- Dettagli
- Visite: 913
Campania ”Cu România în inimă”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania,la Roma continuă campania ”Cu România în inimă” care are ca scop atât încurajarea adolescenților români născuți sau veniți de mici copii în Italia de a fi mândri de originile lor, cât și prezentarea unor alți conaționali deja realizați și apreciați în anumite domenii, care într-un fel pot constitui - pe lângă părinții lor - exemple de urmat, dar și cetățeni italieni care iubesc România și sprijină sau se implică în activitățile comunității de români din regiunea Lazio.
Astfel Grupul de tineri Nepsis al Parohiei ortodoxe ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma l-au avut ca invitat de această dată pe părintele Ignazio Blasi, preotul Parohiei Sfântul Mucenic Sebastian din Pomezia.
”Întâlnirea cu părintele Ignazio a avut un deznodământ foarte plăcut și ușor de urmărit de tineri. Părintele ne-a vorbit despre viața personală într-un mod deosebit și distractiv” povestește Matei (17 ani), unul dintre adolescenții care nu a ezitat să pună numeroase întrebări preoului invitat, la fel ca alți adolescenți curioși să descopere că un fost preot italian a trecut la ortodoxie și că mai mult de atât și-a făcut doctoratul la București. ”Experiențele părintelui Ignazio cu privire la trăirea ortodoxiei într-o țară străină și mentalitatea care l-au ținut întotdeauna pe calea cea bună sunt ideile principale care au răsărit și care ne-au rămas în minte nouă tinerilor” a mai comentat Matei.
Ce înseamnă a renunța la tot pentru ortodoxie
”A fost foarte frumoasă întâlnirea cu Parintele Ignazio. Când am aflat că el va veni la noi, în parohie să vorbească cu noi, tinerii, am fost foarte bucuroasă amintindu-mi că în urmă cu 10-15 ani era preot în aceeași Parohie” ține să precizeze Nicole (19 ani). ”El pentru mine este un mare exemplu: este italian, dar ortodox. Asta pentru mine înseamnă ca pot trăi și eu tradițiile mele italiene, în care m-am născut si crescut, chiar dacă părinți mei au alte origini, păstrând totodată și religia mea ortodoxă. De fie care dată rămân uimită de felul părintelui de a fi și de a ne face să ne simțim foarte bine împreună” – mai comentează Nicole.
”Întâlnirea cu părintele Ignazio mi-a atras atenția, ne-a deschis mintea la faptul că, dacă crezi cu adevărat în ceva, așa cum se spune, "speranța este ultima care moare". În cazul său, deși era catolic italian, a reușit, după ani lungi de așteptare, să obțină ceea ce își dorea: să fie ortodox” mărturisește la rândul său Magdalena (19 ani). ”Experiența sa de viață recunosc că a fost foarte emoționantă, nu m-aș fi așteptat niciodată ca o persoană să renunțe la majoritatea lucrurilor pe care le iubește, cum ar fi propria familie, pentru a pune pe primul loc dragostea sa pentru religia ortodoxă în sine. De asemenea, ne-a făcut să conștientizăm cum să ne comportăm cu acele persoane care nu sunt de aceeași credință cu noi. Ca studentă româncă ortodoxă care trăiește într-o țară majoritar catolică, sunt adesea întrebată despre diferențele dintre cele două credințe, iar el a reușit să ne rezume acest lucru. În concluzie, întâlnirea m-a îmbogățit cu siguranță atât din punct de vedere moral, cât și etic, și sper că vor mai fi și alte astfel de discuții” mai spune Magdalena.
Și pentru Andrei (20 de ani), întâlnirea cu părintele Ignazio a fost foarte frumoasă și în același timp de neuitat. ”Cu el am vorbit despre ce înseamnă credința și cu vorbele sale dulci am descoperit că ortodoxia și catolicismul au un punct în comun: Dumnezeu, și că între două persoane una ortodoxă și una catolică, dacă există iubirea și credința în Dumnezeu, poate să funcționeze orice fel de raport de prietenie. Voi păstra totdeauna în inima mea această discuție cu părintele Ignazio” a mai mărturisit Andrei, încântat că a avut ocazia să îl cunoască mai bine pe preotul italian Ignazio Blasi.
Adolescenții ”au nevoie să se întărească în propria credință”
”A fost o discuție interesantă, constructivă, sper că și pentru ei” este ceea ce a comentat după întâlnirea cu adolescenții de la Parohia ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma părintele Ignazio.
”Cred că au nevoie să se întărească în propria credință și să aibă alături exemple de curaj și coerență” mărturisește părintele invitat. Întrebat dacă prezentarea unor români realizați în Italia ar putea să îi ajute pe acești adolescenți să își aleagă o anumită carieră ” părintele Ignazio a răspuns că: ”Absolut, da. Românii care au plecat în toată lumea au dus cu ei un “ aer” de genialitate. Și se pot cita Henri Coandă, Nicolae Păulescu, Emil Cioran etc. Așa cum sunt foarte mulți care lucrează în cercetare medicală, aerospațială în toată lumea, nu doar Europa. Românul nu este inferior intelectual altor popoare, ci din contră, faptul că a fost în contact geografic (și istoric) cu atât de multe culturi și popoare îl face să fie mai deschis, mai reflexiv, capabil să se confrunte, să se adapteze, să creeze. Românul când se închide în el însuși poate deveni steril, nu invers”.
”Acasă” la biserică
Românilor sosiți în Italia, unii cu ideea unei șederi mai lungi sau mai scurte, în diferite contexte, în diferite orașe, s-a întâmplat și se întâmplă deseori să își dorească să se simtă ca “Acasă”, adică să trăiască acel sentiment al spiritului românesc și aceasta împreună cu copii lor. Dincolo de viața fiecăruia legată de activitatea profesională, de familie, conaționalii noștri realizează cât de important este dialogul si contactul între ei – români veniți de peste tot din țară. De multe ori ”Acasă” înseamnă nu doar dorul, telefonul dat celor dragi, cât și bucuria de a împărtăși cu cei de lângă noi, ceva din cultura și tradițiile noastre românești, de a retrăi împreună ceva care ne definește. Și astfel acest ”Acasă” în Italia s-a format în special în bisericile românești – ortodoxe sau catolice. Și un astfel de loc există și la Pomezia, la aproximativ 30 de km distanță de Roma, la Parohia Sfântul Mucenic Sebastian.
Importanța rădăcinilor noastre, a patrimoniului pe care îl avem, sunt aspecte pe care prin dăruirea și pasiunea unor prieteni italieni, așa cum este părintele Ignazio Blasi sunt regăsite și aici în Peninsulă. S-ar putea spune – ascultându-l pe părintele Ignazio – în predicile sale – că el este român și nu italian datorită dragostei și respectului pe care le demonstrează față de România.
În cei 14 ani de când este preot slujitor în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Ignazio Blasi mai presus de atribuțiile sale a ajutat numeroși români aflați în dificultate, a susținut eforturile corurilor Arpeggio și Roua în concertele lor și a organizat în biserica sa numeroase evenimente culturale – cum ar fi Ziua limbii române sau Ziua Unirii.
O altă misiune a părintelui Ignazio Blasi este și aceea de a-i apropia pe italieni, pe catolici de lumea ortodoxă românească, motiv pentru care biserica sa este vizitată și are și numeroși prieteni italieni, care nu lipsesc de la slujbe mai ales la Sărbătorile importante.
La a doua întâlnire din cadrul Campaniei ”Cu România în inimă!” au asistat și cei doi preoți ai Parohiei ”Înălțarea Sfintei Cruci”: părintele Ciprian Baltag alături de părintele Ioan Gherasimescu.
La următoarea ediție a acestei campanii – care va avea loc la 4 martie 2023, de la ora 16.00, tot în Parohia ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma - va participa doamna Liliana Barbuș, psiholog și psihoterapeut român, laureată și specializată în psihoterapia cognitivă-interpersonală, stabilită de 30 de ani în Italia. La întâlnire pot asista adolescenții și copii și din alte parohii din regiunea Lazio.
Informații suplimentare:
Părintele Ignazio Blasi, preot paroh al Parohiei „Sfântul Mucenic Sebastian” din Pomezia și consilier în cadrul Sectorului Patrimoniu și Construcții Bisericești al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei s-a născut în data de 8 aprilie 1961, la Grottaglie - Taranto, în sudul Italiei, este căsătorit cu Marina Endrjievschi (de cetățenie română), cu care are doi copii, Marco și Irene. După ce termină cu brio Seminarul Pontifical „San Luigi” din Napoli (1983) se înscrie la Facultatea Pontificală de Teologie - Italia Meridională, unde obține licența în Teologie Sacră (1988), urmând un master cu specializare în Teologie Ecumenică, la Facultatea de Teologie Ecumenică „San Nicola” din Bari, secție în cadrul Universității Pontificale „San Tommaso d’Aquino” (1997).
Din 1997, Părintele Ignazio Blasi este admis ca și doctorand la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București, în același timp fiind numit Capelan militar în cadrul Marinei Militare Italiene. În 2007, își susține teza de doctorat cu titlul „Dogma trinitară în istorie şi în gândirea lui Ambrozie şi Augustin: Convergențe şi divergențe doctrinale şi morale”. Ca și activitate profesională, părintele Ignazio Blasi a fost: - Profesor titular de religie la trei licee din - Taranto, Grottaglie și Martina Franca; - Capelan militar în armata italiană la școala de elevi recruți „San Giusto”, Trieste, - Capelan militar în Aeronautica Militară, Aeroportul militar „360 Stormo”, Gioia del Colle, Bari; - Capelan militar în Marina Militară Italiană, Taranto, cu misiune diplomatică în: America Latină, Marea Neagră, Marea Egee, Marea Mediterană Occidentală și în Oceanul Indian (Misiune NATO „Enduring Freedom”); - Capelan militar la școala de subofițeri a Gărzii de Finanțe, „del Giudice”, L'Aquila, și profesor de etică în cadrul aceleiași școli.
În 2006, la Constanța, Ignazio Blasi este hirotonit preot ortodox, iar din 2009, o dată cu revenirea sa în Italia, devine preot slujitor în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ca și activitate științifică, părintele Ignazio Blasi a prezentat și publicat în România și în Italia numeroase articole despre identitatea creștină în noul context european, dar și despre valorile spirituale și culturale românești. De asemenea, a colaborat la traducerea și scoaterea de sub tipar atât a Liturghiei Sfântului Ioan Gură de Aur în limba italiană, dar și a altor slujbe și ierurgii (Botezul, Cununia etc.) De 14 ani este parohul și îndrumătorul românilor din Pomezia (Lazio), dar și a numeroși italieni care datorită lui s-au botezat, au devenit ortodocși și continuă să frecventeze biserica în care slujește. Totodată, părintele Ignazio Blasi sprijină numeroasele acțiuni ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și ale Asociației de caritate San Lorenzo dei Romeni, fiind cel care, în nenumărate rânduri, a tradus texte oficiale, discursuri, scrisori pastorale și articole pentru site-ul oficial al Episcopiei și altele.
Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma a fost fondată în data de 15 martie 2001, cu harul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat. Grupul Nepsis al parohiei organizează anual pelerinaje, evenimente culturale, serate cu tinerii, master-cake, concerte de colinde, participări la evenimentele frăției Nepsis din Episcopie și Mitropolie. De asemenea, parohia organizează anual, în colaborare cu alte biserici apropiate, Tabere pentru copii și adolescenți și totodată acordă numeroase ajutoare financiare cazurilor sociale, familiilor numeroase sau monoparentale, sprijin pentru cazurile medicale venite din România, pentru conaționalii care se întorc în țară, pentru parohiile nou înființate sau care au proiecte de biserică, vizite în spitale și în adăposturile improvizate locuite de credincioși de etnie romă și multe alte inițiative.
- Dettagli
- Visite: 714
Atelier de creație artistică în cadrul Parohiei Ortodoxe Române "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

În aceste trei zile de vacanță - 20, 21 și 22 februarie - de care au beneficiat copiii, ne-am propus să petrecem după-amiezile împreună, desfășurând diverse activități de lucru manual și creație în cadrul parohiei noastre.
Astfel, luni - 20 februarie - s-a desfășurat atelierul de creație a mărțișoarelor, așa cum obișnuim să facem în fiecare an și să întâlnim primăvara cu bucurie și cu înnoire sufletească. Această tradiție veche de mii de ani, ne amintește că și strămoșii noștri, dacii, purtau la gât mărțișoare confecționate din pietricele albe și roșii, simbolizând sângele, soarele și viața, adică femeia; iar albul reprezenta claritatea apelor și înțelepciunea bărbatului. Îmbinarea celor două culori - roșu și alb - simboliza, de fapt, armonia celor doi. Dacă la origini mărțișorul era purtat doar de copii sau de fetele tinere, astăzi mărțișoarele pot fi dăruite tuturor celor dragi nouă, reamintind fiecăruia că odată cu sosirea primăverii renaștem și noi, zidindu-ne sufletește spre tot ce este mai bine și mai plăcut Domnului.
Apoi, marți - 21 februarie - s-a desfășurat atelierul artistic și de lucru manual al creării felicitărilor pentru ziua mamelor - 8 Martie. Copiii au fost împărțiți în patru grupuri, după vârstă și în dependență de complexitatea lucrării propuse spre realizare. Mânuțele lor decupau inimioare și floricele cu atâta gingășie și dragoste, colorau și conturau frumos orice detaliu, scriind cea mai frumoasă poezie de dragoste pentru cea care ne-a dat viață - Mama, pregătindu-ne din timp pentru acest frumos eveniment care va avea loc în luna martie.
Și dacă firul roșu reprezintă femeia, așa cum am menționat mai sus, cel alb este bărbatul, care printr-o legătura tainică creează o simbioză perfectă și armonioasă între cei doi. Astfel ne-am propus ca în luna martie, imediat după sărbătoarea mamei, să-i sărbătorim și pe tăticii noștri, căci așa se cuvine și așa este frumos să-i cinstim și să-i prețuim pe părinții noștri, aducându-ne aminte de porunca Domnului: "Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca bine să-ți fie ție și mulți ani să trăiești pe pământ" - fiind și unica poruncă cu făgăduință. Să învățăm să le mulțumim și să-i iubim așa cum și ei ne iubesc pe noi, să le ascultăm sfaturile și să le fim sprijin și toiag în neputințe.
De aceea, a treia zi de atelier -22 februarie - ne-am propus să o dedicăm creării felicitărilor și altor lucrări manuale pentru tătici.
Copiii au demonstrat încă o dată măiestria lor, schițând portretul tăticului lor, scriindu-i o scrisoare sau o poezie, exprimând prin cuvinte simple dar pline de dragoste, ce mult înseamnă și cât de mult îl iubesc ei pe tăticul lor.
Însă, mai întâi de toate, noi - părinții trebuie să ne facem copiilor exemplu de viață sfântă și frumoasă, căci "ceea ce contează și face pe copii buni este viața părinților. Părinții trebuie să devină sfinți pentru copiii lor în ceea ce privește blândețea, răbdarea și dragostea".
Sfântul Porfirie Kavsokalivitul)
Așa sa ne ajute Bunul Dumnezeu, ca împreună lucrând în via Domnului, să dobândim cu toții moștenirea cea veșnică și nestricăcioasă, că a Lui este Mărirea și Slava în veci. Amin!
- Dettagli
- Visite: 490
Adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 21 februarie 2023, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Consilier Ilie Ursachi la parohia „Zămislirea Maicii Domnului” din Roma.
În prima parte a ședinței a avut loc prezentarea unei conferințe susținute de către doamna preoteasă Antonieta Negru despre problema adicțiilor, care a primit această invitație din partea Preacucernicului Părinte Paroh. Anul trecut,la inițiativa propusă de către Preacucernicul Părinte Ilie și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, doamna preoteasă Antonieta împreună cu Preacucernicul Părinte Iulian Negru au predat online Cursul de formare pentru consilieri în domeniul adicțiilor, în calitate de formatori acreditați ai Centrului de Formare din cadrul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pentru un grup de clerici și preotese din Eparhia Italiei. La finalul conferinței, Preacucernicii Părinți prezenți și-au exprimat bucuria pentru cunoștințele împărtășite și și-au manifestat dorința de a se înscrie la cursul dedicat adicțiilor.
În cea de-a doua parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Protopop Cristian Olteanu a mulțumit tuturor Preacucernicilor Părinți prezenți pentru promptitudinea și seriozitatea manifestată în cadrul întâlnirilor protopopiale. A urmat câteva comunicări din partea Centrului Eparhial cu privire la îndatoririle administrativ-financiare ale clericilor parohi. Alături de acestea, Preacucernicul Părintele Protopop a evidențiat sarcinile misionar-pastorale ale Părinților și a lămurit câteva aspecte legate de contribuția și rolul fiecărei parohii în scopul armonizării și împlinirii tuturor slujirilor necesare. În cadrul întâlnirii, a urmat discuția legată de solidaritatea preoților în proiectele social-filantropice atât la nivel de protopopiat, cât și la nivel de eparhie, mai cu seamă în acest an dedicat îngrijirii persoanelor vârstnice.
După această întâlnire a urmat agapa pregătită de către comunitatea parohială sub îngrijirea Preacucernicului Părinte Paroh și a doamnei preotese.
- Dettagli
- Visite: 440
Întâlnire protopopială în Calabria

Cu ajutorul Domnului, marți 21 Februarie a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Calabria, desfășurată în Parohia "Sfântul Mucenic Acachie" din Crotone. Întâlnirea a fost precedată de Slujba Parastasului în memoria Preotesei Sorina, care ar fi trebuit să împlinească vârstă de 41 ani . Au urmat lucrările de ordin administrativ și pastoral precum; stabilirea calendarului întâlnirilor pe tot anul , reorganizarea programului săvârșirii Sfintei Liturghii din timpul săptămânii în fiecare parohie din protopopiat, discuții pe baza unui proiect intitulat "Pe urmele Sfinților proslăviți pe pământul Calabriei", și multe alte aspecte referitoare la bună rânduială a protopopiatului.
Întâlnirea s-a încheiat cu agapa frățească sub îngrijirea Preacucernicului Părinte Protopop.
Slava Domnului pentru toate!
Consemnat de Pr. Protopop Ivan Dobrotchi.

- Dettagli
- Visite: 722
Laborator de mărțișoare Torino 1

Dumnezeu ne-a ajutat ca sâmbătă 18 februarie să finalizăm mărțișoarele realizate la Școala de catehism Sfântul Stelian, a bisericii Sfânta Parascheva din Torino.
Sunt frumoase si diverse precum sufletul copiilor voștri care le-au făcut cu mult drag.
Am îndemnat enoriașii să le achiziționeze pentru a face să vină primăvara și în casele celor încercați. Bănuții vor fi dați în beneficiență pentru proiectul Episcopiei Toiagul Bătrâneții, care ajută pe cei în vârstă uitați în azile sau în case dărăpănate, fără medicamente, fără lumină, fără dragoste.
Dacă suma strânsă va fi mai mare vom trimite si la sinistrații din Siria si Turcia.
Să îi învățăm pe cei mici ce înseamnă milostenia căci așa cum zice pr. Gheorghe "Cine dă, sie îşi dă".
Dumnezeu ne întoarce însutit. Dăm slavă Domnului pentru toate darurile Sale!
- Hramul parohiei din Alcamo
- Mănăstirea Sfântul Ioan Secerătorul din Bivongi și-a sărbătorit al 15-lea Hram.
- PS Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Dumnezeiasca Arătare” din Carsoli
- 10 de misiune și de slujire ortodoxă în Parohia „Sfântul Leon cel Mare” din Fiano Romano | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie










