- Dettagli
- Visite: 353
Praznicul Sfântului Apostol Andrei și Ziua Națională a României la Roma | Concert de colinde în Basilica „Santa Cecilia” organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

În seara zilei de miercuri, 30 noiembrie 2022, în Basilica „Santa Cecilia” din Roma au răsunat colinde tradiționale românești, în cadrul Concertului Tradițional de Colinde și Cântece de Stea, organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, cu ocazia prăznuirii Sfântului Apostol Andrei (unul din ocrotitorii Eparhiei) și a Zilei Naționale a României.
La eveniment au participat cei doi ierarhi ai Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, reprezentanți ai autorităților civile și religioase din România și din Peninsula Italică, precum și un numeros public.
În deschiderea concertului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a urat bun venit tuturor invitaților și participanților la ediția din acest an a concertului de colinde (a 6-a la Basilica „Santa Cecilia”), care s-a reluat după o pauză de doi ani, din cauza situației pandemice. Ierarhul a evidențiat câteva aspecte din viața de propovăduitor a Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, dar și unul dintre ocrotitorii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, după care a vorbit despre Ziua Națională a României, sărbătorită în fiecare an la data de 1 decembrie, evidențiind că această zi este un simbol al unității de neam și de credință, după care s-a intonat imnul de stat al României, „Deșteaptă-te, române.”
Concertul a fost ținut de cinci grupuri corale și anume: Grupul Coral Bizantin „Sfântul Dionisie Exiguul”, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei; Grupul Coral al Colegiului Pontifical „Pio Romeno” al Bisericii Greco-Catolice din Roma; Corala Feminină „Arpeggio” al Asociației ARPRO; Grupul Coral „Sfântul Potițiu” al tinerilor Nepsis din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și Corala „Sfântul Roman Melodul” al aceleiași Episcopii.
La încheierea concertului, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a felicitat corurile prezente, pentru frumoasele colinde interpretate, mulțumind organizatorilor și tuturor ostenitorilor.
În finalul evenimentului, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, alături de membrii corurilor participante, au colindat pe cei prezenți, dând slavă Lui Dumnezeu pentru bucuriile care se revarsă în lume, mai ales în această perioadă a Nașterii Sale.
La final au avut loc alocuțiuni prin care au fost transmise mesajele oficiale ale Ambasadei României în Republica Italiană și pe lângă Sfântul Scaun și a Republicii Moldova în Republica Italiană, cu ocazia zilei Naționale ale României.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 467
Taina Sfântului Maslu la biserica „Sfântul Ierarh Leon episcopul Cataniei”, din Alcamo

Miercuri, 30 Noiembrie la prăznuirea Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, s-a săvârșit în sobor Taina Sfântului Maslu, la parohia „Sfântul Ierarh Leon episcopul Cataniei” din Alcamo, avându-l ca paroh pe preotul Gavrlescu Florentin Ciprian. De rugăciunile Sfântului Maslu s-au bucurat numeroși credincioși într-o plăcută atmosferă duhovnicească. Au fost de asemenea prezenți în mijlocul nostru părinți din protopopiatul nostru dar și din România.
Cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei a fost ținut de părintele protopop Chilcos Nicolae (Ragusa) - despre importanța Sfântului Maslu și a ungerii cu untdelemn:
„De este cineva bolnav să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi-l va ridica pe el Domnul, iar de va fi făcut păcate se vor ierta lui” (Iac.5, 15). Înţelegem prin aceste cuvinte că vindecarea bolnavului constă în credinţa sa în Dumnezeu, unită cu rugăciunea preoţilor şi chiar faptul că bolnavul cheamă preoţii să se roage pentru el implică credinţa lui în lucrarea lui Dumnezeu, „Doctorul sufletelor și al trupurilor”, prin aceasta făcând-o lucrare a Harului lui Dumnezeu cu scopul de a-l vindeca (sufletește și trupește) și întări pe om.
Au fost momente unice, înălțătoare. Bucuria a fost mare și pentru că în aceste zile biserica noastră a primit mobilier, sistem de sonorizare, icoane, acestea fiind achiziționate cu ajutorul primit din partea Departamentului pentru Românii de pretutindeni.
Seara s-a încheiat cu o binecuvântată agapă frățească. Mulțumim preoților care au slujit la această sfântă Taină!
Slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 301
Conferința <La “sinfonia ortodossa” tra passato e attualità> - Verona

Marți, 29 noiembrie, în Sala Civică Avesa, parohia Verona 1 și AUSER APS au organizat conferința <La “sinfonia ortodossa” tra passato e attualità. Introduzione nella vita della Chiesa Ortodossa>, avându-l ca relator pe părintele protopop Gabor Codrea.
Acesta a făcut o scurtă istorie a Bisericii Ortodoxe, de la Pentarhie până la actualele Biserici Autocefale; a prezentat câteva particularități ale spiritualității ortodoxe și a evidențiat felul în care ortodoxia a păstrat bogăția limbajului în viața liturgică.
Pr. Gabor Codrea
- Dettagli
- Visite: 245
“Casa Speranței” pentru refugiații ucraineni la parohia din Venaria Reale

Astăzi, 29.11.2022, au sosit pentru prima dată în biserica Parohiei Ortodoxe Române “ Sf. Cuv. Ilarion cel Mare” din Venaria Reale, primul grup din cei 25 de refugiați ucrainieni aflați în Centrul RAF Disabili "Dim Nadiya" ( Casa Speranței) din Druento.
Nu a lipsit, ca de fiecare dată, domnul primar Fabio Giulivi Sindaco, care le-a adresat acestora un cuvânt călduros de bun venit în orașul Venaria Reale.
“Ne-am rugat , am povestit, am mâncat împreună și ne-am bucurat de posibilitatea de a fi cu toții în Sfânta Biserică.
Refugiații ucraineni vin din zona bombardată Bahmut ( Donbas) de unde au fost preluați din centrul ucrainian pentru dizabili.
Aceștia au primit în dar icoane, lumânări, cărbune, tămâie și cruce la gât.
Mulțumiri din suflet tuturor celor implicați, din parohia noastră, pentru primirea călduroasă oferită acestora. “ a completat părintele paroh Valeriu Drăgănescu.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 664
Pe urmele sfinților din orașul Pavia!

Copiii și tinerii din Frăția Nepsis Junior ai Parohiei “Toți Sfinții” din Milano Nord Monza, au organizat o excursie în orașul Pavia. Scopul vizitei a fost cunoașterea numeroaselor obiective turistice pavese dar mai ales acela de a insufla în inimi bucuria de se întâlni cu sfinții ocrotitori ai orașului.
În cadrul acestei excursii intitulată pe “urmele sfinților”, copii s-au bucurat de numeroasele obiective medievale și renascentiste ale orașului, bucurându-se de catedralele și bisericile orașului cu ctitori din perioada longobardă și carolingiană. Printre cele mai frumoase obiective s-au numărat: Podul Acoperit, Biserica Sf. Mihail, Biserica Sf. Teodor, Catedrala Sf. Stefan, Biserica Sf. Maria del Carmine, Biserica Sf. Petru, Castelul Visconteo și muzeele civice. Tinerii s-au închinat la moaștele mai multor sfinți precum: Sfântului Augustin, Sf. Ciprian de Cartagina și Sfântul Apostol Barnaba, bucurându-se de asemenea și de frescele vechi ale acestor edificii străvechi.
Ieșirea nu s-a încheiat exclusiv cu vizita orașului ci a continuat, după masa de prânz, cu activități în aer liber în Parcul Vernavola, unde s-au cântat cântece patriotice și unde au fost făcute diverse jocuri de echipă.
Seara a continuat în parohia “Sfinții Romani” din Pavia, unde grupul a fost primit de părintele Adrian Tordai de preoteasa Oana Minodora Tordai și de un grup mare și vesel de tineri.
Călătoria de la Pavia s-a încheiat cu jocuri de cunoaștere și câteva laboratoare de team-building unde tinerii au descoperit importanța cultivării talanților dar mai ales cu slujba vecerniei, unde răspunsurile au fost date de la strană de către copii grupului Nepsis din ambele parohii.
Slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat preot Eugen Ioan Nacu
- Serbare de Ziua Națională a României
- Conferința teologică Rugăciunea isihastă în experiența mărturisitorilor din temnițele comunisteîn Parohia Buna Vestire Roma Ostia II
- Nepsis Roma III - Concert dedicat Zilei naționale a României
- Întâlnire duhovnicească cu Părintele Profesor Vasile Mihoc în parohia din Borghesiana










