- Dettagli
- Visite: 879
Hramul Catedralei Mitropolitane „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail" din Paris | PS Atanasie de Bogdania a fost prezent la eveniment

A 24-a Duminică de după Rusalii, 7 noiembrie 2021, a constituit, pentru Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale, o zi de mare Praznic, întrucât s-a sărbătorit, anticipat, și hramul Catedralei Mitropolitane din Paris, Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail. Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif. Alături de Înaltpreasfinția Sa au mai slujit Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Timotei de Iberia, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit credincioșilor prezenți despre tainele care străjuiesc Catedrala Mitropolitană din Paris, aflată sub ocrotirea Sfinților Arhangheli: „Praznicul Sfinților Arhangheli ne descoperă taina dreptății lui Dumnezeu – Mihail, taina dragostei lui Dumnezeu – Gavriil și taina vindecării – Rafail”. De asemenea, ierarhul a surprins și câteva dintre tainele pericopei evanghelice duminicale:„Fiica mai-marelui sinagogii, Iair, care moare, reprezintă legea cea veche care, odată cu venirea Mântuitorului în lume, înviază și dăruiește lumii întregi, în detrimentul dreptății, iubirea desăvârșită, răstignită pe Cruce. Iar femeia bolnavă de doisprezece ani reprezintă omenirea întreagă, cuprinsă de păcat și de boală, care nu mai reușește să găsească soluții lumești la problemele cu care se confruntă. Femeia din evanghelie ne demonstrează că izbăvirea ne vine prin credința noastră puternică în Hristos”.
La final, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a mulțumit tuturor ierarhilor prezenți la acest eveniment deosebit din viața Mitropoliei, evocând, în același timp, câteva repere istorice privind Catedrala pariziană. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a mulțumit și tuturor clericilor și credincioșilor care s-au alăturat acestui moment festiv.
Sărbătoarea a continuat după Sfânta Liturghie, cu o conferință susținută de către ierarhii prezenți, cu tema “Comuniunea dintre om și Dumnezeu prin rugăciune”, urmată de un dialog cu preoții și credincioșii.
Catedrala mitropolitană de la Paris,"Biserica Română din Paris", 9 bis rue Jean de Beauvais (Paris 5e), este o frumoasă biserică gotică din secolul al XIV-lea (monument istoric), pe care Statul român a cumpărat-o în anul 1882 spre folosința comunității românești de la Paris. Cu slujbe în limba română şi un cler român, biserica din strada Jean de Beauvais a fost, timp de mai bine de o sută de ani, un fel de a doua ambasadă, culturală şi spirituală, a României în capitala Franţei, şi reprezintă, până astăzi, o oază de românitate şi ortodoxism pentru toţi românii, fie că sunt exilaţi, refugiaţi politic ori social, fie studenţi, ori simpli turişti sau trecători prin Paris.
Vă invităm să lecturați și mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, din 5 noiembrie 2017, la împlinirea a 125 de ani de la sfințirea Catedralei Mitropolitane, cunoscută ca “Biserica română din Paris”: https://basilica.ro/un-simbol-al-credintei-romanilor-din-europa-occidentala-catedrala-mitropolitana-din-paris/
- Dettagli
- Visite: 763
PS Siluan la „Seara Duhovnicească” din Parohia Massa

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a participat în această seară, vineri 5 noiembrie 2021, la ediția cu numărul 500 a Proiectului catehetic „Seara duhovnicească”.
Tema propusă de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan pentru această seară a fost „Sugestii mântuitoare în vremuri de încercare”
Acest proiect catehetic organizat de Parohia Ortodoxă „Învierea Domnului” din localitatea Massa, a luat naștere cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în data de 18 mai 2018, venind în întâmpinarea credincioșilor ca suport duhovnicesc, la început de perioadă pandemică.
Pe parcursul celor 500 de seri duhovnicești s-au realizat următoarele:
1. Tripla lecturare integrală a Noului Testament (cu tâlcuiri din Sf. Teofilact al Bulgariei, Sf. Andrei al Cezareei, Sf. Ambrozie și Sf. Ioan Gură de Aur)
2. Peste 18 conferințe catehetice:
Argumente raționale privind existența lui Dumnezeu
Sfânta Scriptură
Călătoriile misionare ale Sf. Ap. Pavel
Explicarea Sfintei Liturghii
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Botezului
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Mirungerii
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Mărturisirii
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Euharistiei
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Cununiei
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Preoției
Sfintele Taine - Sfânta Taină a Maslului
Drumul sufletului după moarte
Mai pot fi educați copiii?
Prietenul meu - Prietenia !(?)
Învățătură de credință ortodoxă
Cunoaștete pe tine însuți (Neuroștiințe)
Relația copii - părinți
3. Cinemateca Parohială (vizionarea a 41 de filme artistice creștine)
4. Lecturarea Patericului Egiptean, și explicarea lui.
Slavă Domnului pentru toate binecuvântările Sale cele arătate și cele ascunse!
Conferința poate fi urmărită aici
- Dettagli
- Visite: 423
Primul hram al parohiei Sfantul Ioanichie cel Mare - Arzachena

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pe data de 4 Noiembrie a avut loc sărbătorirea primului hram al parohiei Sfântul Ioanichie cel Mare din Arzachena, Sardinia. Parohia din Nordul insulei împlinește luna aceasta un an de la înființare. Ziua de sărbătoare a debutat cu slujba Sfântului Maslu în seara de miercuri, la care au fost prezenți Părintele Protopop Ioniță Florin-Gabriel alături de preoții din Sardinia. Bucuria duhovnicească a fost deosebită mai ales datorită faptului că după slujbă, credincioșii au avut șansa de a se închina la Sfintele Moaște ale Sfinților Apostoli Andrei și Filip, ale Sfinților Ierarhi Ioan Gură de Aur și ale Sfântului Nicolae, ale Sfântului Mucenic Nectarie, ale Sfantului Pantelimon și ale Sfântului Hristosofor. După slujba au fost oferite 18 pachete pentru cei mici ai parohiei. În aceeași zi a avut loc și verificarea anuala protopopiala ale parohiilor din insula Sardiniei. A doua zi, pe data de 4 noiembrie credincioșii au participat la Sfânta Liturghie, cu același sobor de preoți, având ca protos pe Părintele Protopop. Părintele a evocat la rostirea predicii despre importanta participării la sfintele slujbe, amintind cuvintele Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur care zice: "Săracilor, ce vă lipseşte dacă Îl aveţi pe Dumnezeu? Bogaţilor, ce aveţi dacă vă lipseşte Dumnezeu?"
Spiritualitatea creștină ne învață cum sa îl dobândim pe Dumnezeu. Sfântul Ioan Scărarul spune că exista un urcuș către Dumnezeu prin virtuți și jertfirea de sine dar mai exista un urcuș, paradoxal, prin coborâre. Atunci când avem o boala, un necaz, le punem la picioarele Crucii și îl punem pe Domnul nădejde pentru mântuirea noastră. Dumnezeu nu a venit sa stârpească suferințele noastre ci să fie prezent în suferințele și Crucea pe care o trăim. Amintind despre Sfântul Ioanichie cel Mare, spune ca nu noi îi facem un favor prin venirea noastră la slujba din biserica ci noi venim sa cerem un favor de la Sfântul rugător înaintea Tronului Sfintei Treimi. Având biserica deschisa în fiecare zi, Părintele Protopop a îndemnat credincioșii sa între în fiecare zi, dimineața sau seara, sa îl salutam pe Hristos Domnul cu inima, precum odinioară Simeon întra în Biserica Sfântului Spiridon, salutându-l pe Hristos, conform patericului. Acest fapt a făcut ca, în boala și suferință, mai târziu, a făcut ca Însuși Hristos sa vina sa il salute în fiecare zi.
Părintele paroh a amintit despre viața Sfântului Ioanichie cel Mare, amintind de frumoasa comoara păstrată în Sfânta Liturghie de la acest Mare Sfânt luptător împotriva iconoclasmului din secolul 7-8, și anume: Nădejdea mea este TATAL, scăparea mea este FIUL, acoperământul meu este DUHUL SFÂNT, TREIME SFÂNTĂ, SLAVĂ ȚIE !
Mulțumind Bunului Dumnezeu pentru aceste zile minunate de sărbătoare, credincioșii prezenți la slujba Sfintei Liturghii au primit în dar 30 de pachete cu alimente, având în vedere ca nu se pot organiza mese festive în biserica.
- Dettagli
- Visite: 234
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a V-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, au continuat cursurile Școlii Parohiale.
Săptămana a fost dedicată Sfinților Dimitrie Izvoratorul de Mir din Tesalonic și Sfântului Dimitrie din Basarabi, ocrotitorul Bucureștilor. Tinerii NEPSIS, vizionând în cadrul întâlnirii On-Line, mai multe materiale video despre viețile și nevoințele acestor iubiți sfinți. Tot pe latură duhovnicească au completat obișnuitele Fișe Catehetice și au alcătuit o frumoasă candelă pentru înfrumusețarea altarului personal de rugăciune.
Continuând periplul cunoașterii personalităților marcante ale istoriei neamului românesc, coordonatorii, Valentin și Mădălina, au propus un nou episod de studiu, având ca protagonist pe marele dramaturg Ion Luca Caragiale, vizionând un documentar biografic și o incursiune în viața societății românești a sfârșitului de secol XIX, prin vizionarea piesei de teatru după schița: "Vizită", în care, autorul evidențiază efectele dăunătoare pe care educația greșită din familie le are asupra comportamentului copilului.
Activitățile au mai cuprins pe lângă cursurile de Chitară și Muzică Psaltică, studiul geografiei țării, lecții de Limba Română, ascultarea a două povești: "Basmul Toamnei", recitat de către actorul Marian Negrescu și o filă de Pateric despre "Strugurele Sf. Macarie".
Mulțumim tuturor participanților și dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 410
Întâlnirea tinerilor Nepsis din Como și Ciriè

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 31 octombrie - 1 noiembrie am trăit bucuria unui eveniment mult așteptat de către grupurile de tineri ale parohiilor Sfântul Ierarh Grigorie Palama din Como și Sfântul Apostol și Evanghelist Matei din Ciriè.
În seara zilei de duminică a avut loc un atelier non-formal, prin intermediul căruia cei prezenți au explorat posibilități de cunoaștere prin intermediul inteligenței emoționale, împărtășind experiența proprie și viziunea asupra grupului din care fac parte. După cină, au urmat Rugăciunile de seară și cazarea oaspeților.
Ziua de luni, 1 noiembrie, a debutat cu Sfânta Liturghie, răspunsurile la strană fiind date de către participanți, ghidați de către doamnele preotese. Nu putem trece cu vederea dorința vie a tinerilor de a se spovedi și împărtăși, râvna lor pentru a-L primi pe Domnul. Imediat după gustare, au urmat discuții în cadrul cărora s-a aprofundat cunoașterea reciprocă și s-au oferit feedback-uri constructive din partea colegilor. Întâlnirea a continuat cu prezentarea: “Sfântul Grigorie Palama – trăitor și apărător al Ortodoxiei”, realizată de către părintele Cristian Prilipceanu, urmată de o discuție interactivă despre rugăciunea lăuntrică și importanța stării de prezență în fiecare clipă a vieții noastre.
După câteva jocuri de animație pentru descrețirea frunților, am servit prânzul pregătit cu atenție de către mamele voluntare, care ne-au transmis o parte din dragostea lor prin bucatele alese pe care ni le-au oferit și cărora le mulțumim din suflet!
În cea de- a doua parte a zilei, tinerii din Como au avut un moment pregătit, deoarece au fost ghizi ai orașului pentru noii lor prieteni din Ciriè, oferindu-le informații atât despre principalele obiective turistice, cât și despre sfinții locali, în special despre Sfântul Ierarh Probinie (8 martie), al 2- lea episcop de Como, taumaturg, ale cărui sfinte moaște se află în biserica parohiei din Como. Am continuat descoperirea orașului vizitând Catedrala catolică (Domul central) fondată în secolul al XIV-lea, ce adăpostește câteva comori, printre care: tapiserii (1598) și altare renascentiste, Muzeul Tempio voltiano, terminând cu o plimbare de-a lungul lacului.
Din impresiile celor prezenți:
„Timpul petrecut împreună a fost foarte frumos! O ocazie deosebită în care am reușit să cunosc mai bine o parte dintre tinerii din Biserică, dar și noi tineri, din Ciriè, cu care am rezonat mult! Plec acasă cu discuțiile avute despre atenție, necesitatea de a fi trup și inimă atunci când facem ceva, dar și cu momentele presărate de zâmbetele care ne-au marcat aceste zile”. (Camelia, 16 ani)
„În urma acestor întâlniri am constatat faptul că am devenit mai uniți. Am avut parte de o primire foarte călduroasă din partea parohiei din Como. Deși nu am fost atent la prezentare, totuși am rămas cu câteva idei. Doresc să-i invităm în parohia noastră pe tinerii de la Como, dar și noi să mai mergem în alte părți”. (Alessandro, 17 ani)
„Vă mulțumim că ne ajutați să îi scoatem din realitatea aceasta neplăcută în care trăim! Am văzut bucurie pe chipurile lor!” (Simona, mama unui adolescent)
Să dea Domnul ca aceste clipe să stea la baza temeliei unei prietenii îndelungate, iar împreună fiind, să privească în aceeași direcție - Hristos!
a consemnat,
preoteasa Lăcărmioara Prilipceanu










