- Dettagli
- Visite: 433
Serbare de Ziua Națională a României

În ziua de duminică 27 noiembrie, cu binecuvântarea Prea Sfințitului Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Prea Sfințitului Atanasie de Bogdania, în Parohia Ortodoxă Română ”Toți Sfinții” din Milano Nord-Monza s-a sărbătorit Ziua Națională a României, printr-o frumoasă serbare a copiilor
După Sfânta Liturghie, copiii din parohie în colaborare cu doamnele preotese, au prezentat un program artistic de cântece, poezii patriotice și dansuri populare. Cuvinte precum: dor, țară, unire, credință răsună și acum cu putere în curtea bisericii din Monza. Fiindcă cântecul și jocul românesc au menirea să sedimenteze în copii sentimentul de frăție și de unire, copii s-au întâlnit în horă prin jocul popular Ciuleandra și Crăițele.
Serbarea a avut ca scop transmiterea unui mesaj fundamental: "Nu uita că ești român!" și înrădăcinarea identității românești în mintea și sufletul copiilor. Pentru toate, dăm Slavă lui Dumnezeu!
"Fie zi cu soare, sau cerul noros,
Fie ploi, ninsoare, noi mergem voios!"
La mulți ani România!
La mulți ani români!
A consemnat preoteasa Agnesa Nacu
- Dettagli
- Visite: 505
Conferința teologică Rugăciunea isihastă în experiența mărturisitorilor din temnițele comunisteîn Parohia Buna Vestire Roma Ostia II

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de duminică, 27 noiembrie 2022, în Parohia Buna Vestire Roma Ostia II, Părintele Conf. Dr. Gheorghe Holbea, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, a susținut Conferința teologică Rugăciunea isihastă în experiența mărturisitorilor din temnițele comuniste.
Conferința se încadrează în tematica Anului omagial al Rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului, în Patriarhia Română.
Parintele Conf. Dr. Gheorghe Holbea este un cunoscut teolog și cadru didactic, născut în localitatea Răcoasa din judetul Vrancea. A studiat în mai multe instituții de învățământ teologic din țară si din străinătate.
A urmat cursurile școlii doctorale în Teologie la Universitatea Aristotelis din Thessalonic și a susținut lucrarea cu titlul „Teologia Părintelui Dumitru Stăniloae și legătura ei cu teologia contemporană răsăriteană și apuseană”- calificativul „excepțional” iar în prezent predă la disciplina Spiritualitate Ortodoxă. Ascetică şi Mistică.
Autor de studii şi articole de teologie publicate în reviste de specialitate, organizator de simpozioane şi congrese naţionale şi internaţionale în domeniul teologiei şi al culturii și preot slujitor la biserica „Precupeţii Noi” din Bucureşti, Parintele Conf. Dr. Gheorghe Holbea este un bine cunoscător al tainelor și suferințelor mărturisitorilor din temnițele comuniste.
În cadrul conferinței, părintele a plecat de la faptul că după invazia bolșevică se declanșează cea mai aprigă prigoană – prigoana stalinistă – în România are loc gulagul românesc – prigoană antihristică iar în anul 1948 are loc un uriaș val de arestări și a continuat cu ideea expusă de Nicolae Steinhardt în prefața Jurnalului Fericirii – „Pentru a ieşi dintr-un univers concentraţionar — şi nu e neapărat nevoie să fie un lagăr, o temniţă ori o altă formă de încarcerare; teoria se aplică oricărui tip de produs al totalitarismului — există soluţia (mistică) a credinţei.”
Pe parcurs au fost făcute evocări ale anumitor persoane care au pătimit în temințele comuniste, dintre care amintim pe părinții Gherasim Iscu, Arsenie Papacioc, Nicolae Steinhardt, Gheorghe Calciu Dumitreasa, Daniil Sandu Tudor, Adrian Făgețeanu și alții și au fost prezentate modurile în care au trăit, s-au rugat și au suraviețuit mărturisitorii din temnițele comuniste, suferințele pe care le-au pătimit, condițiile inumane în care au fost ținuți, pedepsele la care erau supuși și dragostea ca și model de iubire jertfelnică pentru celălalt, pe care le-au trăit în închisoare.
Conferința s-a încheiat cu cuvintele „În mica celulă de la Zarca singur îngenunchez și fac un bilanț. Am intrat în închisoare orb (cu vagi străfulgeri de lumină, dar nu asupra realității, ci interioare, străfulgeri autogene ale beznei, care despică întunericul fără a-l risipi) și ies cu ochii deschiși; am intrat răsfățat, răzgâiat, ies vindecat de fasoane, nazuri, ifose; am intrat nemulțumit, ies cunoscând fericirea; am intrat nervos, supărăcios, sensibil la fleacuri, ies nepăsător; soarele și viața îmi spuneau puțin, acum știu să gust felioara de pâine cât de mică: ies admirând mai presus de orice curajul, demnitatea, onoarea, eroismul; ies împăcat: cu cei cărora le-am greșit, cu prietenii și dușmanii mei, ba și cu mine însumi”– Nicolae Steinhardt, Jurnalul fericirii, p. 316.
Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi !
Pr. Daniel Simionescu
- Dettagli
- Visite: 659
Nepsis Roma III - Concert dedicat Zilei naționale a României
Grupul de tineri Nepsis al parohiei Înălțarea Sfintei Cruci din Roma a pregătit pentru Duminică, 27 noiembrie 2022, un concert dedicat sărbătoririi Zilei naționale a României.
Programul s-a deschis cu intonarea imnului național al României și a cuprins șapte cântece tradiționale românești acompaniate de chitară. Finalul concertului a adus în fața auditoriului câteva colinde, ce au deschis ușa către următorul concert al tinerilor, ce se află în pregătire, cel de Crăciun.
La eveniment a participat doamna Natalia Lăzureanu, diplomat în cadrul Ambasadei României în Republica Italiană, care a adresat un cuvânt de salut din partea doamnei ambasador al României, doamna Gabriela Dancău.
Următorul concert al tinerilor Nepsis de la parohia Roma III se va desfășura în cadrul parohiei în ziua de Duminică, 18 decembrie, începând cu ora 12.
La mulți ani tuturor românilor!
- Dettagli
- Visite: 395
Întâlnire duhovnicească cu Părintele Profesor Vasile Mihoc în parohia din Borghesiana

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și la inițiativa Preacucernicului Părintelui Paroh Nicolae Strugaru, duminică, 27 noiembrie 2022, în parohia „Sfântul Dimitrie cel Nou” din Roma VIII (Borghesiana), a avut loc o întâlnire duhovnicească cu Preacucernicul Părintele Profesor Emerit Vasile Mihoc de la Facultatea de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna”, Universitatea „Lucian Blaga”, din Sibiu.
Ziua a început prin oficierea Dumnezeieștii Liturghii în sânul comunității parohiale sub protosirea Preacucernicului Părintelui Profesor, alături de Preacucernicul Părintele Paroh și de către Preacucernicul Părinte Grigorie Lucian. După săvârșirea slujbei, Părintele Profesor a susținut o conferință intitulată „Rugăciunea în viața credinciosului” în tematica anului omagial dedicat rugăciunii și a Sfinților isihaști, în care a vorbit despre însemnătatea și rodul rugăciunii curate în deprinderea minții ca jertfă curată adusă înaintea lui Dumnezeu.
Spre seară, Părintele Profesor a mai ținut o conferință duhovnicească cu titlul „Lucrarea continuă a lui Dumnezeu în viața Bisericii” la care a participat Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial, Gheorghe Militaru, alături de alți Preacucernici Părinți și credincioși, unii dintre ei conectați de la distanță, întrucât evenimentul a fost transmis și online pe platforma Zoom. După această prelegere, a urmat o convorbire cu Preacucernicii Părinți despre tema susținută și implicațiile prezente în slujirea liturgic-pastorală, în special, despre misiunea preotului în diasporă și rolul familiei sale ca o slujire continuă și comună în propovăduirea Domnului nostru Iisus Hristos și a Evangheliei Sale.
La sfârșit, Preacucernicul Părintele Paroh, a mulțumit Părintelui Profesor pentru prezența în mijlocul comunității românești și pentru frumoasele gânduri duhovnicești împărtășite tuturor celor prezenți în această perioadă de postire ca pregătire pentru întâmpinarea Nașterii Domnului în peștera din Betleem.
Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!
- Dettagli
- Visite: 384
Toamna ce bogată în parohia Lucca

Cu ajutorul lui Dumnezeu, în a doua Duminică a Postului Crăciunului, Parohia Sfântul Antonie cel Mare din Lucca s-a bucurat de o întâlnire de suflet pentru suflet, eveniment intitulat „Toamna cea bogată”.
Prin mijlocirea sfinților mărturisiți de bobocii parohiei noastre, acest moment a adus o rază de lumină și de bucurie în inimile participanților. Un reînceput timid, dar plin de nădejde, care vine după o perioadă grea pentru mulți dintre noi; dar uneori este nevoie să moară ceva în noi, ca să renaștem altfel. Într-o lume în care furtuna pare să nu se mai sfârșească, trebuie să avem curajul să nu mai așteptăm momentul liniștirii, ci să credem că și în furtună putem trăi Bucuria! Și putem să facem acest lucru punând început bun unei relații vii cu Dumnezeu, insistând pe necesitatea unei cultivări continue a acestei întâlniri cu Domnul, făcând din orice împrejurare a vieții noastre prilej de împreună-viețuire cu El. Un prim pas este mulțumirea pentru toate darurile date nouă, conștientizarea că nimic nu ni se datorează, că toate le primim din Mila Domnului, dar mai ales că mulțumirea în greu aduce multă binecuvântare. Un al doilea pas în construirea acestei relații este binecuvântarea celui care ne-a rănit, urmată de cererea de a fi iertați pentru cele greșite de noi. Trăim o relație vie cu Domnul doar fiind onești, având curajul de a ne prezenta în fața Lui așa cum suntem, fără să ne ascundem, dându-i Lui toată povara vieții noastre.
Modelul trăirii unei relații vii cu Dumnezeu ni-l oferă Sfinții .
Astfel, de la mic la mare, ne-am adunat să mărturisim, fiecare după putința lui, darurile pământești și duhovnicești ale Bogatei Toamne. Bobocii grădinii parohiale, cu multă emoție, au dăruit un buchet cu versuri despre cei mai cunoscuți Sfinți din calendar, prezenți în anotimpul Toamna.
De asemenea, copiii au fost și mărturisitorii a 12 prințese și împărătese adevărate precum și a 12 luptători și eroi adevărați, rostind scurte rugăciuni sau sfaturi rămase moștenire de la sfinții elogiați. Ideea esențială a acestei părți din serbare a fost aceea că exemplul sfinților se poate aplica în viața de zi cu zi și prin împlinirea „lucrurilor mărunte”, precum: iubirea de frați și părinți, renunțarea la timpul petrecut pe telefon, mersul la biserică în fiecare Duminică, curajul de a-i apăra pe colegii care sunt victimele răutății celorlalți, puterea de a-și mărturisi credința.
Mulțumitori pentru toate cele împărtășite de către cei mai mici membri ai comunității noastre, nădăjduim că și prin această generație se va continua lucrarea cea plăcută lui Dumnezeu.
A consemnat, preoteasa Delia Marina-Fiț










