- Dettagli
- Visite: 772
Întâlnirea preoților din Protopopiatul Triveneto I

Preoții protopopiatului Triveneto I s-au întâlnit, în data de 20 octombrie, pentru o seară de conferințe la biserica „Sfânta Muceniță Lucia” a parohiei Venezia 1. Prima lucrare cu titlul „Denaturarea rugăciunii prin influența religiilor orientale și a practicilor pseudo-religioase” a fost prezentată de PC Părinte Antonie Geană, parohia Belluno. Părintele a enunțat printre alte multe gânduri faptul că „spre deosebire de meditația orientală care este, de fapt, un scurtcircuit egocentric, ortodoxul creștin care se roagă trebuie să creadă cu putere în Hristos pentru că se roagă unui Dumnezeu personal”. Cea de-a doua lucrare legată de „ Sf. Simeon Noul Teolog, un mileniu de la adormirea sa (+1022)” a fost prezentată de PC Părinte Constantin Baltag – Venezia 2, lucrare în care părintele a punctat faptul că pe lângă faptul că Sf. Simeon este considerat Teolog, acesta poate fi numit și un mare profet, dar nu unul care a adus un aport nou întru totul teologiei, ci care a reînviat ceea ce era uitat. Ultima lucrare despre viața și activitatea „Sfântului Grigorie Palama (+1359)”, nea fost prezentată de PC Părinte Mihai Anton - Chioggia.
Dăm Slava lui Dumnezeu pentru această întâlnire duhovnicească dintre frați.
- Dettagli
- Visite: 880
DIN NOU "FRAȚII ÎMPREUNĂ" ÎN PROTOPOPIATUL LOMBARDIA 3

Joi, 20 octombrie, Sfântul Mare Mucenic Artemie.. De dimineață în biserica Parohiei Lonato del Garda din provincia Brescia se săvârșește Sfânta Liturghie în atmosferă de sărbătoare.. Enoriașii acestei parohii au un întemeiat motiv de bucurie: este al treilea hram al comunității lor parohiale! Da, ați auzit bine, al treilea hram. Pentru că preotul lor paroh, Părintele Gabriel Pandrea, de curând numit protopop în Lombardia 3, a știut să le insufle fiilor săi duhovnicești o mare dragoste de sfinți.
O astfel de zi importantă nu putea să treacă "doar" cu Sfânta Liturghie de dimineață. Iată-ne pe toți preoții din protopopiat reuniți seara în pluralul împreună-slujirii Tainei comuniunii în rugăciune, adică a Sfântului Maslu. "Să cheme PREOȚII Bisericii", scrie Sfântul apostol Iacov în epistola sa sobornicească. Harul colegiului sacerdotal versus harul unui singur preot.. Da, am mers cu bucurie ca să împărtășim ("în dar ați luat, în dar să dați") și ca să primim. Să primim din harul Sfântului Artemie, din bucuria Părintelui Gabriel și a enoriașilor săi.
Cuvânt "bogat" de învățătură rostește la sfârșitul slujbei preotul de rând, Părintele Pavel David de la Romano di Lombardia. Bineînțeles, despre rugăciune, respectând tematica pentru acest an stabilită de Sfântul Sinod în toată Patriarhia Română. Subiect deosebit de interesant, rugăciunea săvârșită în cadrul familiei, primii pași ai copiilor în cunoașterea lui Dumnezeu prin intermediul rugăciunii. Am sorbit cu mare atenție învățăturile bogat documentate ale Părintelui Pavel. De-ar mai fi fost.. Dar lumea este obosită după o zi de muncă..
Se termină slujba, se termină predica, prezentările oaspeților și saluturile finale și urmează masa frățească, urmată de discuțiile adunării protopopiale. Discutăm despre organizarea pe anul viitor a Festivalului Bucuriei și ajungem toți la concluzia că titlul festivalului copiilor sugerează mai mult joacă și râsete decât concurență și ambiție. Fixăm data și locația. Aducem în discuție și stabilirea datelor întâlnirilor protopopiale pentru anul 2023, Adunarea preoților din Nordul Italiei din luna noiembrie, distribuirea unor materiale educative, revista Apostolia și agenda tânărului. Totul într-o atmosferă destinsă, cordială, frățească. "Nu știu alții cum sunt, dar eu" simt o mare bucurie în suflet la aceste întâlniri ale noastre, ale păstorilor, de câte ori ne întâlnim în "țarcurile duhovnicești" ale oilor cuvântătoare ale Domnului Hristos.. Îi mulțumim Preasfințitului nostru Siluan, care prin mila lui Dumnezeu a știut să ne obișnuiască așa de frumos!
A consemnat Părintele Sorin Croitoru de la Mantova
- Dettagli
- Visite: 688
Vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan la spitalul pediatric „Bambino Gesù” din Roma

Micuții internați la spitalul pediatric „Bambino Gesù” din Roma au primit joi, 20 octombrie 2022, vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Vizita a inițiat cu o întrevedere cu președinta spitalului, doamna Mariella Enoc, în care s-a discutat despre implementarea unor noi proiecte sociale, spre beneficiul copiilor și tinerilor internați în spital, proiecte care să fie adaptate la nevoile concrete ale acestora. De asemenea, s-a discutat și despre actuala colaborare pe care Asociația de caritate a Episcopiei, „San Lorenzo dei Romeni”, a dezvoltat-o în ultimii doi ani cu Departamentul de Voluntariat al spitalului, fiind evidențiată nevoia ca familiile cu copii internați în cadrul spitalului să aibă parte de mediere social-culturală și de asistență religioasă și psihologică.
La întrevederea oficială, au mai participat doamna doctor Lucia Celesti, responsabila Departamentului de servicii sociale și de relații publice, domnul doctor Giuseppe di Pinto, responsabil al Departamentului de voluntariat, domnul Alessandro Iapino, responsabil al Departamentului de comunicare al Spitalului, domnișoara Ana Maria Obreja, președintele Asociației „San Lorenzo dei Romeni”, și părintele Cristian Țuțuroi, Consilier al Departamentului Editorial al Episcopiei și trezorier al Asociației anterior menționate.
Ierarhul a vizitat și a binecuvântat mai mulți copii, aflați sub îngrijire medicală, încercând să aducă un zâmbet de bucurie atât în sufletele și pe chipurile lor, cât și ale părinților lor.
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a mulțumit cadrelor medicale pentru jertfa și dragostea, arătate semenilor care trec pragul spitalului pentru a solicita ajutor, dat fiind că lucrarea medicală cu cei mici necesită multă putere și multă răbdare din partea celor implicați în ea.
Doamne, apără și-i păzește pe pruncii din întreaga lume!
- Dettagli
- Visite: 255
Proiecte umanitare la BOLZANO

Una dintre misiunile fundamentale ale Biserici, ȋn afarǎ de a propovǎdui Cuvântul Domnului şi a pǎstra nealteratǎ Ĩnvǎţǎtura primitǎ de la Ĩnsusi Mântuitorul Hristos, este implicarea ei concretǎ ȋn acţiunile caritative pe care societate o cere cu insistenţǎ, mai ales ȋn vremurile pe care le trǎim.
Pentru a veni ȋn sprijinul unei parohii din România şi anume Parohia Ortodoxǎ “ Sf. Nicolae” din Topliţa ( jud. Harghita), parohia noastrǎ din Bolzano a derulat un nou proiect umanitar, unde a reuşit sǎ adune peste 400 kg. de ȋmbrǎcǎminte pentru noi nǎscuţi, copii şi adulţi precum şi măşti de protecție anti-covid.
Aceste ajutoare, odatǎ ajunse la Topliţa au fost distribuite unui Centru de tineri cu Handicap mental sever, Spitalului din Topliţa – secţia neonatologie, la o Casă de bătrâni, precum şi mai multor familii nevoiaşe.
Mulţumim tuturor persoanelor din Bolzano implicate ȋn acest proiect, Domnul sǎ rǎsplǎteascǎ jertfa fiecǎruia.
Preot Lucian Milasan,BOLZANO
- Dettagli
- Visite: 190
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Philermos
20 Octombrie

Știați că Icoana Maicii Domnului din Philermos făcea parte din marile comori ale Ordinului Cavalerilor Ospitalieri ,,Sf. Ioan Botezătorul`` și că vreme de mai bine de 2 secole, ea s-a aflat în Malta?
Potrivit tradiției, această icoană a Maicii Domnului a fost pictată de către Sfântul Apostol și Evanghelist Luca si păstrată, timp de secole, în Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Trullo, Constantinopol. Icoana a fost adusă în Insula Rodos în secolul al VIII-lea, in vremea persecuției iconoclaste.
După ce cavalerii au dus icoana în insula Rodos, iar atunci când au fost alungați de musulmani, icoana a ajuns în Malta, unde a protejat insula din anul 1530, când cavalerii au primit în grija, insula Malta, până în anul 1798, când Napoleon a invadat Malta si Ordinul a fost expulzat, aceștia putând lua icoana Maicii Domnului cu ei, împreuna cu o parte din Lemnul Sf. Cruci si cu mâna dreaptă a Sf. Ioan Botezătorul.
Icoana a fost găzduită în orașul Birgu (Orasul Victoriei) în Biserica Sf. Laurentiu, iar o tradiție locală spune că în timpul asediului Maltei din 1565, când Cavalerii Sfântului Ioan se aflau în mare primejdie, Marele Maestru se ruga neîncetat înaintea icoanei. Un porumbel alb a apărut și a zburat timp de câteva ore prin fața acesteia, iar cavalerii au înțeles că acesta era un semn ce anunța retragerea turcilor, aducându-se un nume icoanei Maicii Domnului ca fiind ,,ajutătoarea celor în nevoi``.
După o scurtă ședere în Biserica Maica Domnului Victorioasa din Valletta (1571-1578), icoana a fost adăpostită în Catedrala Sf. Ioan a capitalei malteze. Aici a stat mai bine de două secole, îmbogățită cu bijuterii, și materiale de veșmânt și lemn ornamental?
În 1798, generalul Bonaparte a ocupat insula Malta. El obligă cavalerii să abandoneze insula și a ordonat ca toate bisericile și palatele să fie deposedate de tot ce este valoros, inclusiv de Icoana Maicii Domnului Philermos. Cu toate acestea, icoana a fost salvată de Marele Maestru Ferdinand von Hompesch, împreună cu lemnul din Sfânta Cruce si Mana dreapta a Sf. Ioan Botezătorul. A ajuns apoi la Trieste, stând doar un an. În 1799, a fost înmânat țarului Paul I, noul Mare Maestru al Ordinului, prin Balì Giulio Litta. A fost primită la Gàtchina, lângă Sankt Petersburg, și, din ordinul expres al țarului, a fost acoperită cu o foita de aur, învelișul metalic caracteristic al icoanelor, realizat în întregime din aur și decorat cu bijuterii: doar chipul a rămas vizibil. Iar pe foita s-a adăugat crucea malteza, sau crucea cu 8 colturi care reprezintă cele 8 limbi vorbite de cavalerii Ordinului ospitalier al Sf. Ioan.
În Catedrala Sf. Ioan din Valletta, mai există și astăzi un altar dedicat Icoanei Fecioarei Maria din Philermos.
Sf. Maică, ajută-ne pe noi, cei ce suntem în nevoi!











