- Dettagli
- Visite: 361
Festivalul Bucuriei în Parohia din Milano Nord-Monza

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei și purtarea de grija a Prea Sfințitului Episcop Vicar, Atanasie de Bogdania, duminică 5 iunie, în Parohia Milano Nord-Monza a avut loc Festivalul Bucuriei. Programul festivalului a început cu Utrenia și Sfânta Liturghie, cu rugăciuni pentru tineri și un cuvântul de deschidere. În prima parte a copiii și tinerii au interpretat poezii și cântece folclorice. De asemenea, au avut loc mai multe concursuri de poezie, pictură și compoziție literară, iar cele mai frumoase creații au fost premiate. După premiile speciale, a avut loc un dans popular din zona Moldovei, precum și dansul călușarilor, un dans care face parte din patrimoniul cultural imaterial. Toți copiii care au participat la ora de religie au primit o Diplomă Catehetică. După masa de prânz la care au participat copiii, prinții și credincioșii parohiei a urmat un program de joacă. Mulțumim doamnei preotese Agnesa, domnișoarei Nicoleta care a pregătit dansurile populare, părinților care au jertfit din timpul lor pentru a-i aduce pe copii duminică de duminică la biserică, dar mai ales copiilor care s-au implicat în bună desfășurarea activităților acestui an.
Slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate!
Pr. Pompiliu Nacu
- Dettagli
- Visite: 831
FESTIVALUL BUCURIEI la Catania, în Sicilia- ediția a-IX-a 2022

Ca în fiecare an, la Catania, Ziua copilului și sfârșitul de an catehetic au fost sărbătorite în cadrul FESTIVALULUI BUCURIEI, la începutul lui Cireșar, când întreaga natură este dominată de parfumul florilor, cântecul păsărilor, și roadele pomilor fructiferi, ce vestesc începutul vacanței de vară.
Anul acesta festivitatea s-a aflat între 2 mari praznice: Înălțarea Domnului și Pogorârea Duhului Sfânt, un popas binevenit pentru a reflecta asupra Darurilor Duhului Sfânt, daruri ce pot să rodească doar trăind pe Calea lui Hristos.
Din acest motiv după împărtășirea copiilor la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în curtea bisericii a avut loc o lecție catehetică, la care au participat nu numai copiii, ci și părinții acestora.
Profesoara de religie, preoteasa Geta Ichim a prezentat tema: "Darurile și roadele Duhului Sfânt".
Pentru fixarea cunoștințelor s-au oferit fișe, icoane și coronițe simbolice.
Copiii au descoperit cele 7 daruri primite de ei la botez, moment când trupul a devenit și Templu al Duhului Sfânt.
"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?” (I Cor. 3, 16).
După cele auzite la lecție, copiii și-au manifestat bucuria de a fi primit botezul ortodox și mândria de a fi român, chiar dacă viața i-a adus departe de neamul și țara părinților lor.
La finalul lecției, fiecare copil a primit cartoane imprimate, pentru a construi o bisericuță timp de o săptămână, până la Rusalii, în cinstea zilei de naștere a BISERICII CREȘTINE.
În partea a doua a festivalului, copiii și tinerii ce au urmat cursurile școlii parohiale, au primit diplomele semnate de Preasfințitul Siluan, întâistătătorul Episcopiei Italiei.
Nu au fost uitați voluntarii ce au susținut această importantă lucrare a parohiei.
În partea a 3-a a festivalului, copiii coordonați de doamna preoteasă, au prezentat spectacolul închinat ANULUI OMAGIAL AL RUGĂCIUNII.
Glasurile inocente de copilași au interpretat sceneta: " PALETA DE RUGĂCIUNI", scrisă de Mirela Șova.
Un buchet de armonii muzicale cântate la orgă, a adus un moment de respiro, într-o zi de caniculă, așa cum a fost ziua de duminică în Sicilia.
Spectacolul s-a încheiat cu a doua scenetă: "Roadele Duhului Sfânt", fructele cu care se împodobesc treptat prin rugă și fapte bune, cei ce dobândesc Raiul Ceresc.
Duminica a continuat cu momentul mult așteptat, oferit în cinstea zilei copilului.
Jocul și veselia, baloanele și stegulețele multicolore au umplut curtea plină de icoanele cu sfinții pictați, ce au fost martorii slujbelor săvârșite sub cerul liber, pe toată perioada pandemiei.
Multă voie bună au adus jocurile: "cercul de foc", "șotronul", "mumia", "omul cu 3 picioare", baloanele de săpun, sau "Ce daruri am eu?", "mersul piticului" și "calea obstacolelor".
Festivitatea a fost întregită cu artificii, torturi și bunătăți culinare apetisante, pregătite de mămicile grijulii, ce au încărcat mesele pentru marea sărbătoare: FESTIVALUL BUCURIEI –CATANIA - 2022.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a felicitat întreaga comunitate, a dat slavă lui Dumnezeu pentru reușita acestui eveniment și a mulțumit ocrotitoarei noastre, Sfintei Mucenițe Agata, pentru rugăciunile ridicate la Tronul Ceresc, în tot acest an școlar.
A consemnat:
preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 414
Pomenirea eroilor în comunitatea românească din BOLZANO

Parohia ortodoxă din Bolzano a organizat o SLUJBĂ DE POMENIRE la Cimitirul militar Monte Piana (Prov. BZ ) unde sunt îngropați numeroși soldați români căzuți în Primul şi al doilea Război mondial.
Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească pe aceşti eroi naționali care şi-au dat viața pentru ca generațiile care au urmat după ei să trăiască în pace şi liberate.
Veşnică pomenire!
preot Lucian Milasan, BOLZANO
- Dettagli
- Visite: 614
Ziua internațională a copilului și sfârșit de an catehetic la Parohia „Buna Vestire” din Latina

„Lăsați copiii să vină la Mine”.Acesta este îndemnul Mântuitorului Hristos, pentru voi, copiii de ieri și azi, care ați venit alături de noi, în casa Domnului, ca să sărbătorim copilăria. Să fii copil este cel mai frumos vis. Copilăria este cel mai minunat dar pe care l-am primit de la Dumnezeu, o fărâmă din Paradisul pierdut.
Pentru a marca această zi într-un mod deosebit, grupul de copii și tineri al parohiei „Buna Vestire” din Latina a pregătit duminică, 5 iunie 2022, un scurt program artistic, cu cântece și poezii, încercând să ne aducă aminte de momentele frumoase ale copilăriei. Nu există limită de vârstă când vine vorba de a sărbători ziua copilului. Oricare dintre noi, copil sau adult, are voie să se simtă copil și chiar este necesar, ca măcar odată pe an să lăsăm în urmă grijile lumești.
La sfârșitul programului, copiilor care au participat la cateheză, pe parcursul anului, li s-a înmânat diplome de merit și cărți pentru lectură, după care, organizatorii școlii de cateheză au pregătit un moment festiv.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările !
- Dettagli
- Visite: 583
PELERINAJ DE ZIUA COPILULUI
ȘI
ÎNCHEIEREA ANULUI CATEHETIC- LODI

Cu ajutorul lui Dumnezeu și binecuvântarea Preasfințitului Siluan, in zilele 1-2 Iunie 2022 grupul de copii și familiile acestora din parohiile Lodi, Pavia și Milano au participat la un Pelerinaj la Ravenna care face parte dintr-o serie de pelerinaje din cadrul proiectului protopopial *Nimic nu puteți face fără de Mine* care va continua și la care se vor adăuga și alte parohii din Protopopiatul Lombardia 1.
Au fost doua zile de bucurie la malul mării iar apoi la sărbătoarea Înălțării Domnului , in biserica ortodoxa română din Ravenna când la Sfânta Liturghie in sobor s-au împărtășit copii si adulti, având straie de mare sărbătoare si bucurie sfânta!
Am fost apoi însoțiți de pr Dan Vesea pe urmele bisericilor și monumentelor culturale din Ravenna, pelerinajul încheindu-se in biserica Sfântului Apolinarie in Classe, un moment trăit cu mult interes de către pelerini pe fondul explicațiilor oferite de pr Dan pe baza picturilor in mozaic prezente aici.
Copiii nu au uitat sa identifice simboluri creștine in toate edificiile vizitate până acum, pornind de la cele doua castele lombarde din Belgioioso și Pandino și ajungând aici, in bisericile Sfântului Împărat Iustinian, iubitor de frumos și de credința din secolul 6.
Săptămâna de început de Iunie a continuat cu pregătirile pentru duminica de 5 Iunie când s-au acordat , intr-un cadru festiv, diplomele de merit copiilor școlii parohiale, participanților la cursul de chitară organizate in parohia noastră și colaboratorilor școlii parohiale “Sfântul Stelian și Sfântul Spiridon “ din Lodi.
Acest moment a fost însoțit de cântec și dans , precum și de tortul copiilor pregătit cu mult drag de patisiera parohiei și care a îndulcit pe toti cei prezenți.
Mulțumim tuturor pentru prezență , implicare și dragoste pentru astfel de evenimente care leagă copiii de Hristos și îi creste frumos iar in septembrie ii așteptăm intr-o noua aventură, in brațele bisericii lui Hristos!
A relatat: preoteasa Simona Cazacu
- Sfârșit de an catehetic la Parohia Ortodoxa Română “Sfinții Romani “ Pavia și implicarea în cadrul proiectului protopopial “ Nimic nu se poate face fără de mine”
- DUMINICA PĂRINȚILOR ȘI A COPIILOR - Încheierea anului școlar catehetic și Festivalul Bucuriei pentru credincioșii Parohiei "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" din Roma - Torre Angela
- Duminica Familiei în parohia Voghera
- Festivalul Bucuriei Lazio I










