- Dettagli
- Visite: 508
Debutul proiectului "Un dar pentru o nouă viaţă" în Parohia "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare", Roma - Torre Angela

Duminica a 17-a după Rusalii, a întâlnirii lui Hristos cu femeia cananeeancă, de la începutul lunii februarie, când poporul italian sărbătorește Ziua Națională a Vieții, credincioșii Parohiei "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" din Roma - Torre Angela au avut prilej de bucurie alături de una dintre mamele însărcinate care urmează să aducă în lume o nouă viață în perioada imediat următoare.
Prin conlucrarea credincioșilor de toate vârstele din parohie, fiecare după puterea sa, una dintre mămicile care urmează cel mai curând să nască al treilea copil, a primit din partea comunității trusoul cu care îl va întâmpina pe cel mai mic membru al familiei. Cu această ocazie, bucuria de a mărturisi frumusețea vieții pe care, prin mila Domnului, mamele o aduc în lume, toți cei prezenți au putut cugeta la măreața dragoste care îi leagă pe copii de părinții lor, asemenea celei care a determinat-o pe femeia cananeeancă să stăruiască în rugăciune la întâlnirea sa cu Hristos.
Bucuria a fost cu atât mai mare, cu cât implicarea credincioșilor s-a manifestat pe mai multe planuri: pe de o parte cei mai mici și-au adus aportul prin participarea la atelierele de lucru manual din duminica Postului Crăciunului dedicată acestui scop în cadrul proiectului "Solidaritatea copiilor" , pe de altă parte tinerele parohiei se implică în cumpărarea celor necesare, toate acestea fiind posibile cu sprijinul părinților și a tuturor credincioșilor cu inimă mare care se alătură cu generozitate de fiecare dată inițiativelor de acest fel.
Cu ajutorul lui Dumnezeu, aceste acțiuni continuă, integrând mica familie în care vine o nouă viață, în marea Familie a Bisericii, unde ne împărtășim cu toții de Hristos din mijlocul nostru - Calea, Adevărul și Viața.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 720
Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae – 10 ani de la înființare

În data 7 februarie 2022, se împlinesc 10 ani de la înființarea Misiunii Sfântul Ierarh Nicolae, pentru basarabeni și bucovinenii din Bucovina de Nord. Misiunea, înființată în anul 2012, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Pe parcursul ultimilor două decenii, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord, aflați la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localitățile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântul Ierarh Nicolaea găsit soluții concrete pentru a-i putea ajuta pe frații creștini ortodocși, care trăiesc acolo, cu un loc de rugăciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor, conform tradiției moștenite.
În jurisdicția canonică a Eparhiei Italiei se află 28 de parohii care slujesc după calendarul iulian. Prin Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, se îngrijește de păstorirea acestor fii ai neamului. Prima comunitate înființată în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei pentru păstorirea basarabenilor și a bucovinenilor din Bucovina de Nord a fost Parohia „Sfântul Mare Mucenic Mina” – Roma 4 (Palestrina), înființată în anul 1999 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Iosif. Ultima parohie, înființată în anul 2020, este Parohia „Sfântul Ierarh Dionisie Erhan”din orașul Reggio Emilia (II).
În Italia, potrivit statisticilor publicate de Ministerul de Interne, se află aproximativ 120.000 de români basarabeni. La această cifră se mai adaugă câteva mii de români proveniți din Bucovina de Nord (Cernăuți) și Bugeac (Basarabia de sud - est).
(Foto - arhiva EORI)
- Dettagli
- Visite: 956
“Să luăm aminte la cele dinlăuntrul inimii, nu la cele superficiale” |PS Părinte Episcop Siluan a slujit la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial din Roma

În Duminica a 17-a după Rusalii, a întâlnirii Domnului cu femeia canaaneancă, 6 Februarie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului”, din incinta Centrului Eparhial de la Roma.
După ce a explicat motivul pentru care această duminică a fost rânduită chiar înaintea Triodului, ca o anticipare a acestuia, în cuvântul de învățătură, rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit credincioșilor despre pericopa evanghelică a întâlnirii Domnului cu femeia canaaneancă: „Este interesant și, în același timp, preocupant, contrastul între ceea ce Domnul găsește în zonele populate de iudei din Galileea și la această femeie canaaneancă. Dacă la poporul iudeu se aștepta să descopere o trăire autentică a credinței și află, de fapt, o receptare extrem de superficială a acesteia, Mântuitorul vede în această femeie păgână o asumare reală a încrederii în Cel pe Care Îl numește Domn. Credința femeii nu este o manifestare exterioară, ci una care vine din inimă, drept urmare și răspunsul Domnului este pe măsura voinței și credinței acesteia. Astfel suntem și noi chemați să cercetăm mai mult pe cele ale inimii, pentru a ne trăi cu mai multă seriozitate propria chemare de creștini”.
La final, Preasfinția Sa i-a încurajat pe toți cei prezenți spre a-și pune nădejdea în Domnul, Cel ce Dăruiește tuturor toate cele de folos, spre mântuire, și i-a binecuvântat prin stropire cu apă sfințită.
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă !
- Dettagli
- Visite: 886
PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Sfânta Liturghie la cel de-al 17-lea hram al Parohiei „Întâmpinarea Domnului”– Civitavecchia

În duminica a XVII-a după Rusalii, numită în Biserica Ortodoxă „a Cananeencii”, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a slujit în Parohia „Întâmpinarea Domnului”– Civitavecchia, la prăznuirea celui de-al 17-lea hram, prilej cu care a binecuvântat ansamblul de joacă pentru copiii parohiei și a sfințit o troiță închinată eroilor români de pretutindeni.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a evidențiat marea însemnătate a praznicului „Întâmpinării Domnului”, care „...încheie o perioadă binecuvântată, pe care am început-o în noiembrie, odată cu Postul Nașterii Domnului, post care ne-a pregătit pentru taina cunoașterii lui Dumnezeu Care a venit în lume, iar acum, la Praznicul Întâmpinării ni se prezintă și copilăria Mântuitorului, căci îl vedem în templul din Ierusalim, templu care își îndeplinește rostul pentru care a fost zidit, odată cu intrarea Mântuitorului în el, la 40 de zile, când a fost primit în brațe de dreptul Simeon.”
Referitor la Evanghelia zilei, Preasfințitul Părinte Atanasie a subliniat că Sfinții Părinți au numit-o „Evanghelia milostivirii - deoarece prin ea ni se arată mila lui Dumnezeu într-un mod deosebit și dragostea Sa față de oameni, prin aceea că o ajută pe această mamă păgână, care nici nu cunoștea legea, pentru a arăta celorlalți credința ei neclintită și smerenia ei înălțătoare.”
La final Părintele Paroh Ioan Dimulescu, a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru bucuria prilejuită de a-i binecuvânta cu prezența și pentru slujirea la sărbătoarea parohiei.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate !
- Dettagli
- Visite: 708
Hramul Sfintei Mucenițe Agata la Catania

Cu ajutorul Sfintei Mucenițe Agata, sărbătoarea hramului a început acum două săptămâni și va dura încă opt zile până pe 13 februarie.
În acest an, mai mult ca oricând credincioșii din parohia Catania au îndreptat rugăciuni către ocrotitoarea lor pentru sănătate, spor și ajutor, dar nu în ultimul rând pentru mântuirea sufletelor.
Enoriașii au făcut un lanț de rugăciune continuă cu Acatistul Sfintei Agata și 200 de familii au rostit împreună cu copiii lor în ”biserica de acasă”, seară de seară, Paraclisul.
Pentru cunoașterea muceniciei sale, tinerii din parohie au făcut o emoționantă serbare online prezentând viața sa, iar copiii de la școala parohială vor da un spectacol în cinstea patroanei cetății Cataniei.
Cei mai mici au interpretat minunate "gânduri de copil" spre încântarea tuturor.
Pentru cei prichindei rugăciunea la ocrotitoarea parohiei Cataniei s-a conturat prin icoanele ce le-au colorat cu toată dragostea.
Fiecare a găsit cum să-și manifeste mulțumirea prin rugăciunile ridicate la tronul Tatălui ceresc, fie că au împletit frumoși colaci, sau au împodobit colive cu măiestrie, sau au adus ofrande pe care le-au împărțit celor prezenți la biserică.
Enoriașii și-au arătat dragostea față de Sfânta Muceniță Agata prin cele 13 proiecte desfășurate în parohie, iar credincioasele au împletit ghirlande cu flori naturale și au împodobit toată biserica.
La finalul Sfintei Liturghii, după ce toți s-au împărtășit cu Sfintei Taine, părintele paroh Mihai-Gabriel Ichim a premiat pe cei 37 de copiii participanți la concursul internațional online ”Împreună cu Hristos în lume , la început de mileniu III”, ediția a 6-a.
Agapa de hram a avut loc pe vulcanul Etna într-un impresionant peisaj de iarnă.
Bucatele românești au fost foarte apreciate și toți credincioșii prezenți au dat slavă lui Dumnezeu pentru realizările din acest an.
Mulțumim comitetului parohial, comitetului de femei și tuturor credincioșilor care și-au manifestat prețuirea prin participarea la proiectele desfășurate.
Și anul acesta prin săvârșirea Sfintelor Liturghii în cele 2 zile de hram, pe 5 și 6 februarie, românii din toate orașele provinciei Catania s-au apropiat din nou în casa Domnului, chiar dacă situația pandemică nu e încă favorabilă.
Sfânta Muceniță Agata, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
A consemnat preoteasa Geta Ichim










