- Dettagli
- Visite: 1575
Parohia Montichiari – Început nou de slujire

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, din încredințarea PS Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, în seara zilei de 9 februarie s-au săvârșit în Parohia Lonato di Garda – Montichiari Sfințirea mică a apei și Taina Sfântului Maslu, în sobor de preoți.
Bucuria a fost mare deoarece au fost primele slujbe săvârșite în noul lăcaș de cult, în urma amenajării acestuia. Într-un capannone proprietatea parohiei s-a pregătit noul spațiu de slujire, împrejurimile (curtea și gardul înconjurător) precum și anexele (pangar, băi, balcon cor). S-a montat iconostasul de stejar și icoanele, s-a făcut sistemul audio, urmând a se achiziționa toate cele necesare rânduielilor liturgice.
La acest eveniment a participat un mare număr de credincioși, veniți din mai multe părți ale Lombardiei, precum și un sobor de nouă preoți.
La final, părintele protopop Gelu Porumb a ținut cuvântul de învățătură, dând slavă lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra obștii parohiale de la Lonato-Montichiari. Dânsul a precizat faptul că momentul acesta a fost doar binecuvântarea unui nou început, pentru a se începe slujirea în noua locație, nicidecum slujba de sfințire a bisericii, aceasta urmând a fi săvârșită în perioada următoare, după rânduiala stabilită de către arhiereii Episcopiei Italiei, la finalizarea tuturor lucrărilor.
Părintele Gelu a subliniat importanța zidirii unei biserici, ”laboratorul Învierii” – după Sfântul Maxim Mărturisitorul și ”tindă a Împărăției cerurilor” – după Sfântul Nicolae Cabasila, loc de curățire, înnoire și sfințire, unde se întâlnește jertfa euharistică a Mântuitorului cu jertfelnicia credincioșilor, darul iertării păcatelor prin Duhul Sfânt cu darurile aduse de către oameni Preasfintei Treimi ca mulțumire pentru toate binefacerile primite.
A fost accentuată și importanța prezenței în zonă a unui nou punct de referință și de spiritualitate ortodoxă, de rugăciune și de reculegere, atât pentru comunitatea din zonă și pentru ortodoxie în special, dar și pentru toți vizitatorii și închinătorii care vor păși pragul bisericii.
La final părintele protopop l-a felicitat pe părintele Gabriel pentru jertfa depusă, pentru dăruire, implicare și dragoste față de casa lui Dumnezeu, rugându-l să ducă la bun sfârșit lucrarea începută, pentru a ajunge cât mai curând la momentul sfințirii. Cuvânt de mulțumire și de cinstire a fost adresat și membrilor comunității parohiale și tuturor celor prezenți, care prin dăruirea și generozitatea lor i-au fost alături părintelui Gabriel la împlinirea acestei minuni.
La final au fost pomeniți și ocrotitorii spirituali ai Parohiei, Sfântul Grigorie al Armeniei și Sf. M. Mc.Artemie mari luminători, grabnic ajutători și făcători de minuni, datorită cărora asumarea ctitoriei a devenit posibilă, ca o punte de legătură între generații trecute și viitoare, spațiu de tămăduire, regăsire, curățire și sfințire.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1444
CONTINUAREA LUCRĂRILOR LA CAPELA CIMITIRULUI ORTODOX DIN TORINO

Cu ajutorul lui Dumnezeu, lucrările la Capela Ortodoxă cimiterială, "Învierea lui Lazar și Sfântul Mucenic Efrem cel nou" din Torino, continuă. După binecuvântarea Crucii, care a fost pusă pe cupola principală, la praznicul Întâmpinării Domnului, de săptămâna trecută, săptămâna aceasta s-a demontat schela exterioară de pe fațada edificiului, urmând să se continuie lucrările în interior, montarea ferestrelor, cât și amenajarea trotuarului dimprejurul capelei. Pe lângă aceasta au fost finalizate și lucrările la parcela a doua, pentru înmormântări.
Mulțumim tuturor celor care au contribuit până acum la construcția acestei capele, iar cei care doriți să susțineți în continuare lucrările de finalizare, o puteți face în contul de mai jos!
Preot Paroh Gabriel Burcescu
PARROCCHIA ORTODOSSA ROMENA SANTA CROCE TORINO 2 ,VIA DELL’ACCADEMIA ALBERTINA 11
BANCA INTESA SAN PAOLO, TORINO
IBAN : IT84 W030 6909 6061 0000 0116 328
- Dettagli
- Visite: 1020
Biserica - familia românilor de pretutindeni

Patriarhia Română a lansat, cu prilejul Anului omagial al pastorației românilor din afara României, un concurs intitulat „Biserica – familia românilor de pretutindeni”. Principiul acestui proiect este înfrățirea între parohii din țara noastră cu parohii din afara României, într-un schimb de experiență în care să fie implicați mai ales tinerii care aparțin respectivelor comunități parohiale.
Mai mulți copii de la Școala Duminicală ce are loc la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, au început programul de înfrățire cu Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din localitatea Buzeni, județul Botoșani.
În aceste zile au început programele comune de lucru și de pregătire, care vor cuprinde ateliere de pictură a mai multor Sfinți Români din Botoșani și din Roma, o piesă de teatru din literatura română, confecționarea de mărțișoare, atât de specifice neamului nostru, un pelerinaj în cetatea Romei, acolo unde se găsesc mărturii ale strămoșilor noștri, Dacii și Romanii, și slujba Vecerniei săvârșită împreună, prin intermediul unei platforme on-line, unde copiii de la Roma vor da răspunsurile la strană. Scopul principal, finalitatea acestui proiect de înfrățire va fi cel de ajutorare a unor persoane nevoiașe din România și din Italia.
A consemnat: Coordonatorul proiectului
În această Sfântă Duminică (n.r. 7 februarie 2021 – Duminica a 16-a după Rusalii) au început primele ore de cateheză din cadrul acestui concurs-proiect de înfrățire cu vădit caracter cultural, însă și cu finalitate social-filantropică. Un ajutor pe care noi îl vom dărui celor nevoiași din România, prin lucrările manuale ce le vom realiza pe parcursul acestui concurs.
Prima etapă din lucrarea noastră a început deja de sâmbătă, 6 februarie, realizarea mărțișoarelor. Mărțișorul este un lucru foarte frumos ce ne leagă pe noi, copiii din diaspora, de tradițiile și rădăcinile noastre românești. Am decupat și decorat cruciulițe pentru mărțișoare, care vor fi în final puse în expoziție și vor putea fi cumpărate. Această frumoasă și delicată lucrare am făcut-o cu gândul la evanghelia de astăzi: Pilda talanților.
Mărturie a unui copil, participant la concurs
- Dettagli
- Visite: 1493
Instalarea noului preot paroh la Cervignano del Friuli

În seara zilei de 7 Februarie, duminică, la biserica din Cervignano del Friuli a avut loc Taina sfântului Maslu și instalarea noului preot paroh Gabriel Munteanu al parohiei sfântul Teodor cel Sfințit.
În cuvântul Părintelui Protopop Avram Matei a fost evidențiată activitatea rodnică a părintelui Leonid Plantos și au fost transmise încurajări celui ce va continua lucrarea pastorală pe mai departe, părintele Gabriel Munteanu.
De remarcat a fost prezența credincioșilor care au venit să mulțumească părintelui Leonid și să îi spună bun venit părintelui Gabriel!
Menționăm de asemenea unul din multele îndemnuri de la această întâlnire adresat credincioșilor de către părintele Protopop Avram Matei: credincioșii, citez, în fața părintelui nou instalat nu trebuie să-l vorbească pe predecesorul preot nici de bine, nici de rău, ci să fie alături de părintele cu rugăciunea, cu implicarea, ca împreună la timpul potrivit să se bucure de roade duhovnicești.
Îl rugăm pe Dumnezeu să binecuvânteze lucrarea pastorală a noului preot paroh, și să răsplătească după mila Sa pe cel care a trudit înainte, iar pe credincioși să îi țină împreună ca toți să fie una!
A consemnat, pr. Victor Budeanu, Udine
- Dettagli
- Visite: 490
Dorul de casă și pământul strămoșesc - Verona 1
Cu binecuvântarea Ierarhilor noștri, parohia Verona 1 a terminat prima etapă a proiectului “Desaga cu doruri”, cu care va participa la Concursul Național Catehetic “Biserica - familia românilor de pretutindeni”.
În această etapă, împreună cu copiii și tinerii de la parohia “Nașterea Domnului și Sfântul Andrei” di Ploiești, plecând de la basmul “Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, preotul Gabor Codrea a făcut mică cateheză.
În cadrul atelierului de creație, continuat acasă, copiii de la Verona au desenat plăcuțele de lut în forma României, trimise de copiii de la Ploiești.
Prin aceasta intenționăm să evidențiem faptul că înafara granițelor administrative ale României, există tineri români care reprezintă o ”altă Românie” cu experiențe de viață diferite, și care, prin faptul că trăiesc într-un ambient cultural diferit, pot fi o punte de legătură între culturi și spiritualități diferite.
Fiecare parohie va organiza în duminica viitoare (10 februarie), o expoziție cu lucrările copiilor puse pe un panou în biserică sau într-o sală adiacentă, panou ce va avea forma țării noastre.
Scopul acestor expoziții este descoperirea de către copiii celor două parohii a unei memorii comune care să-i facă să conștientizeze apartenența la ”sufletul românesc”.
Tot cu această ocazie se vor expune spre vânzare obiecte realizate de copii și tineri, cu ajutorul părinților.
Suma de bani va fi donată Fundației Polisano din Sibiu, care se ocupă cu diagnosticarea și tratarea copiilor cu malformații cardiace, prin programul ”Inimi Sănătoase pentru Copii”.
- Împărțire de fructe și legume în parohia din Giaveno
- Ajutor social din partea parohiei Înălțarea Domnlui din Florența - Firenze I pentru Centrul Social de copii nevoiași al parohiei Negru Vodă din jud Constanța
- Vecernie arhierească la hramul Parohiei „Sf. Mc. Agata” din Zagarolo | PS Atanasie de Bogdania a binecuvântat noul lăcaș de slujire
- Instalarea Preotului Paroh la Venezia-Mestre










