- Dettagli
- Visite: 267
”Micul etnolog” – proiect de vacanță
Vă semnalăm lansarea unui nou proiect al Departamentului cultural al Episcopiei noastre. Proiectul se numește ”Micul etnolog” și are un dublu scop: mai întâi de a oferi posibilitatea unei conexiuni reale la identitatea românească, în condițiile în care majoritatea copiilor noștri sunt văduviți de prezența bunicilor, iar părinții lor sunt prea ocupați cu grijile de zi cu zi pentru a reuși să transmită eficient ceea ce ei au primit în casa părintească într-un mod natural, firesc; în al doilea rând, prin acest proiect ne dorim să salvăm și conservăm ce se mai poate din tradițiile și credințele care alcătuiesc profilul nostru spiritual.
Concret, copiii și tinerii care doresc să participe, sunt invitați ca pe durata vacanței în România să identifice și apoi să prezinte într-un scurt video orice element de patrimoniu cultural imaterial pe care îl socotesc reprezentativ pentru ”universul bunicilor”. Clipurile rezultate trebuie trimise până în 25 septembrie la adresa
La dispoziția participanților s-a pus un mic ghid în format electronic care poate fi procurat de la preotul paroh.
Profităm de ocazie pentru a înnoi îndemnul pentru părinți și pentru copii ca pe durata vacanței în România, să-și procure costume tradiționale autentice, specifice zonei lor de proveniență. Costumul specific poate deveni el însuși un subiect al „micului etnolog”, poate fi documentat și explicat în cadrul video-ului.
- Dettagli
- Visite: 457
O zi în curtea bisericii - mini tabără la Soucheres Basses/ Pinerolo

Sâmbăta, 11 iunie, după Sfânta Liturghie, o parte dintre copiii de la cursurile de cateheză au petrecut o zi în "curtea bisericii" de la Soucheres Basses (TO), filia parohiei "Sfântul Voievod Ștefan cel Mare " din Pinerolo. Având în vedere că structura unde se află biserica în care slujim găzduiește în această perioadă tabăra parohiei de la Torino 2, ne-am adăugat și noi pentru o zi programului lor și astfel copiii s-au bucurat pe lângă mult doritele jocuri de grup în aer liber și de ateliere de cateheza, muzica, dans și au învățat cum se confecționează lumânările artizanale din parafină. Ziua s-a încheiat cu rugăciunea de seară, mulțumind Domnului pentru minunata zi petrecută împreună.
Pr. Ciprian Ghizilă
- Dettagli
- Visite: 588
Sesiunile pentru formarea Miniștrilor de cult au ajuns la final | 12 preoți din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei au obținut atestatul din partea Ministerului de Interne italian

Sâmbătă, 11 iunie 2022, la Universitatea din Milano a avut loc ultima sesiune de conferințe pentru formarea Miniștrilor de Cult recunoscuți de Ministerul de Interne din Italia.
Cursurile s-au desfășurat în mai multe sesiuni, începând cu luna febraurie 2022, atât la Roma (Università la Sapienza), cât și la Milano (Università degli studi di Milano), cu participarea și sub tutela directă a Ministerului de Interne din Italia.
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, s-au înscris și au participat la aceste cursuri un număr de 12 preoți din Episcopia Ortodoxă Româna a Italiei.
Pe parcursul tuturor prelegerilor, profesorii de Drept Constituțional, Sociologii, profesorii de Istorie Contemporană, etc., au abordat problematicile care preocupă toate comunitățile religioase non-catolice din Italia. Este vorba de dificultățile integrării comunităților religioase din punct de vedere juridic, a dificultăților birocratice în ceea ce privește obținerea sau construirea unor lăcașuri proprii de cult, precum și dificultățile de acces în sistemul educativ italian, pentru a putea asista și educa copiii familiilor care aparțin unor culte sau confesiuni non-catolice.
La încheierea sesiunii de formare a Miniștrilor de cult, sâmbătă, 11 iunie 2022, au participat și au înmânat Atestatele de Ministru de Cult: Ivan Scalfarotto - Subsecretar de Stat în Ministerul de Interne Italian, Prefectul Fabrizio Gallo, prof. Paolo Naso, coordonatorul cursului, și toți relatorii care au susținut prelegeri în toate sesiunile de conferințe.
Toți participanții la cursuri au primit Atestatul de Ministru de Cult din partea Ministerului de Interne italian care va fi, cu siguranță, nu doar o carte de vizită pentru fiecare comunitate religioasă în parte, dar și un instrument care să ajute aceste comunități în a avea acces, potrivit necesităților, în instituțiile care necesită prezența reprezentanților religioși, preoți sau mediatori culturali (spitale, centre de detenție, prefecturi, școli). Absolvenții acestor cursuri vor reprezenta, în plan local, o prezență recunoscută oficial de toate instituțiile statului italian și vor fructifica în folosul propriilor comunități toate cunoștințele dobândite în tot acest parcurs academic.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat Pr. Gheorghe Militaru - Vicar Eparhial al EORI
- Dettagli
- Visite: 413
În Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se va organiza a XIV-a ediție a Festivalului Bucuriei

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 iunie 2022, în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se va desfășura cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Bucuriei. Evenimentul va avea loc la sediul Centrului Eparhial de la Roma, situat în Via Ardeatina, nr. 1471, Roma.
Alături de noi vor fi și ierarhii noștri: Preasfințitul Siluan și Preasfințitul Atanasie de Bogdania.
Vă invităm să participați la acest moment de sărbătoare. Atmosfera va fi întreținută,pe parcursul celor 2zile,de activități diverse și interesante:Sâmbătă 18 iunie va avea loc desfășurarea spectacolului și se va vizita orașul Roma. Duminică 19 iunie, după Sfânta Liturghie, tinerii se vor putea întâlni și dialoga cu PS Siluan și PS Atanasie de Bogdania.
Mai multe informații în afișul evenimentului!
Vă așteptăm cu drag!

- Dettagli
- Visite: 593
Protopopiat Toscana I - Ședință lunară și împreună slujire

Joi 9 iunie 2022, începând cu ora 19:00, a avut loc la parohia ,,Sf. M. Mc. Anastasia Romana" din Prato Ședința lunară a clericilor din Protopopiatul Toscana I și s-a slujit Taina Sfântului Maslu.
Tema întâlnirii a fost ,,Rugăciunea în biserică".
Cu această ocazie credincioșii prezenți au primit din partea părintelui Protopop îndemn spre rugăciune ca mod de sfințire al vieții în locașul de cult care este biserică în Biserica lui Hristos.
Părintele paroh a mulțumit preoților și credincioșilor parohiilor în care ei slujesc pentru tot ajutorul consistent dat în ultimii 3 ani la dobândirea/restaurarea locașului de cult și a arătat binecuvântată dorință că noua biserică să fie întru totul un loc de rugăciune, cateheză și începătură sfințirii vieții fiecăruia.
Seara s-a încheiat cu o gustare frățească la care clericii din Protoierie au discutat diferite aspecte liturgice și pastorale.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!











