- Dettagli
- Visite: 794
Campania ”Cu România în inimă”

Plecați din țară la vârste foarte mici sau născuți în Italia, adolescenții români simt tot mai mult nevoia să își descopere originile și mai ales să valorifice bogația identității lor. Aceasta cu atât mai mult cu cât contactul lor cu țara părinților este din ce în ce mai scurt: o dată pe an pentru cel mult trei – patru săptămâni, vara, atunci când în general părinții lor au posibilitatea de a se deplasa spre locurile natale.
Cu acest scop,cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania,la acest sfârșit de săptămână a început la Roma campania "Cu România în inimă", în cadrul căreia se urmărește apropierea adolescenților români născuți sau crescuți în Peninsulă de conaționali deja realizați în anumite domenii, ca oameni de afaceri, medici, cercetători, ingineri, actori, profesori, scriitori sau stiliști români, dar și de instituțiile importante ale țării noastre pe teritoriul italian - ca Ambasada României la Roma, Accademia di Romania sau Institutul român de cultură și cercetare Umanistică de la Veneția.
Bogăția identității
Ca primă întâlnire, Grupul de tineri Nepsis al Parohiei ortodoxe ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma au avut-o ca invitată pe Mihaela Gavrilă, doctor în științele comunicării, profesor de studii de televiziune la Departamentul de Comunicare și Cercetare Socială, Universitatea Sapienza din Roma, responsabil al unui laborator de Arte Vizuale, Radiofonie și Producție Multimedia și Cinemonitor- MediaLab care a vorbit despre ”Drumul spre viitor cu bogăția identității”.
”A fost o întâlnire extrem de emoționantă și de interesantă în același timp pentru că am avut ocazia de a mă confrunta nu cu generația mea sau cu generația părinților copiilor și tinerilor pe care i-am întâlnit, dar cu cea de-a doua sau de a treia generație de români emigranți în Italia” a comentat după întâlnirea de mai bine de două ore, profesoara Mihaela Gavrilă.
”Mi s-au părut foarte curioși, cu multe vise, cu multe aspirații, puțin timizi uneori, dar e normal, deoarece sunt în perioada adolescenței care-i perioada cea mai dificilă din viață, deci este normal să fie așa. Dar am citit în ochii lor și în cuvintele lor și o extrem de mare curiozitate și dorință de a-și construi un viitor important pentru ei, pentru părinții lor, pentru România” – este ceea ce a constatat după discuțiile avute nu ca la școală, ci liber cu cei 20 de copii și adolescenți români veniți de la mai multe parohii otodoxe din capitala italiană.
”Cei mai importanți ambasadori ai României către viitor”
Profesoara Mihaela Gavrilă a dorit totodată să îi cunoască pe adolescenți pe fiecare în parte. Dacă cei mai mici – de 11 – 15 ani au fost mai emoționați și au vorbit mai puțin, cei mai mari cu vârste între 16 și 18 ani au avut numeroase întrebări despre parcursul profesional, despre dificultățile întâlnite, despre facultatea pe care ar trebui să se îndrepte și mai ales despre felul în care se pot depăși episoadele de discriminare deseori întâlnite chiar și în școli sau licee.
”Eu cred că denumirea pe care ați ales-o pentru această inițiativă, pentru această campanie ”Cu România în inimă” exprimă ceea ce simt și eu: România o am în suflet.” A recunoscut profesoara Mihaela Gavrilă, foarte emoționată de întâlnire. ”Eu cred că este foarte esențial să nu uităm partea cea mai importantă pe care o avem care este legată de rădăcinile noastre. ”Cu România în inimă” înseamnă că toate visurile noastre sunt construite pe identitatea noastră și identitatea noastră în mare parte are o bază legată de copilăria noastră, de-a trăi românește, de-a simți românește, de legăturile pe care le avem cu pământul, cu persoanele, legăturile pe care le avem cu cultura, cu filozofia, cu tot ceea ce înseamnă România. Eu cred că ”Cu România în inimă” înseamnă și deschidere către alții, deschidere către viitor, deschidere către alte popoare. Copiii, tinerii aceștia cred că sunt cei mai importanți ambasadori ai României către viitor” concluzionează profesoara Mihaela Gavrilă.
”Cu România în inmă”pentru o orientare a adolescenților
Cel care a considerat că sunt foarte necesare astfel de întâlniri între adolescenți și românii deja realizați în Peninsulă este părintele Ciprian Baltag de la Parohia ”Înălțarea Sfintei Cruci” (Roma III). ”Cred că este foarte important pentru tineri să le dăm curaj. Văzând că există numeroși conaționali în Italia care s-au realizat profesional cred că și tinerii noștri aflați la vârsta alegerilor în viață, la liceu, la universitate au mai mult curaj să aleagă să-și urmeze visul lor” a comentat părintele Ciprian.
”Cu siguranță aceste persoane pot deveni exemple, alături de părinții lor care le-au povestit dificultățile vieții lor și toată istoria lor de imigrație aici în Italia. Și povestea de viață a acestor invitați cred că îi ajută pe acești adolescenti să își facă un tablou mult mai frumos și să prindă curaj” mai consideră părintele Ciprian Baltag.
La prima întâlnire din cadrul Campaniei ”Cu România în inimă!” a participat și părintele Ioan Gherasimescu de la aceeași parohie, dar și părintele Ilie Ursachi de la Parohia ”Zămislirea Maicii Domnului” (La Rustica) din Roma.
Biserica a rămas în Italia singurul loc în care se vorbește românește, se roagă în limba maternă, se vorbește de România, despre geografia și istoria țării și se promovează tradițiile în așa fel ca și copiii românilor născuți în Peninsulă să aibă posibilitatea să le cunoască și la rândul lor să le ducă mai departe.
La 18 februarie, de la ora 16.30, tot în Parohia ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma adolescenții și tinerii Nepsis îl vor avea ca invitat pe Florin Simon, investitor român în Italia, câștigător al marelui premiu “Întreprinzătorul străin al anului 2012".
Informații suplimentare:
Mihaela Gavrilă, doctor în științe, este profesor de studii de divertisment și televiziune la Departamentul de Comunicare și Cercetare Socială, Universitatea Sapienza din Roma. Ea este șefa științifică a Laboratorului de Arte Vizuale, Radiofonie și Producție Multimedia și Cinemonitor. Observatorul de cinema și divertisment media, MediaLab. Este director al cursului de masterat de nivel 2 în securitate, coordonare interforțe și cooperare internațională (Sapienza-Departamentul de Securitate Publică, Școala postuniversitară pentru forțele de poliție). Din decembrie 2017, este membru reprezentând instituțiile în cadrul Comisiei pentru mass-media și minori. Printre cele mai recente publicații ale sale se numără: ”Învingerea fricii. O nouă comunicare împotriva terorismului mediatic” (cu M. Morcellini, ed.), Egea, 2021; ”Cinematograful oferă înțelepciune” (cu R. Faenza, ed.), FrancoAngeli, 2020; „Viitorul spațiului public. Noi profesii pentru noi nevoi sociale” (cu F. Parziale, ed.), Maggioli, 2018; ”Criza televiziunii. Televiziunea de criză. Televiziunea și serviciul public în eterna tranziție italiană”, FrancoAngeli, 2010.
Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma a fost fondată în data de 15 martie 2001, cu harul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat.
Grupul Nepsis al parohiei organizează de-a lungul anului mai multe activități ce includ pelerinaje, evenimente culturale, serate cu tinerii, master-cake, cor de colinde, participări la evenimentele frăției Nepsis din Episcopie și Mitropolie. De asemenea, parohia organizează anual, în colaborare cu alte biserici apropiate, Tabere pentru copii și adolescenți.
De asemenea, parohia acordă numeroase ajutoare financiare cazurilor sociale, familiilor numeroase sau monoparentale, sprijin pentru cazurile medicale venite din România, pentru conaționalii care se întorc în țară, pentru parohiile nou înființate sau care au proiecte de biserică, vizite în casele credincioșilor, în spitale și în adăposturile improvizate locuite de credincioși de etnie romă, colecte pentru înmormântare.
- Dettagli
- Visite: 686
Parohia Ortodoxă Română din Pescara la ceas de sărbătoare.

Joi, 03 Februarie, în ziua de prăznuire a Sfântului și Dreptului Simeon și a Sfintei Proorocițe Ana, parohia ortodoxă românească din localitatea Pescara, aflată sub ocrotirea sfinților prăznuiți, și-a sărbătorit hramul. Sărbătoarea s-a desfășurat prin săvârșirea Sfintei Liturghii de către un sobor de preoți din protopoiatul Abruzzo-Molise sub protia părintelui protopop Alin Iarca. Părintele Ioan Cozmîncă de la parohia L'Aquila a rostit un cuvânt de învățatură vorbind despre cinstirea Sfinților pomeniți în continuarea Praznicului Întâmpinării Domnului, despre nădejdea Dreptului Simeon în vederea Mântuitorului, dar și despre răvna slujirii la Templu a Prooriciței Ana.
După săvârșirea programului liturgic ziua a continuat prin desfășurarea ședinței lunare din cadrul protopopiatului, în care s-au discutat și s-au stabilit mai multe aspecte de organizare a activităților spirituale, culturale și de educație, printre care și refacerea cursului de acordare a Primului Ajutor care sunt importante și de o reală necesitate în cadrul parohiilor din protopopiatul Abruzzo-Molise.
Ședința Protopopială s-a încheiat prin stabilirea calendarului de întâlniri și evenimente din prima jumătate a anului 2023.
- Dettagli
- Visite: 413
Pelerini la Sfântul Apostol Timotei.

Sâmbătă, 04 februarie cu binecuvantarea Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, credincioși din Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orvieto și Roma conduși de părintele Pavel Hîncu, au organizat un pelerinaj la Termoli. Frații noștri din Basarabia și Bucovina de Nord au prăznuit pomenirea Sfântului Apostol Timotei.
Împreună cu părintele Petru Voicu, gazda pelerinilor s-a săvârșit Sfânta Liturghie în paraclisul de la Termoli, după care pelerinii au avut bucuria de a se închina la sfintele moaște săvârșind cu toții Acatistul Sfântului, continuând pelerinajul în localitatea Ortona la moaștele Sfântului Apostol Toma.
“Pelerinajul este călătorie fizică și spirituală. Călătoria fizică este o deplasare, uneori obositoare și costisitoare, dintr-un loc în altul, însă călătoria spirituală este mutare interioară a sufletului de la o stare spirituală la o altă stare spirituală. Dacă această mutare sau călătorie spirituală este un urcuș duhovnicesc, atunci pelerinajul se transformă din oboseală în sărbătoare și din cheltuială materială într-un câștig spiritual.” (PF Părinte Patriarh DANIEL)
pr. Petru Voicu
- Dettagli
- Visite: 435
PS Atanasie de Bogdania la Duminica Vameșului și Fariseului: este vremea de a învăța smerenia, pocăința și faptele bune

În Duminica Vameșului și a Fariseului, 5 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Muceniță Agata” din Zagarolo, care și-a cinstit azi ocrotitoarea. Parohia este încredințată spre păstorită părintelui Gheorghe Panțir.
Cu această ocazie, Preasfinția Sa a vorbit în cuvântul de învățătură despre pilda vameșului și fariseului rostită de Mântuitorul, din care învățăm foloasele smereniei și ce este cu adevărat bineplăcut Domnului.
Triodul – perioada care ne învață pocăința
„Perioada în care intrăm este o perioadă bogată din punct de vedere duhovnicesc, pregătindu-ne pentru primirea bucuriei Învierii prin învățarea pocăinței, necesară pentru a putea trece această perioadă de pregătire. În această perioadă cu toții devenim monahi, toți suntem chemați să aducem pocăință, să ne pregătim pentru postul cel mare, să renunțăm la plăcerile propriei persoane, lepădându-ne de sine.”
3 săptămâni de pregătire, 7 săptămâni de pelerinaj
„Învierea Domnului se primește prin pregătire. De aceea timp de trei săptămâni ne pregătim pentru Sfântul și Marele Post, iar timp de șapte săptămâni suntem pelerini și renunțăm la tot ce este exterior și plăcut nouă, înfometăm de la mâncarea cea trupească ca să ne săturăm cu mâncarea cea duhovnicească primită de la Domnul, Trupul și Sângele Său.”
Rugăciunea – temelia pocăinței
„Rugăciunea «Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului», rostită de vameș, este cea de la care va deriva mai târziu rugăciunea inimii «Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă». Diferența între rugăciunea fariseului și a vameșului o face justificarea bolnăvicioasă și lipsa smereniei arătate de fariseu. Vameșul rostește rugăciunea cu pocăință, înțelegând că doar Domnul îl poate milui, ispăși și mântui.”
Preasfinția Sa a subliniat că nu prin faptele noastre ni se vor ierta păcatele, ci prin jertfa Mântuitorului, El fiind cel Care ne iartă păcatele și ne mântuiește, îndemnându-ne să facem faptele mărturisite de fariseu și să arătăm smerenia vameșului și nu invers, cum din păcate se întâmplă cu omul de astăzi care își justifică lipsa faptelor bune.
Preasfințitul Atanasie de Bogdania a vorbit și despre ocrotitoarea parohiei, Sfânta Muceniță Agata, care la mijlocul secolului al treilea, în orașul Catania din Sicilia, a primit mucenicia și până în vremea noastră este lucrătoare în via Domnului și făcătoare de minuni.
Ascultă predica integral 👉 AICI
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 407
Vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan la Padova Nord Limena

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a zăbovit în Parohia noastră de la Padova Nord Limena și a vizitat șantierul noii biserici. Mulțumim pentru binecuvântarea pe care a adus-o Preasfințitul în mijlocul nostru pentru a duce la bun sfârșit lucrarea de zidire a sufletelor noastre cât și a Casei Domnului.
Slavă Domnului pentru toate!
Padova Nord Limena
Preot Nicolaie Ticiu
- 20 de ani de slujire în Veneția | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la parohia din Mestre, Venezia.
- PS Atanasie de Bogdania despre untdelemnul sfințit de la Sfântul Maslu: milostivirea și binecuvântarea lui Dumnezeu față de om
- Zi de bucurie la parohia românească din Abano Terme | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie
- Pomenirea Părintelui Radu Călin










