- Dettagli
- Visite: 1081
Serbarea de Crăciun a parohiei ”Înălţarea Sfintei Cruci”, Torino 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, în data de 19 Decembrie 2020, începând cu orele 16.00, s-a desfăşurat în cadrul bisericii, Serbarea de Crăciun a parohiei ”Înălţarea Sfintei Cruci”, Torino 2.
Datorită restricțiilor igienico-sanitare impuse de pandemie, fiecare grupă de copii și-a desfășurat programul la ore diferite, serbarea ținându-se "cu ușile închise" participând doar părinții copiilor.
Au deschis serbarea cu glasul lor cristalin, copiii de la Grupa Mică, aflați sub îndrumarea doamnei preotese Adriana Burcescu și a doamnei Cristina Gheorghiță, împreună cu Daria Burcescu de la Nepsis Senior, au pregătit un program deosebit de colinde și au recitat poezii legate de Nașterea Domnului și de bucuria frumosului anotimp al iernii.
Au urmat apoi (după pauza necesară igienizării) copiii de la Grupa Mare, sub coordonarea doamnei preotese Amalia Roșu și a doamnei Alina Bârsan, care s-au distins prin prezentarea câtorva colinde alese și a unei scenete cu tema Nașterea Domnului. Sceneta a fost prezentată sub forma unui teatru de păpuși, cu păpușile - personaj confecționate de copii acasă.
Au încheiat Serbarea, copiii de la Grupul Nepsis Junior, grup care s-a născut anul acesta, pentru copiii cu vârste între 12 și 14 ani și care este grupul premergător Nepsis-ului Senior.
Copiii, aflați în grija doamnei preotese Nicoleta Istina, având ca ajutor trei tineri de la Nepsis Senior (Sebastian Fodor, Bianca Lazăr și Paul Roșu), au adus vestea Nașterii Domnului prin interpretarea unor colinde deosebite și prin recitarea unor fragmente de învățătură ortodoxă, care descriu importanța Sărbătorii Crăciunului, a venirii Fiului lui Dumnezeu pe pământ.
Cu acest prilej, s-a organizat și un "Târg de Crăciun" la care au participat copiii ajutați de părinți, umplând mesele cu ornamente de Crăciun făcute de ei, cu prăjituri, cu felicitările de Crăciun cu Nașterea Domnului pregătite de cei mici și cu semnele de carte, cu mir din candela Sfântului Nectarie, făcute de tinerii de la Nepsis Senior.
Fondurile strânse cu acest prilej au fost donate copiilor Asociației parohiei noastre Sfânta Filofteia, de la Centrul de Ajutorare a Vieții.
În cuvântul de încheiere, părintele paroh Gabriel Burcescu i-a îndemnat pe părinți și pe copii, în Anul omagial al pastorației părinților și copiilor, să continue pe mai departe educația moral-religioasă a acestor vlăstare tinere. În acest sens le-au fost înmânate părinților "Diplome de merit" pentru deosebita grijă avută în educația copiilor și în sporul lor duhovnicesc.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate bucuriile dăruite!
Hristos Se naște, măriți-L!
Hristos din Ceruri, întâmpinați-L!
Pr. Istina Vasile
- Dettagli
- Visite: 774
Concert de colinde online în Episcopia Italiei

Duminică, 20 decembrie, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Ierarhilor noștri, în Episcopia noastră a avut loc Concertul de colinde "Iată, (tot) vin colindători". Așa cum sugerează titlul, concertul online (transmis în direct pe pagina de Facebook și pe canalul YouTube al Episcopiei) s-a dorit a fi o modalitate alternativă la tradiționalul nostru colindat, devenit imposibil în condițiile acestui sfârșit de an.
Patru coruri din Episcopia noastră au semnat participarea la acest concert: Corul polifonic "Sfântul Daniil Sihastrul" (Piacenza), coordonat de preoteasa Veronica Ursachi, corul psaltic "Dynamis" (Torino), condus de Părintele Iustin Androne, corul polifonic "Sfântul Roman Melodul" (Roma), sub bagheta Părintelui Andrei Petru Aslan și corul polifonic "Cântăm Domnului" (Torino), dirijat de Părintele Cristian Vasilescu. De asemenea, colindători dragi au participat și din România: "Corala Armonia" din Constanța a adus glas de acasă, încălzind și mai mult inimile auditoriului.
Deși atipic prin formatul online, avem încredințarea că evenimentul și-a atins ținta (peste 30.000 de vizionări), anunțând prin glasurile colindătorilor "Nașterea Domnului" și împlinind "obiceiul din străbuni".
Consemnează Pr. Florin Haniș
- Dettagli
- Visite: 637
Bucuria Nașterii Domnului prin zâmbet de copil | Proiect al Asociației „San Lorenzo dei Romeni” dedicat copiilor și familiilor internate la spitalul Bambino Gesù din Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Asociația „San Lorenzo dei Romeni”, în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, a reușit să ducă la bun sfârșit proiectul „Bucuria Nașterii Domnului prin zâmbet de copil” și să dăruiască o mângâiere familiilor și copiilor aflați în suferință la spitalul Bambino Gesù din Roma și în structurile adiacente acestuia care-i găzduiesc : Casa Peter Pan, Casa Ronald Mcdonald și Casa Amica Onlus.
Astfel, odată cu apropierea Praznicului Nașterii Domnului, respectând întru totul regulile și normele sanitare în vigoare, specifice situației pandemice actuale, nădăjduim că am adus o bucurie copiilor și părinților acestora, prin oferirea în dar a unor pachete cu lucruri de primă necesitate, dar și prin conținutul cărților cu tematică religioasă.
În speranța că le-am readus zâmbetul și nu i-am lăsat să se simtă singuri, departe de casă și în suferință, dăm slavă Domnului pentru toate darurile Sale și îl rugăm să binecuvinteze pe acești copii și pe părinți cu multă sănătate!
- Dettagli
- Visite: 648
Târgul de Crăciun - Verona 1
În Duminica Sfinților Părinți după trup ai Domnului, copiii parohiei Verona 1 au continuat târgul de Crăciun, intitulat: ÎN PANDEMIE DĂRUIESC O ICOANĂ PENTRU VEŞNICIE.
Acest proiect are ca scop susținerea picturii bisericii, prin plătirea unei icoane din biserica mare a parohiei, dar și să-i facă pe copii să înțeleagă că doar "dăruind vom dobândi" şi că, împreună cu părinții lor, sunt protagoniști ai vieții parohiei; Târgul s-a desfăşurat într-un cadru foarte organizat, respectând toate normele igienico-sanitare din această perioadă de pandemie.
Au fost trei secțiuni:
1)"Rucodelia mă apropie de Dumnezeu", unde s-au prezentat lucrările copiilor de la atelierele anterioare: semne de carte, opincuțe, stegulețe, felicitări, măşti tradiționale, etc.
2) "În Ajun de Crăciun gătesc şi sufletul îmi e mai bun", aici au fost expuse spre vânzare dulciuri de post pregătite de tinerele noastre din parohie, ajutate de mămicile lor.
3) "Daruind vei dobandi", secțiunea de jucării, cărți şi hăinuțe pentru copii aduse chiar de ei, unde, cu oferta liberă, oricine a vrut şi-a luat ceva acasă.
De organizarea târgului s-au ocupat copiii şi tinerii parohiei noastre, sub îndrumarea doamnelor profesoare: Eralia, Elena, Aurica, Angela și Loredana.
După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, o parte din copii, conduși de doamnele Nicoleta și Mirela, au susținut un concert de colinde, spre bucuria celor prezenți.
A consemnat: diaconița Eralia Manole.
- Dettagli
- Visite: 1080
Pictura Sfântului Altar din Biserica noastră din Venaria Reale este gata

Cu mila lui Dumnezeu, în urma Binecuvântării Arhierești primite, a fost finalizată pictura Sf. Altar al Bisericii noastre din Venaria Reale. “ Domnul să răsplătească jertfa ostenitorilor iar Pictorului Valentin Petraru care a reușit finalizarea picturii propuse, să îi răsplătească Domnul dragostea, măiestria și Bucuria de a se pune permanent în slujba Domnului. Mulțumim pentru dragostea și răbdarea cu care ne-a îmbrățișat. Domnul să ne ajute. Bucurie și Binecuvântare tuturor celor implicați! “ a concluzionat Pr. Paroh Valeriu Drăgănescu.
A consemnat Secretar Parohial Alina Grădinaru










