- Dettagli
- Visite: 735
Nepsis Roma III - mini-tabără la Pescara

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, timp de trei zile, de sâmbătă, 30 octombrie și până luni, 1 noiembrie 2021, grupul Nepsis al parohiei Înălțarea Sfintei Cruci din Roma a organizat o mini-tabără la Pescara.
Grupul de la Roma a fost găzduit cu bunăvoință de către părintele Alin Iarca și de credincioșii parohiei ortodoxe române Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana.
Programul de sâmbătă a inclus vizitarea orașului Pescara, participarea la slujba Vecerniei, împreună cu grupul de copii și tineri din parohie și o convorbire cu părintele Alin.
Cele mai gustate momente au fost jocurile de cunoaștere pregătite de parohia gazdă în cadrul cărora cele două grupuri de tineri au avut posibilitatea să se cunoască. A urmat cina și, cine a dorit, s-a putut spovedi.
A doua zi, tinerii au participat la Dumnezeiasca Liturghie, iar grupul de la Roma a avut ocazia de a lua un bun exemplu de la tinerii și copiii din parohia Pescara prezenți cu toții la strană.
În după-amiaza zilei de Duminică s-a vizitat orașul Ortona, tinerii poposind la moaștele Sfântului Apostol Toma şi vizitând centrul istoric al orașului. După cină și rugăciunea de seară, s-a vizionat un film.
Dimineața de luni a fost dedicată atât unui atelier despre virtuți și patimi, cât și jocului statuilor, care a adus zâmbete pe chipurile tuturor. În același timp s-a făcut încheierea jocului îngerul păzitor desfășurat pe cuprinsul acestor trei zile. În cele ce au urmat s-a vizitat o fabrică de ulei de măsline, tinerii putând vedea procesul tehnologic al fabricării uleiului.
După masă, fiecare participant a împărtășit cu grupul impresiile acestor trei zile pline de frumusețe și voie bună și ceea ce a avut de învățat cu ocazia acestei ieșiri. Apoi, cu rugăciune de călătorie și cu multe emoții la despărțire, s-a plecat către Roma.
Luni, 1 noiembrie 2021, s-au împlinit 4 ani de când a fost constituit actualul grup de adolescenți al parohiei Înălțarea Sfintei Cruci.
La mulți ani, Nepsis Roma III !
- Dettagli
- Visite: 551
Pelerinaj la Subiaco - parohia Roma III

Luni, 1 noiembrie 2021, un grup de credincioși ai parohiei Înălțarea Sfintei Cruci din Roma, sub îndrumarea părintelui Ioan Gherasimescu, au mers pe urmele Sfântului Cuvios Benedict de Nursia spre localitatea Subiaco.
În apropierea acestei localități, într-o peșteră ascunsă în munte, a viețuit timp de trei ani Cuviosul iubitor de isihie, în secolul al V-lea. Mai târziu, în jurul său s-au adunat mai mulți ucenici pentru care Sfântul a fondat doisprezece mănăstiri în zonă.
Grupul de pelerini ai parohiei Roma III a vizitat mănăstirea zidită deasupra peșterii Cuviosului, s-a închinat în peștera încărcată de sfințenie și, în final, a coborât la cascada ce poartă numele Sfântului.
În această zonă de mare frumusețe naturală și spirituală s-au petrecut multe dintre minunile descrise de Sfântul Ierarh Grigorie Dialogul, cel care ne-a lăsat singura relatare despre viața și lucrările sfinte ale acestui mare cuvios.
- Dettagli
- Visite: 412
„Săptămânile Misiunii” în Episcopia Italia au început

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, luni, 1 noiembrie 2021, a avut loc deschiderea oficială a „Săptămânilor Misiunii” din peninsulă. În anii din urmă, acesta era un eveniment care presupunea o serie de conferințe online, și apoi, se mergea pe teren. Din cauza condițiilor externe, în acest an, „Săptămânile Misiunii” se concentrează doar în conferințe online care se adresează tuturor creștinilor. Nevoia conștientizării lecturii biblice și patristice prin care noi rememorăm lucrarea lui Dumnezeu aici și acum, cu mine și cu frații și surorile mele, - au fost primele gânduri pe care PS Părinte Episcop Siluan ni le-a transmis aseară. Concomitent, Preasfinția Sa a subliniat că modelul misionar al sfântului Pavel este dezideratul spre care se cade să tindă fiecare mădular al Bisericii, dar mai ales părinții slujitori. Marele Apostol la vremea evanghelizării nu folosea „cuvintele de înduplecare ale înțelepciunii omenești”, ci, el se adresa păgânilor „prin adeverirea Duhului și a puterii”, cu alte cuvinte, el se micșora pe sine ca să facă spațiu puterii lui Dumnezeu (1 Co. 2, 4-5).
Rodirea deosebit de bogată pe care au avut-o primii apostoli a constat în faptul că ei au vorbit din ceea ce „au auzit, au văzut, au pipăit despre Cuvântul Vieții” (I Ioan 1, 1-2) – trăire esențială care se cere conștientizată și astăzi de fiecare dintre creștini. Continuitatea deplină a harului pe care o moștenim doar în Biserica Ortodoxă este o șansă, dar și o responsabilitate, este comuniune reală prin rugăciune și împărtășire cu Dumnezeu, și, aduce de la sine, transformarea vieții, înnoire și tămăduire de rănile trecutului.
Preasfințitul a pus un accent deosebit pe nevoia de pocăință, înțeleasă ca asumare a greșelilor personale, care, pe măsura despătimirii, duce la o pocăință pentru propria familie nepracticantă, pentru proprii creștini desbisericiți – în cazul preoților, pentru întregul neam – încercat de boală și vlăguit duhovnicește, în cazul nostru, al tuturor.
Dacă în Biserică un creștin nu simte că bucuria Învierii este mai mare decât încercările timpului, atunci nu trăim în Duhul autentic al lui Dumnezeu. De aceea, oricine am fi, clerici sau mireni, nu ni se cade să trăim apocaliptic, „dar ca ceilalți care nu au nădejde” (1 Tes. 4, 13), ci, dimpotrivă, „chemând continuu Numele Domnului” „să stăruim în rugăciune și în frângerea pâinii” (Fapte 2).
Urmând cursul evenimentelor, astăzi va vorbi Preacuviosul Părinte Arhimandrit Ioan Harpa, starețul mănăstirii Popăuți din județul Botoșani; mâine seară va conferenția domnul Cristian Neguț, formator de opinie și treiner, iar joi seară Preacuviosul Părinte Iulian Nistea, slujitor al Catedralei Mitropolitane de la Paris, va încheia Primă Săptămână.
De ziua Sfinților Arhangheli și a Tuturor Puterilor Cerești părintele doctor Florin Stan se va adresa tinerilor, iar de ziua sfântului Nectarie, domnul doctor Rareș Ionașcu va insista asupra metodelor de tămăduire a rănilor sufletului cu ajutorul științei și al credinței. Părintele Ciprian Grădinaru va încheia cea de-a Doua Săptămână, iar Preasfințitul Atanasie de Bogdania în prima zi a Postului Nașterii Domnului va insista pe specificitatea pastorației din diaspora italiană, de la întemeierea Episcopiei până în prezent.
Nădăjduim că prin lucrarea de implicare a tuturor creștinilor în a accesa, a asculta a publiciza și în a practica cele pe care le vom asculta, să dobândim un real folos duhovnicesc și trupesc, prin care să statornicim harului dumnezeiesc.
Coordonatorul Departamentului Misiunii, părintele Cristian Prilipceanu
Conferința poate fi vizionată pe Facebook și Youtube.
- Dettagli
- Visite: 1101
PS Atanasie de Bogdania a târnosit biserica Parohiei „Sfântul Daniil Sihastrul” din Piacenza

Înființată în anul 2006, comunitatea parohială „Sfântul Daniil Sihastrul” din Piacenza a îmbrăcat haine sărbătoare în ziua de luni, 1 noiembrie 2021. În mijlocul comunității a poposit Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, a târnosit altarul bisericii parohiale, achiziționată în anul 2015, a sfințit catapeteasma și a hirotonit un nou diacon pe seama Parohiei gazdă. Alături de Preasfinția Sa a slujit un sobor de preoți și diaconi din Lombardia și Emilia Romagna.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre această rânduială a târnosirii: „Slujba târnosirii este un nou botez, iar pentru faptul că parohia are ca hram și praznicul Învierii Domnului, acest botez primește valorizări pascale, în vechime catehumenii fiind botezați în prag de Înviere. Prin târnosire, spațiul se sacralizează și se dăruiește lui Dumnezeu, transformându-se în locul de întâlnire dintre credincioși și Hristos”. De asemenea, Preasfinția Sa a anunțat și un nou hram al comunității: „Dat fiind faptul că acest mare eveniment din viața Parohiei are loc la prăznuirea Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian, am găsit de cuviință să-i numim pe acești Sfinți ca ocrotitori ai comunității din Piacenza”. Din partea Episcopiei, comunitatea parohială a primit și o bucățică din moaștele Sfinților.
La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru diacon, pe seama Parohiei gazdă, a ipodiaconului Teodor Ursachi, absolvent al Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.
Parohia din Piacenza s-a afirmat, de-a lungul timpului, prin vocația sa particulară pentru activitățile cu tinerii și cu o dinamică frăție Nepsis. Pentru bogata activitate pastoral-misionară desfășurată aici, dar și pentru toate împlinirile înfăptuite, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a acordat Preacucernicului Părinte Paroh Iurie Ursachi Crucea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei pentru clerici, iar preotesei Veronica Ursachi, Crucea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei pentru mireni, cea mai înaltă distincție din Eparhie. De asemenea, Preasfinția Sa a acordat Gramate Episcopale Consiliului și Comitetului Parohial și tuturor credincioșilor, ostenitorilor și donatorilor care au contribuit la frumoasa dezvoltare a comunității.
După un scurt cuvânt al Preacucernicului Părinte Protopop Constantin Totolici al Protoieriei Emilia Romagna 1, Preacucernicul Părinte Paroh Iurie Ursachi a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, pentru acest moment de imensă bucurie, cât și tuturor autorităților și tuturor credincioșilor prezenți în număr mare la această zi de sărbătoare a comunității parohiale din Piacenza.
Sfinților cei fără de arginți, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!
- Dettagli
- Visite: 722
Fortăreața Prieteniei Nepsis la Valeggio Sul Mincio

În perioada 29 Octombrie-1 Noiembrie a avut loc o întâlnire de tineret la Parohia Valeggio Sul Mincio (Verona). La acest eveniment au participat tineri din Parohiile Roma 2, Valeggio Sul Mincio, Rovigo, San Bonifacio și Verona.
Seara de vineri a fost dedicată cunoașterii participanților.
A doua zi, după Dumnezeiasca Liturghie și slujba Parastasului, am avut experiențe de învățare prin care tinerii au descoperit ce înseamnă sa lucreze împreună într-un grup, iar la final au realizat “Fortăreața Prieteniei”. Au urmat discuții care au răspuns la întrebarea: ,,Care este locul meu ca tânăr in Biserica?” Ziua a continuat cu un atelier de comunicare în aer liber în care s-au identificat cele 3 tipuri de relații: relația cu Dumnezeu, relația cu ceilalți și relația cu mine însumi. Atelierele au fost pregătite și susținute de preoteasa Ionela Ivan (Roma 2) și preoteasa Anca Dascalu (Valeggio Sul Mincio). Ziua s-a încheiat cu vizitarea comunei Valeggio Sul Mincio , locație pitorească la granița dintre regiunile Lombardia și Veneto, loc unde s-au născut renumiții ,,Tortellini Valeggiani”. La cină credincioasele parohiei gazdă ne-au făcut o frumoasa surpriza pregătind cu drag pentru tineri aceasta pastă specifica zonei.
Duminică, după Sfânta Liturghie am descoperit orașul Verona - oraș al iubirii, loc plin de cultură, istorie și Civilizație.
Luni dimineață, am pornit in pelerinaj pe urmele sfinților. Prima oprire a fost la parohia ortodoxă română Sfântul Ilie Tesviteanul, unde preacucernicul părinte protopop Gabor Codrea ne-a urat bun venit si ne a prezentat biserica parohiei. Însoțiți de tânărul Rafael, am vizitat biserica Sfânta Anastasia, Domul din Verona, biserica Sfântul Zenon și biserica Sfântul Fermo, alături de alte locații istorice importante ale orașului.
Toate aceste activități reprezintă cărămizi din ,,Fortăreața Prieteniei” Nepsis.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru aceste momente de cunoaștere, comuniune și bucurie.
Preot Ionuț Dascălu
Parohia Valeggio Sul Mincio
- Hramul Parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” Padova II | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Sfânta Liturghie
- Binecuvântare arhierească la aniversarea unui an de la înființarea parohiei „Sfânta Muceniță Agata” din localitatea Venezia-Mestre | PS Atanasie de Bogdania a slujit Vecernia Mare
- Moșii de toamnă la Școala Parohială Verona 1
- 12 ani de slujire binecuvântată în parohia ”Sf. Cuv. Mc. Anastasia Romana” Albano-Genzano










