- Dettagli
- Visite: 1318
Duminica Ortodoxiei – prăznuită prentru prima dată la parohia Genova 2 - Chiavari

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, astăzi, 21.03.2021, în cadrul Parohiei Genova 2 - Chiavari, cu hramul Sfantului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel din Protopopiatul Liguria, pentru prima dată de la începutul misiuni pastorale a fost sărbătorită, în prima Duminică a Sfântului și Marelui Post, numită Duminica Ortodoxiei, cinstirea sfintelor icoane, așa cum a fost stabilită de Sfinții Părinți la Sfintele Sinoade.
Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate.
Post binecuvantat, cu mult spor și folos duhovnicesc.
Preot Cosmin Pandra

- Dettagli
- Visite: 511
Întâlnirile Nepsis Civitavecchia

În fiecare vineri seară, cu binecuvântarea părintelui nostru Ion Dimulescu, se desfășoară întâlnirile Nepsis cu tinerii din parohia "Intampinarea Domnului" din Civitavecchia. Având în vedere restricțiile, păstrăm toate măsurile sanitare prevăzute în decretul legislativ. În aceste întâlniri vorbim cu Părintele despre credință, Biserică și lucruri firești de zi cu zi, cu care se confruntă tinerii în ziua de astăzi. În ultima perioadă, Frăția Nepsis s-a mărit, adăugându-se noi tineri neptici. Domnul să ne binecuvinteze si să ne ajute să sporim duhovnicește! Slavă Domnului pentru toate!
A consemnat Elena Bianca Nistor

- Dettagli
- Visite: 1299
"Flămând am fost și mi-ați dat să mănânc" - icoana milosteniei, în Duminica Ortodoxiei, la Catania

Fiecare sărbătoare este un popas în veșnicie.
Și Duminica Ortodoxiei este un mare prilej de bucurie, este ziua în care ortodocșii se îndreaptă cu pași repezi spre casa Domnului.
Acolo este locul în care găsim: Biblia zugravită pe pereți, locul în care catapeteasma adună chipurile proorocilor din Vechiului Testament, ale apostolilor din Noul Testament, praznicele împărătești, icoanele Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale sfinților.
Toate candelele ce luminează această lume de la începutul ei, până în veșnicie, ne trec pe un alt tărâm al sfințeniei.
Fiecare rugăciune rostită în fața sfântului din icoană, ne întărește sufletul bătut de ploaie, de vânt, de arșiță, de toate intemperiile acestei vieți trecătoare.
Cum a prăznuit parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania DUMINICA ORTODOXIEI, în anul 2021?
Este al doilea an în care am prăznuit altfel Duminica Ortodoxiei, datorită molimei ce-a ars pământul.
Ne-au lipsit procesiunile alături de frații ortodocși: italieni, ruși,greci și ucrainieni...
Ne-a lipsit veselia și mândria afișată pe străzile cetății de la poalele vulcanului Etna, odată cu icoanele ce îi înfățișau pe sfinții noștri dragi: Constantin și Elena, Nicolae făcătorul de minuni, Andrei ocrotitorul României, Arhanghelii Mihail și Gavriil sau Gheorghe purtătorul de biruință...
Ne-au lipsit culorile costumelor populare specifice fiecărei etnii, pe care le purtau credincioșii uniți de dragostea pentru Ortodoxie...
Ne-au lipsit glasurile vesele ale copiilor ce își duceau pe străzi trofeele - panourile pline de icoanele, pe care le colorau la școala parohială...
Ne-au lipsit zâmbetele, pentru că nu am văzut de mult zâmbetele, pe fețele ascunse de mască...
Ne-a lipsit pacea și calmul, căci grija pentru boala acestor zile e fără sfârșit...
Ne-a lipsit lăcașul de cult în care făceam slujbele, pentru că acum trebuie să ne rugăm în curtea bisericii, afară și să păstrăm o distanță mare între noi...
Cu toate acestea ne-am apropiat de casa Domnului și mai grăbiți, pentru a lăsa lacrimile noastre la picioarele crucii lui Hristos.
Așa cum fiecare părinte își poartă cu el pozele copiilor lui, pentru a le arăta tuturor, enoriașii astăzi și-au adus icoanele în fața cărora se roagă în biserica de acasă, rostind o rugăciune către sfântul din icoană.
Soarele s-a ascuns parcă special și a lăsat ploaia torențială să alunece pe lângă prelata ce acoperă curtea, în locul
lacrimilor ce ne alunecă pe obraji de atâta timp.
Și fiecare și-a prezentat icoana și sfântul ce este pictat în ea.
Fiecare icoană avea o poveste, de cele mai multe ori era un dar important de familie, păstrat cu sfintenie de multi ani, de la botez, cununie sau ziua onomastică.
Sfânta Liturghie mai frumoasă ca niciodată în ropotele picăturilor de ploaie ne-a amintit de vremelnicia acestei vieți.
Îngerii nevăzuți de la slujba duminicală, ce participă mereu lângă noi, acum parcă împodobeau curtea, prin icoanele colorate pe care fiecare creștin le ținea in mâini.
Cu smerenie enoriașii au primit Sfânta Împărtășanie, cu bucurie au ascultat pastorala citită de părinte, cu drag au donat pentru colecta Fondului Misionar Central, spre ajutorarea bisericilor.
Iar colacii pregătiți pentru sărbătoarea de azi, au împodobit mesele, căci gospodinele au păstrat tradiția învățată de la mamele lor.
Milostenia - icoana iubirii celor lipsiți
O MASĂ CALDĂ, OFERITĂ CELOR 100 DE SUFLETE, DIN CAMPO NOMADI
După Sfânta Liturghie, părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, însoțit de câtiva enoriași, s-a îndreptat spre cele două spații din jurul orașului, numite - "Campo nomadi", unde își găsesc adăpostul cei mai lipsiți dintre oameni.
Casele lor, făcute din lucruri aruncate la gunoi: bucăți din uși, reclame stradale sau mobile vechi, piese de puzzle dintr-o viață fericită, au devenit așezări unde viața merge mai departe.
În aceste locuri triste, părintele a adus oameni cu inimă mare, ce au dat o masă caldă celor flămânzi, căci: "Flămând am fost și mi-ați dat să mănânc" zice Domnul.
100 de suflete au primit caserole cu mâncare, ce au cuprins felul întâi, felul doi, fructe și dulciuri, o adevărată masă festivă pentru toți cei vizitați, la această zi sfântă a Ortodoxiei, ce ne învață că milostenia este cheia de intrare în Împărăția Cerurilor.
Părintele a oferit câte o iconiță la fiecare și toți au simțit că este o mare zi, o mare sărbătoare, așa cum se întâmplă de fiecare dată, când părintele Mihai vine la ei cu daruri.
Trebuie să Îl recunoaștem pe Hristos nu numai în icoană, ci să fim aproape de fiecare sărman și om ce are nevoie de ajutorul nostru, căci "toate acestea pe care le-ați făcut celor mai mici, Mie Mi-ați făcut" zice Domnul.
Aceasta a fost Duminica Ortodoxiei în parohia " Sfânta Muceniță Agata" din Catania.
Amin!
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 1699
Orbassano. Sfințirea Crucii pentru turla Bisericii.
La zi de mare sărbătoare, în Duminica Ortodoxiei, când tot creștinul ortodox își mărturisește credința în Dumnezeu și Sfinții Săi, din mila Domnului, cu binecuvântarea Presfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin purtarea de grijă a Presfințitului Părinte Atanasie, Arhiereu Vicar al Episcopie Ortodoxe Române a Italiei, prin mijlocirea Maicii Domnului și a Sf. Mucenic Emilian de la Durostorum, ocrotitorul comunității noastre din Orbassano, s-a săvârșit, rânduiala de sfințire a Crucii pentru acoperiș, de către Pr. Protopop Marius Floricu, în sobor de preoți. Crucea, sfințită, urmează a fi așezată pe turla bisericii în zilele următoare.
Ne-au fost alături, la marea bucurie și membri ai parohiei, ctitori și binefăcători.
Mulțumind, tututor, pentru toată dragostea, jertfelnicia și dăruirea, rog pe Bunul Dumnezeu să ne călăuzească, în continuare, pașii spre finalizarea acestui binecuvântat lucru!
A consemnat,
Pr. Paroh Eugen Bînzari
- Dettagli
- Visite: 1136
Colaborare Parohia Roma III - Catedrala Sfânta Treime Târnăveni

În cadrul Concursului Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni”, grupul de copii al parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma colaborează cu copiii din comunitatea parohială de la Catedrala Ortodoxă din Târnăveni, județul Mureș și cu Școala Gimnazială „Avram Iancu” din aceeași localitate.
Copiii din grupa de cateheză a celor două parohii s-au întâlnit prin intermediul platformelor de comunicare online, și-au împărtășit din darurile cu care Domnul i-a înzestrat prin poezie și muzică creștină și, de asemenea, au început un dialog despre biserică, care ne dorim să continue.
La Roma copiii au confecționat biserici în miniatură în cadrul școlii parohiale și au învățat lucruri interesante despre biserica de zid și despre biserica de suflete, lecția de religie dovedindu-se a fi una interactivă, cu multe întrebări din partea celor mici.
- Settimo Torinese - Retrospectivă - A XVII-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"
- Taina Sfântului Maslu în Parohia "Sfântul Ioan Botezătorul" Olbia
- „Familia creștină este biserica de acasă” - Parohia Ortodoxă Română Sfântul Apostol Andrei din Montefiascone!
- Continuă lucrările la biserica din Orbassano










