- Dettagli
- Visite: 566
Festivalul Bucuria Învierii / San Marino
În Duminica a treia după Paști, Duminica Mironosițelor, în parohia Sfânta Mare Muceniță Marina din San Marino, după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, s-a desfășurat Festivalul Bucuria Învierii. Asemenea femeilor mironosițe care au fost întâmpinate de Domnul cu salutul „Bucurați-vă!”, ne-am împărtășit cu toții din aceeași bucurie nesfârșită și sfântă.
Cerurile după cuviință să se veselească și pământul să se bucure și să prăznuiască toată lumea cea văzută și nevăzută, că a înviat Hristos, bucuria cea veșnică
(Canonul Învierii, Cântarea I, Stihirea a treia)
- Dettagli
- Visite: 781
Catania – Festivalul "BUCURIA ÎNVIERII" la DUMINICA MIRONOSIȚELOR și ZIUA FAMILIEI

An de an, în parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania, manifestările legate de praznicul Învierii încep odată cu serbarea copiilor la Florii și se încheie la Duminica Mironosițelor, când protagonistele sunt enoriașele ce vin la biserică, pentru a lua lumina Învierii lui Hristos, spre luminarea vieții lor.
În a doua duminică după Înviere, Biserica Ortodoxă cinstește mironosițele femei ce au venit cu miruri la mormântul Domnului.
Atunci se sărbătoresc și femeile creștine.
Cu acest prilej, părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a subliniat în predica sa despre menirea și importanța femeii creștine în familie, ca principală propovăduitoare a Cuvântului divin.
Păstorul a felicitat enoriașele parohiei, oferindu-le în mod simbolic: flori albe și sticluțe cu mir.
Copiii de la școala parohială au împodobit rame pentru rugăciunile oferite în dar mamelor și au înroșit ouă, folosind diferite frunze.
La această zi de sărbătoare s-a realizat o apetisantă și bogată expoziție culinară, unde fiecare și-a arătat măiestria în arta gătitului, a decorațiunii, a împodobirii unei mese frumoase, așa cum numai femeia gospodină știe să o facă, cu dragoste, măiestrie și jertfă.
Aperitive, prăjituri, fructe și torturi au decorat mesele din curtea bisericii.
Pentru festivalul "BUCURIA ÎNVIERII" din acest an, preoteasa Geta Ichim a pregătit împreună cu creștinele parohiei și câtiva copii, sceneta: "Bucuria mironosițelor”, după un text scris de Mirela Șova.
Pe scena amenajată s-au prezentat îngerii, florile și mironosițele, care au povestit întâmplările scripturistice din dimineața Paștilor.
Troparul învierii a răsunat iar și iar, în curtea bisericii, loc ce a devenit Casă a Domnului, unde se slujește Sfânta Liturghie de la începutul pandemiei.
În aceeași zi enoriașii din Catania au omagiat și Ziua Familiei.
Nașii - cei ce sunt părinții duhovnicești ai familiei întemeiate prin TAINA CUNUNIEI - au venit cu cei botezați și cununați, pentru a primi Trupul și Sângele Domnului.
Părinți și fii duhovnicești - nași și fini - au călcat pragul Casei lui Dumnezeu, și au mulțumit pentru binefacerile primite.
Totodată enoriașii au participat la un proiect online, prin care au povestit cele mai prețioase amintiri despre părinții lor, oameni ai lui Dumnezeu, ce i-au învățat alfabetul credinței și le-au îndrumat primii pași în Casa Domnului.
Cele mai frumoase mărturii vor fi tipărite și se vor expune pe un panou în holul bisericii.
Dublul eveniment sărbătorit la biserică - Duminica mironosițelor și Ziua familiei creștine - a strâns într-un buchet al dragostei copii, tineri și adulți, uniți de dorința de a cinsti Învierea Domnului.
"Hristos a înviat din morți
Cu moartea pre moarte călcând
Și celor din mormânturi
Viață dăruindu-le!"
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 752
Hram la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Proroc Isaia” din Viareggio – Italia

Luni, 9 mai 2022, parohia din localitatea Viareggio, protopopiatul Toscana II, și-a cinstit ocrotitorul, pe Sfântul Proroc Isaia. Momentul de bucurie a fost marcat prin săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în sobor de preoți.
În cuvântul de învățătură, părinte paroh Andrei Vizitiu, a evidențiat faptul că „astăzi cinstim hramul parohiei pentru a opta oară, opt ani de slujire continuă. Domnul ne-a învrednicit ca noi, preotul și credincioșii, să devenim una și să ne ajutăm în drumul spre mântuire. Voi mă sprijiniți pe mine și eu pe voi. Drumul e lung, dar important este că am plecat împreună pe această cale și nădăjduiesc că vom ajunge, tot împreună, la final drumului: împărăția lui Dumnezeu. Mulțumim Domnului și Sfântului Proroc Isaia pentru bucuriile, tristețile, încercările și sprijinul pe care ni le-au dat în tot acest timp. La mulți ani binecuvântați!”
La final părintele a mulțumit preoților pentru împreuna-slujire și credincioșilor pentru bucuria a fi părtași la această sărbătoare.
- Dettagli
- Visite: 487
Parohia din Chianciano în haine de sărbătoare

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, am prăznuit și anul acesta hramul bisericii noastre, Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan. Ca de fiecare dată, a fost prilej de mare bucurie duhovnicească.
Sărbătoarea a început sâmbătă seara cu săvârșirea privegherii iar a doua zi Utrenia și Dumnezeiasca Liturghie.
La sărbătoare au participat și pr Aron Horciu de la Parohia Sfântu Apostol și Evanghelist Andrei din Montefiascone precum și de părintele Iustin Nicolae Chirică de la parohia Sfântul Ierarh Teodosie de la Mănăstirea Brazi.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate dar și celor care s-au implicat să ne facă sărbătoarea mai frumoasă.
- Dettagli
- Visite: 341
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XXIX-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale, au continuat în variantă On-Line.
În cadrul Atelierului Catehetic, pe lângă fișa obișnuită, au fost vizionate materiale video explicative despre Duminica Femeilor Mironosițe, subliniind importanța mărturisirii având "vârtutea" credinței. Un alt moment impresionant a fost audierea istorioarei despre confruntarea dintre Sf. Evanghelist Ioan Teologul și vrăjitorul Chinops din insula Patmos.
În ce priveste partea creativă,Tinerii NEPSIS au primit din partea coordonatorilor, Valentin și Mădălina, provocarea contemplării unui Heruvim, pătrunzând după puterea minții lângă Tronul Ceresc pe care stă Mântuitorul Înviat.
Astfel proiectul "Altarul meu de Rugăciune", a fost împodobit cu o nouă Icoană, care să îmbogățească armonia dintre Sfinți și Puterile Cerești, punând împreună Serafimi, Heruvimi, Icoane ale Praznicelor Împărătești și Sfinți reprezentativi ai Bisericii, însumând un total de 12 reprezentări iconografice alcătuite în acest an catehetic.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase, mulțumind tuturor participanților!










