- Dettagli
- Visite: 645

- Dettagli
- Visite: 345
Vizită arhierească în parohia românească din Cassano d’Adda

Seara zilei de sâmbătă, 13 mai 2023, a fost un moment de bucurie pentru credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureș și Sfântul Gheorghe” din localitatea Cassano d’Adda. Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a vizitat parohia, săvârșind slujba Vecerniei Mari. Este primul episcop care vizitează parohia înființată cu 19 ani în urmă și încredințată spre păstorire părintelui Traian Ștețco.
În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre conversația pe care Hristos a avut-o cu femeia samarineancă, ca momentul întâlnirii lui Dumnezeu cu omul neputincios, dar doritor de cunoaștere. Hristos Domnul, cunoscător al sufletelor, știa starea de păcat în care se afla samarineanca, dar cu încredere în puterea dânsei de a primi cunoașterea cea adevărată, i se descoperă acesteia ca fiind Dumnezeu întrupat, izvorul și apa Vieții celei vii. Hristos se descoperă ca fiind și smerit, coborându-se la nivelul făpturii corupte de păcat, oferind femeii posibilitatea îndreptării, o îndreptare pornită din iubire față de creație, chiar dacă se afla în stare de decădere morală și duhovnicească.
Preasfințitul Atanasie a subliniat că duminicile premergătoare sărbătorii Pogorârii Duhului Sfânt, sunt duminici pregătitoare, în care Hristos ni se descoperă: în Duminica a patra după Paști (a vindecării slăbănogului de la Vitezda), Dumnezeu ni se descoperă ca fiind milostiv, tămăduitor și vindecător, în Duminica a cincea după Paști (a Samarinencei) ni se descoperă ca izvor și apă a Vieții, iar în Duminica a șasea după Paști (a vindecării orbului din naștere) ni se arată ca fiind lumina lumii. Totul culminează cu pogorârea Duhului Sfânt, prin care descoperirea lui Hristos făcută lumii este deplină.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 338
"Culori duhovnicești" - NEPSIS Settimo Torinese

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui paroh Paul Porcescu, alături de coordonatorii, Pr. diac. Valentin Petraru și Dna. diaconiță Mădălina, a avut loc o nouă întrunire a atelierelor educaționale din cadrul Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râșca și Secu".
Tinerii NEPSIS, împărțiți în 2 grupe de vârstă, au pășit iarăși în călătoria plină de povețe a Domnului Hristos, prin cateheză și culoare. Au fost create momente unice, imortalizate pe suporturi de pânză, unde cei mai mici și-au lăsat imaginația să aleagă crâmpeie de nuanțe spre înfrumusețarea Crucii Biruinței, iar proiectul iconografic dedicat "Sfinților ocrotitori ai bătrânilor", a intrat într-o nouă etapă a zugrăvirii veșmintelor.
Spre bucuria celor prezenți, pasionații de chitară, au revizuit repertoriul de cântece, aducând o nouă piesă în repertoriul grupului.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase, mulțumind tuturor participanților!
- Dettagli
- Visite: 656
Școala din Pridvorul Mănăstirii

La Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din Spilimbergo au debutat sâmbătă, 13 mai, cursurile Școlii din Pridvorul Mănăstirii, un proiect realizat în parteneriat cu Institutul Cultural Român din Venezia.
Cursurile au loc în fiecare zi de sâmbătă, între orele 10-14 și sunt adresate copiilor cu vârste cuprinse între 6-14 ani.
Copiii au ocazia să învețe într-un mediu sigur și prietenos, să se joace și să interacționeze sub supravegherea unui colectiv de voluntari și persoane specializate în educația copiilor.
Cursurile sunt gândite în trei direcții: limba și cultură română, religie ortodoxă și arte plastice. Orele de limba română sunt susținute de doamna profesoară Corina Guță cu sprijinul Institutului Cultural Român din Venezia, religia este predată de fratele Marius Pintea, iar artele plastice sunt coordonate de mosaicista Tatiana Catrinescu.
Peste 25 de copii au fost prezenți la debutul proiectului și s-au bucurat împreună de această activitate desfășurată în pridvorul mănăstirii.
- Dettagli
- Visite: 302
ADUNAREA PROTOPOPIATULUI LOMBARDIA 3

Vineri, 12 mai, a avut loc o altă adunare a Protopopiatului Lombardia 3, de data aceasta în Parohia “Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Brescia 1, păstorită de Părintele Gheorghe Timiș. La sfârșitul Sfântului Maslu de obște a luat cuvântul Părintele Pavel David de la Romano di Lombardia, vorbind despre respectarea poruncii a cincea a Decalogului, mai ales atunci când părinții noștri ajung la vârsta bătrâneţii, vârstă a neputințelor și a unei sporite sensibilității sufletești. Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate binefacerile Sale!
- Cateheza – experiență a credinței
- Întâlnire preoțească în Protopopiatul Triveneto III
- “Familia preotului în Diaspora - provocări și soluții”, avându-l ca invitat pe Părintele Saul Șoptică-Vid | Debutul întâlnirilor din Săptămâna Familiei organizate în EORI
- Sfântul Nicolae cinstit la Bari | PS Siluan s-a rugat la mormântul Sfântului alături de românii ortodocși din peninsulă










