- Dettagli
- Visite: 272
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XXIX-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.
În căutarea "Frumosului Dumnezeiesc" Tinerii NEPSIS, au parcurs o nouă serie de activități educaționale, descoperind un nou prieten duhovnicesc, pe Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava, prin vizionarea unui documentar și alcătuirea de schițe dedicate.
De asemenea obișnuitele inserturi, propuse de coordonatorii, Valentin și Mădălina, pentru cunoașterea României prin geografie, istorie și exerciții de comunicare, completate de fișele catehetice cu întrebări și răspunsuri, precum și provocările Atelierului de Creație, Chitară și Muzică Psaltică, toate acestea alcătuiesc o alternativă ce conturează frumos reperele de nezdruncinat întru dobândirea cunoștințelor atât de necesare mântuirii.
Aducând mulțumire pentru toate realizările frumoase, dăm Slavă Bunului Dumnezeu!
- Dettagli
- Visite: 530
O nouă întâlnire de formare a animatorilor de tabere la Como

Parohia cu hramul "Sfântul Ierarh Grigorie Palama" din localitatea Como, protopopiatul Lombardia 2 Nord, se pregătește de tabără.
Pentru a aceasta, vineri 11 iunie, la invitația părintelui paroh Cristian Prilipceanu, părintele Ionuț Dascălu, reprezentatul pentru tineret în Protopopiatul Triveneto II și preoteasa Anca Dascalu, au susținut o nouă întâlnire de formare de animatori și voluntari de tabere, la care au participat tineri Nepsis ai parohiei, ce se vor implica activ în tabără și în evenimentele viitoare din parohia Como.
Prezentarea profilului voluntarului și animatorului pentru o tabără creștin-ortodoxă, rolurile în tabără și în special învățarea de metode, instrumente de comunicare, prezentarea și exersarea unor tipuri de jocuri s-au numărat printre lucrurile împărtășite tinerilor și echipei de tabără prezenți la întâlnirea de formare.
Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 889
Tabăra parohiei Sf. Proroc Moise din Asolo

În data de 12 iunie la Cavallino Treporti s-a încheiat tabăra interparohiala din cadrul Anului Omagial al Pastorației Românilor din afara României, organizată cu binecuvântarea preasfințitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de către părintele Iulian Munteanu, parohia Sfântul Prooroc Moise din Asolo.
Impresii:
O lacrimă jucăușă tot sălta în colțul ochilor de dimineață. Acum odată porniți la drum spre alte datorii frumoase, revăd în liniște amintirile ce se așează frumos pe rafturi, legate cu fundițe colorate, iar lacrimile de bucurie se rostogolesc nestingherite.
A fost o săptămână intensă, binecuvântată de bunul Dumnezeu cu oameni inimoși ce au pus umărul la organizarea taberei. Ar fi să înșir o listă frumoasă ce depășește 80 de persoane: copii 64 și adulți 17, la care adăugăm 8 bijuterii superbe, bebelușii ce ne încântă cu delicatețe și gingășie.
În tabără au participat și copii din parohiile limitrofe: Treviso, Castelfranco și Bassano.
Tabăra a fost organizată în condițiile prevăzute de lege, pe baza nucleelor familiare. În fiecare căsuță, 12 la număr, era o mămica sau bunica cu fii și nepoții, sau prieteni apropiați de familie. Marea și soarele sunt medici buni am profitat din plin întări ndu-ne sănătatea.
Sfinții părinți ne atenționează că iubirea față de copii se vede în educația bună pe care le-o dăm. Am încercat să îmbinăm plăcutul cu utilul, să punem în practică cele învățate la școală, mergând o zi la "Fabrica della Scienza", unde copii s-au afundat în lumea științei cuceriți de posibilitatea de a experimenta cele mai trăsnite curiozități "acasă la Einstein". Traseul a continuat cu o tornadă simulată, au stat lângă imitația izbucnirii vulcanului din istoricul Pompei, au trăit sentimentul unui cutremur 6,7; au construit munți și oceane, au remodelat harta lumii; "ghidați" de Tesla - de care se spune că era de origine român, am reprodus fulgerul. Copiii s-au cântărit pe diverse planete, au experimentat efectul găurii negre, fenomenul optic de reflexie a luminii, posibilitatea de a produce curent electric bio pedalând și multe altele care nădăjduim să fi avut impact pozitiv asupra asimilării informațiilor învățate de ei la școală.
O bucurie aparte a fost Tropicarium și Aquarium din același complex. Nenumărate specii de pești, reptile și insecte le analizăm în habitatul lor, în fiecare an descoperind ceva nou. Rechinii de diverse specii, pinguinii și reptilele gigantice stârnesc mereu noi curiozități la care binevoitor ne răspund însoțitorii parcului. Fetițele au analizat metamorfoza fluturilor, s-au distrat admirând pinguinii în jocul lor.
Miercuri zi de post.
"Dragilor miercuri a fost răstignit Hristos Dumnezeul nostru, lăsăm toate viețuitoarele în pace, nu consumăm nimic de origine animală, cu binecuvântarea episcopului putem mânca pește."
"Eu nu pot trăi fără lapte."
" Eh iubire, nu ne putem apropia de Hristos Dumnezeu fără o pregătire serioasă, doar cei bolnavi și bebelușii sunt scutiți de post și anumite cazuri speciale ce necesită dezlegare, cei care nu postesc nu se pot împărtăși."
Un exercițiu luat foarte în serios de către copii, ne minunam cum se sfătuiau și încurajau unul pe altul, iar dulciurile cu lapte stăteau cuminți la locul lor.
Joi Sfânta Liturghie de Înălțarea Domnului ne-am adunat cu toții în biserica pe care am creat-o în aer liber la malul mării. Dacă toată săptămâna a fost soare, când am început Liturghia un nor a cuprins locul rugăciunii, simțindu-ne pe Muntele Tabor. Cu toții victorioși ne-am împărtășit în zi de mare sărbătoare.
Vineri 11 iunie, în ziua când biserica ortodoxă sărbătorește pe Sfântul Ierarh Luca doctorul, am avut un concurs de prim ajutor pentru micii doctori. Copii s-au implicat serios în cursul oferit de doamna infermier Maria Pop care cu multă dragoste și dăruire i-a îndrumat pe cărările medicinei, în special în acordarea primului ajutor medical în cazul: arsurilor, hemoragiilor, fracturilor, mușcăturilor veninoase, axandu-se pe lucrul în echipă.
Încheierea taberei a fost una emoționantă, fiecare căsuță lansând spre cer un Lampion acompaniat de urale și aplauze.
2021 - Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor; deși în afara granițelor nu ne putem vizita mormintele străbunilor am vorbit cu copiii despre pomenirea lor în rugăciune, dar mai ales în cadrul Sfintelor Liturghii să-i pomenim împreună cu cei vii pentru că în Hristos Dumnezeu una suntem.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat preoteasa Doina Dimcea
- Dettagli
- Visite: 462
Parohia “Sfântul Ierarh Nicolae” din Conegliano a primit vizita Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania

În seara zilei de sâmbătă, 12 iunie 2021, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a poposit în mijlocul credincioșilor din Parohia “Sfântul Ierarh Nicolae” din Conegliano, unde a săvârșit slujba Vecerniei Mari, alături de Preacuviosul Părinte Iustin Miheț, Exarhul Mănăstirilor din Episcopie, de Preacucernicul Părinte Constantin Pascariu de la Parohia Trieste și de Preacucernicul Părinte Ilie Petean de la Parohia Venezia Mestre.
Credincioșii prezenți s-au bucurat de cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Atanasie, care a punctat câteva idei legate atât de Duminica a șaptea după Paști, a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic, dar și despre mărturisirea credinței: “Sfinții Părinți au încercat să ne inducă, prin învățăturile lor, un stil de viață diferit de ceea ce propune lumea, în care centrul să fie Hristos și căutarea esențialului; de aceea, este foarte important să valorizăm învățăturile acestora despre credință în propria noastră purtare. Un exemplu de asumare, până la capăt, a credinței, au fost primele secole ale creștinismului, în care împărații romani au persecutat pe creștini și i-au închis în temnițe, crezând că, astfel, Îl vor învinge pe Hristos. Însă, după ce Sfântul Constantin cel Mare îi eliberează pe creștini, se deschid ușile temnițelor și tot harul care a stat închis cu aceștia se revarsă peste întreaga lume, învățătura asumată și trăită de către creștinii primelor veacuri rămânând până astăzi în conștiința Bisericii”.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Mihail Damașcan a adresat Preasfințitului Părinte Atanasie, celorlalți clerici prezenți și tuturor credincioșilor un cuvânt de mulțumire pentru acest moment de bucurie.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 752
PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfânta Mare Muceniță Irina” din Oderzo

Sâmbătă, 12 iunie 2021, comunitatea parohială „Sfânta Mare Muceniță Irina” din Oderzo a avut deosebita bucurie de a-l primi în mijlocul ei pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ierarhul a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie alături de Preacuviosul Părinte Iustin Miheț, Exarhul Mănăstirilor din Eparhie, de Preacucernicul Părinte Valentin Petroșanu de la Parohia Castelfranco și de Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Grigore.
Înainte de începutul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit mai multe hirotesii: a unui citeț și a unui paraclisier, pe seama Parohiei gazdă, și a trei paraclisieri și a unui citeț, pe seama Parohiei „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din Noale.
În cuprinsul cuvântului de învățătură rostit cu acest prilej de către Preasfințitul Părinte Atanasie, s-au evidențiat câteva gânduri legate de luminatul Praznic al Înălțării Domnului, prin care opera de mântuire a neamului omenesc este încheiată de către Domnul nostru Iisus Hristos, finalitatea Învierii Sale și a învierii noastre trebuind a fi intrarea noastră în Împărăția lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa a anticipat câteva gânduri despre Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic de mâine, în care a accentuat firul roșu al învățăturilor pe care aceștia ni le-au lăsat, acela al creării unei legături firești între învățătura pe care o asumăm și viața pe care o ducem, fiind chemați să trăim ceea ce am descoperit în Biserică și în vistieria de neprețuit moștenită de la Sfinții noștri Părinți.
La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a mulțumit pentru această zi întregii comunități și Preacucernicului Părinte Paroh Ioan Grigore, felicitându-i pentru deosebita activitate pastoral-misionară realizată în Parohie. De asemenea, Părintele Paroh i-a răspuns Preasfințitului cu gânduri de recunoștință și de bucurie pentru această vizită pastorală și pentru momentul plin de har, prin slujirea în mijlocul comunității parohiale din Oderzo.
Sfântă Mare Muceniță Irina, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
- PS Atanasie de Bogdania a vizitat Parohia „Sfântul Ierarh Iachint de la Vicina” din Belluno
- PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Taina Sfântului Maslu la Așezământul monahal din Spilimbergo
- PS Atanasie de Bogdania a binecuvântat lucrările realizate la amenajarea noului lăcaș de cult al Parohiei din Pordenone
- PS Atanasie de Bogdania a vizitat comunitatea parohială din Prata di Pordenone










