- Dettagli
- Visite: 556
Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Olbia.

Cu binecuvântarea și îndemnul Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, dis-de-dimineață am săvârșit Liturghia darurilor înainte-sfințite iar la ceas de seară, Slujba Canonului celui Mare în sobor de patru Preoți: Părintele Protopop Mugurel de la Parohia Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de mir din Nuoro, Părintele Ioan de la Parohia Sfântul Antim Ivireanul de la Cagliari, Părintele Vasile de la Parohia Sfântul Ioanichie cel Mare de la Arzachena, iar gazdă de data aceasta le-a fost Parohia Sfântul Ioan Botezătorul și Sfântul Mucenic Efisie (Apostolul Sardegniei) din Olbia, păstorită de Părintele Paroh Marian Găină.
În cuvântul de învățătură Părintele Protopop Mugurel a amintit despre înțelesul stihurilor compuse de Sfântul Andrei Criteanul, cât și despre felul și timpul în care se săvârșește acesta.
Subliniind faptul că noi Preoții suntem lumina, exemplul credincioșilor încredințați , totodată îndemnând la pace, iertare și pocăință pentru păcatele săvârșite în trecut.
La final Părintele Paroh Marian a săvârșit sărutarea și iertarea frățească cu Preoții și toți Credincioșii, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra Parohiei din Olbia.
Post Binecuvântat!
- Dettagli
- Visite: 385
"Vestind bucuria primăverii" - NEPSIS Settimo Torinese

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paroh Paul Porcescu, alături de coordonatorii Pr. diac. Valentin Petraru și Dna. diaconiță Mădălina, Cursurile Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râșca și Secu", au pășit în atmosfera primăverii, ca timp al creației, al renașterii și al Învierii.
Tinerii NEPSIS au luat parte la un Atelier Catehetic și Artistic, studiind tematica timpului liturgic prin cateheză, apoi lecturând legendele mărțișorului, terminând prin completarea fișelor de orografie și exerciții în limba română.
În cea de-a doua parte a întâlnirii au trudind la alcătuirea a zeci de mărțișoare, împodobite prin mai multe tehnici artizanale precum și finalizarea mai multor tablouri cu tematică florală în culori acrilice și colaj mixt.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase, mulțumind tuturor participanților!
- Dettagli
- Visite: 337
“Mărțișor în dar”, Proiect social-filantropical Parohiei “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno

Aflat la a cincea ediție, proiectul social-filantropic „Mărțișor în dar” se desfășoară, ca în fiecare an, la început de primăvară în Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno.
În cadrul acestuia, copiii Școlii parohiale participă la confecționarea de mărțișoare și obiecte artizanale, prezentate apoi într-o expoziție. Fondurile obținute astfel sunt folosite pentru a veni în ajutorul copiilor români de la Spitalul Pediatric “Bambino Gesù” din Roma și al părinților lor, printr-un proiectimplementat de Asociația „San Lorenzo dei romeni” a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,dorind să transmită astfel gândul lor de drag și solidaritate față de cei încercați și aflați în situații dificile în această perioadă.
Vestitori ei înșiși ai primăverii, prin lumina pe care o poartă pe chipurile lor, copiii duc astfel raze de soare și speranță celor care au nevoie de căldura inimilor și de o mână întinsă către ei.
- Dettagli
- Visite: 839
“Mărțișor călător” – a treia ediție la parohia din Arcore

Parohia ortodoxă Sf. Ap. Iacob din Arcore a organizat duminică, 26 februarie 2023, a treia ediție a evenimentului dedicat mărțișorului, organizat împreună cu Liceul Unirea din Brașov în cadrul proiectului școlar „Mărțișor călător” spre bucuria celor mici dar și a celor mari, participanți din cadrul comunității românești din Arcore și nu numai.
Ideea acestui parteneriat a venit din partea Liceului Unirea din Brașov „ca un semn al bucuriei și regăsirii sufletești, date de respectul pentru celălalt și pentru valorile culturale și tradiționale împărtășite”, așa cum se subliniază în obiectivele proiectului educativ, la care au aderat mai multe clase ale acestei școli, la îndrumarea profesoarei Maria Cecilia Șoșu, o activă promotoare a tradițiilor românești și legăturii cu românii din Italia.
Proiectul a constat în oferirea unui număr de 700 de mărțișoare comunității de români din Arcore, Monza și Milano, primite cu multă bucurie de cei mici dar și de cei mari, nu doar ca un semn al venirii primăverii ci și ca un semn al bucuriei legăturii care s-a creat între românii de aici și cei de acasă, cu elevii și tinerii din Brașov care și-au manifestat această dorință. Nu doar mărțișoarele oferite dar și Antologia de primăvară „Mărțișor călător”, care cuprinde poezii legate de tema primăverii din creația unor mari poeți români, a fost apreciată de cei prezenți.
Proiectul educativ „Mărțișor călător” este și o formă de dialog intercultural, prin colaborarea cu „Centro Giovani e Poesia” din Triuggio, partener la acest eveniment.
Tot ieri, după Sf. Liturghie, copiii și părinții prezenți la biserică au participat la un atelier de confecționat mărțișoare, menit să-i apropie pe copii de tradiția mărțișorului, atelier organizat sub îndrumarea artistului plastic Lavinia Rotocol și înscris în cadrul manifestării „Primăvara în alb și roșu”, organizată la Milano de comunitatea de români, bulgari și români din Republica Moldova.
Obiceiul mărțișorului, răspândit pe tot teritoriul României, este practicat și în alte zone est-europene (Bulgaria, Macedonia, Republica Moldova) și a fost înscris de UNESCO, în anul 2017, în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural European Imaterial al Umanității.
Pr. Gabriel Popescu
Arcore, 27 februarie 2023
- Dettagli
- Visite: 492
Duminica Izgonirii lui Adam din Rai la Centrul Eparhial de la Roma | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica dinaintea Postului Mare, a Izgonirii lui Adam din Rai, 26 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial de la Roma.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat că Duminica Izgonirii lui Adam din Rai a fost așezată pedagogic la începutului Postului Mare, deoarece ne amintește că omul a fost plămădit în Rai, în “grădina“ pregătită de Dumnezeu și în care l-a pus stăpân peste toate vietățile și făpturile create de El. Dumnezeu i-a supus omului toată creația și lumea a fost făcută pentru om.
Totodată, această duminică ne amintește despre căderea lui Adam și despre faptul că neîncrederea lui în Dumnezeu a dus la această cădere. Dumnezeu i-a supus pe Adam și pe Eva unui exercițiu de ascultare și de încredere, dându-le o poruncă pe care să o asculte. Dar diavolul, vrăjmașul omului, a strecurat o îndoială în inima omului, referitor la această poruncă, trezind în acesta simțirea că este chemat să fie “ceva mai mult” decât i-a spus Dumnezeu. Lipsa de încredere a omului în Dumnezeu a dus însă la pierderea comuniunii cu El.
Prin post, ni se propune un exercițiu prin care să spunem nu celor care ni se par bune și atrăgătoare din această lume și să gustăm din pomul vieții, adică din Trupul și Sângele Domnului, “spre iertarea păcatelor și spre viața de veci”.
Predica Preasfințitului Siluan poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/xrHZMmrbuCE
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI










