropolitan. În Biserica Ortodoxă Română, organizarea și atribuțiile Sinodului Mitropolitan sunt precizate de Statutul pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, articolele 111-113.
Adunarea Mitropolitană este un organism administrativ central care se ocupă cu problemele comune eparhiilor din Mitropolie. Ea este constituită pe durata de patru ani şi are ca membri de drept: Membrii Sinodului Mitropolitan, vicarii eparhiali, protoiereii și stareţii mănăstirilor, iar ca membri aleși câte 30 de membri (10 clerici și 20 de mireni) din fiecare eparhie, desemnați de Adunările eparhiale respective.
Congresul Mitropoliei este un organism reprezentativ consultativ, format din Sinodul Mitropolitan, membrii Consiliului Mitropolitan și ai Consiliilor Eparhiale, delegaţii parohiilor din Mitropolie - clerici şi mireni, delegaţii aşezămintelor monahale. El se întruneşte o dată la trei ani şi are rol consultativ, informativ-comunitar, în dezbaterea problemelor importante privind misiunea sau organizarea Mitropoliei, adoptând, cu majoritate de voturi, rezoluţii ce urmează să fie luate în considerare de Adunarea Mitropolitană şi de Adunările Eparhiale.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI










