- Dettagli
- Visite: 1076
Ziua familiei și a femeii creștine în parohia Livorno

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, parohia "Sfântul Paisie de la Neamț" din orașul Livorno în Duminica femeilor mironosițe a organizat un moment festiv încununat de serbarea emoționantă a celor trei grupe Nepsis și oferirea de diplome de apreciere familiilor acestora.
După Sfânta Liturghie, micuții și adolescenții parohiei și-au exprimat bucuria de a onora femeia creștină care își trage seva, exemplul din imaginea sfintelor femei mironosițe, ale acelora care L-au urmat și slujit pe Domnul cu dragoste și curaj, chiar și atunci când acest fapt reprezenta o amenințare, înfruntând cu îndrăzneală pericolul gărzilor de la Sfântul Mormânt.
Întocmai ca și acestea, au adus și ei din "mirul" lor, din darurile lor, din timpul lor dar mai ales emoția de a cinsti acest model de femeie creștină, model pe care îl văd în mamele lor ce le-au îndreptat pașii încă de mici în casa Lui, ce le-au vorbit cu dragoste despre El și despre învățăturile Lui.
Pentru toate aceste "miruri" ale copiilor parohiei - adunate în ultima perioadă în coșul atelierelor "Dragoste de copil" in cadrul cărora s-au realizat diferite obiecte (candele, ouă încondeiate, prăjituri etc.) din ale căror oferte s-a reușit susținerea financiară a familiilor nevoiașe din comunitatea noastră și adopția la distanță a doi bătrâni prin proiectul Episcopiei noastre "Toiagul nădejdii" - părintele paroh Ciprian Calfa a înmânat la final diplome de apreciere familiilor implicate.
Mulțumim Domnului pentru toate, pentru împreuna-lucrare și pentru bucuria de a fi aproape de copiii noștri în momentele cele mai importante ale formării lor ca oameni, ca și creștini!
- Dettagli
- Visite: 592
Al patrulea hram al parohiei Fossano/Mondovì

Hristos a înviat!
Cu ajutorul bunului Dumnezeu, prin mijlocirea Maicii Domnului și a sfântului Ierarh Iacob Putneanul ocrotitorul parohiei noastre, anul acesta am sărbătorit al patrulea hram. Deși binecuvântata responsabilitate a rugăciunii s-a odihnit pe umerii duhovnicești ai celor câtorva credincioși prezenți, harul Duhului Sfânt s-a coborât deplin în inimile tuturor, sub protia părintelui protopop Cătălin Zaharie (Alba) și a părintelui Marius Șutic (Casale Monferrato), cărora le mulțumesc în numele tuturor parohienilor. Bucuria împreună-slujirii, pacea cântărilor, liniștea răsărită din emoția dimineții primăvăratice a lui Hristos cel răstignit și înviat, a împodobit sufletele tuturor celor care au luat parte la această bucurie.
Și acum ne mai răsună în urechi și inimi ecoul răspunsurilor la salutarea pascală: "Adevărat a înviat!"
A consemnat părintele paroh Nicolae Pușcașu
- Dettagli
- Visite: 619
Vecernie arhierească la Parohia “Sf. Mare Mucenic Artemie” din Montichiari

În ajunul Duminicii a treia după Paști, a Sfintelor Femei Mironosițe, în ziua de 15 mai 2021, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a poposit în mijlocul comunității din Montichiari. Preasfinția Sa a săvârșit slujba Vecerniei Mari alături de Preacucernicul Părinte Gelu Porumb, Protopop al Protoieriei Lombardia III, de Preacucernicul Părinte Ion Cîrlan de la Parohia Brescia II și de Preacucernicul Părinte Paroh Gabriel Pandrea.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a dăruit credincioșilor prezenți câteva gânduri legate de Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, ca cele dintâi mărturisitoare ale Învierii Domnului. Același îndemn adresat Sfintelor Femei de către Domnul, “Bucurați-vă”, a fost îndreptat și către comunitatea parohială, care sărbătorește îndoit bucuria Învierii, prin faptul că s-au îmbogățit cu un nou spațiu de slujire, frumos împodobit prin râvna și implicarea tuturor credincioșilor, îndrumați de către părintele Gabriel Pandrea.
În semn de prețuire și de apreciere pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în cadrul Parohiei, prin amenajarea și înfrumusețarea noului lăcaș de cult, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a înmânat Gramate Episcopale Preacucernicului Părinte Paroh Gabriel Pandrea, Consiliului Parohial și tuturor celor implicați.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Gabriel a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie pentru toate binecuvântările revărsate asupra comunității. De asemenea, părintele Gabriel a îndreptat un gând de recunoștință către toți clericii prezenți și către toți cei care, prin participarea lor, au contribuit la realizarea acestui proiect deosebit al Parohiei
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1121
În Parohia Catania proiectul "FII ȘI TU O VERIGĂ ÎN LANȚUL TRADIȚIEI" s-a încheiat cu 400 de colaci.

În fiecare an la 15 mai se sărbătorește ZIUA FAMILIEI.
Familiile evlavioase din parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania au fost cinstite cu diplome trimise de Preasfințitul Siluan, episcopul românilor ortodocși ce trăiesc în Italia.
A 3- a duminică după Paști este închinată femeilor mironosițe, ce au mers în zorii zilei la mormântul Domnului pentru a îndeplini ritualurile de îngropare.
Nimic nu le-a putut opri: nici frica, nici grija că nu vor putea îndepărta piatra de la ușa mormântului, nici soldații.
SFINTELE MIRONOSIȚE - ICOANA FEMEILOR EVLAVIOASE DIN BISERICA DE AZI
În această zi Biserica sărbătorește femeile evlavioase ce trăiesc o viață în Hristos, acele neobosite ființe ce trăiesc viața lor de zi cu zi cu Domnul, oriunde ar fi, oriunde ar merge, sau oriunde s-ar duce pe acest pământ.
Postul, blândețea, iertarea, răbdarea, rugăciunea, milostenia și smerenia sunt podoabele lor.
Bucuriile lor sunt: Sfânta Liturghie, vecernia și Taina Sfântului Maslu.
Hrana lor sfântă este Împartășania, agheasma și anafura.
Acoperământul lor este țesut zilnic de citirea psalmilor, a acatistelor, a Sfintei Scripturi sau a vieții sfinților.
Drumurile lor preferate sunt spre biserici, mânăstiri sau schituri, indiferent cât de departe ar fi, în vârful muntelui, peste drum, sau peste 100 de kilometri, ele le calcă pragul sfioase, îngenunchind cu nădejde pentru binele și sănatatea celor dragi din inimile lor.
Cel mai frumos parfum pentru ele rămâne tămâia ce se ridică în înaltul cerului, iar cel mai dulce sunet e chemarea clopotului în Casa Domnului.
Bucatele ce le aduc cea mai mare sațietate sunt: coliva, colacii, pilaful și sarmalele atunci când le dau de pomană.
Acestea sunt mironosițele de azi, oriunde ar trăi ele la: Izvoarele, Paris, Roma, Iași, sau ...Liești.
Catania din Sicilia nu are altfel de mironosițe în biserică.
Pentru acest motiv și aici au fost sărbătorite credincioasele în această duminică.
Așezate la picioarele crucii Mântuitorului, îmbrăcate în haine cernite, coordonate de profesoara de religie, preoteasa Geta Ichim, ele au prezentat ca de obicei un emoționant spectacol intitulat: " Mironosițele - mărturisitoare ale Învierii Domnului".
În semn de prețuire,
părintele paroh Mihai Gabriel Ichim le-a daruit flori albe, un tort delicios și diplome la încheierea proiectului:
"Fii si tu o verigă in lantul tradiției".
PROIECTUL CELOR 400 DE COLACI
Aflat la a doua ediție, proiectul a reușit să adune laolaltă gospodine credincioase din toată provincia Catania.
Noutatea în acest an a fost prezența a 10 românce care nu trăiesc în Italia, ci trăiesc în Marea Britanie, Franța, Germania, Danemarca sau România.
Fiecare a plămădit acasă din făină, apă și drojdie unul sau mai mulți colaci.
Au frământat grijile, eșecurile, lacrimile și rugăciunile lor, împletind amintiri despre blândetea bunicii, hotărârea mamei, parfumul cireșului înflorit, prohodul din vinerea Mare la biserica din sat… și câte și mai câte, în timp ce împleteau în 3, 6 sau 9 aluatul ce va lua forma unui colac.
În formă rotundă, de inimă, de scară, pomul vieții,sau cruce, colacul a ajutat participantele să depășească teama că nu vor ajunge la înălțimea asteptărilor, că aluatul nu va "crește" suficient sau că ...plămădeala se va arde prea tare.
În realitate însă ele au devenit o adevarată verigă între trecut si viitor pentru a duce mai departe tradiția neamului românesc...au devenit O VERIGĂ ÎN LANȚUL TRADIȚIEI.
În casele unde se vorbeste limba engleză, daneză, germană sau italiană, copiii au învătat să rostească românește și cuvintele: " colac",
" 9 vițe", "drojdie" ..."pomană"..."colivă"... "veșnică pomenire"... "colaci pentru sfinții zilei".
Cele mai bucuroase au fost creștinele ce au adus la biserică prinoasele lor: coliva și colacii.
Au fost însă și credincioase ce locuiesc prea departe de Casa Domnului, dar aproape cu sufletul și au reușit totuși să facă un colac frumos și bun pentru prima oară, doar pentru a împodobi masa din bucătărie și inimile celor prezenți... rostind: "așa se face în România" !
Ne-am bucurat de fiecare reușită, am postat pe contul de facebook al parohiei fiecare poză primită de la depărtare sau de aproape.
BISERICA A DEVENIT ÎNCĂ O DATĂ FAMILIA CELOR AFLAȚI ÎN DIASPORA.
Aici se vindecă sufletele, aici învățăm să trăim tradițiile, aici ne cântăm doinele, aici recităm Eminescu, aici râdem de Păcală, aici intonam cântecul " Deșteaptă-te române", în curtea bisericii întindem hora sau sârba...aici e România!
Ce au învățat mironosițele de azi din proiectul celor 400 de colaci?
Cei 400 de colaci au învățat mironosițele de azi din diaspora că, oricât de grea ar fi "piatra" din calea lor, Dumnezeu le va ajuta întotdeauna să învingă orice opreliște.
Și așa cum spuneau credincioasele:
"acest proiect m-a învățat că trebuie să arătam și lucrurile frumoase pe care le facem, spre a încuraja pe cei din jur" ..."am invățat că înainte de a mânca eu, mă bucur mai mult să dăruiesc altora colacul"..."am învățat că din 2 colaci, unul să-l dăruiesc, iar pe celălalt să-l păstrez"... "am învățat cât de important este să fac colaci pentru ziua sfinților sau sufletul morților"..."am învățat să încerc până reușesc"..."am învățat să prind curaj și să am încredere în mine"..."am învățat cât de important este ca fiica mea să vadă că mama ei plămădește colaci așa cum făcea bunica în România".
Început odată cu Triodul proiectul și a propus să realizăm 100 de colaci până la Florii.
Dar dragostea și avântul creștinelor au prelungit proiectul până la Duminica mironosițelor.
Colacii nu se vor face doar pentru pomeni, ci acum la fiecare Sfântă Liturghie va fi cu siguranță o creștină care va pregăti cu drag o colivă și un colac pentru sfinții zilei.
Ziua Mironosițelor a fost o încercare de a ne apropia de normalitate, de bucuria adunărilor, a sărbătorilor, a festivalurilor binecuvântate de Episcopia Italiei.
Bucurați-vă: Hristos a înviat!
A consemnat: preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 891
"Bucuria Mironosițelor" la Parohia Nașterea Maicii Domnului- Roma 2

În a treia duminică după Paști - "a Mironosițelor", un grup de fete și copiii de la parohia Roma II ne- au ajutat să trăim și noi momentele Mironosițelor. Îngrijorarea lor, teama, curajul, îmbărbătarea, întâlnirea cu îngerul, bucuria și vestirea Învierii Mântuitorului au fost puse în evidență prin sceneta: "Bucuria Mironosițelor". A fost un moment plin de emoție și bucurie, care a transmis și mesajul că dacă însetăm după Împărăția lui Dumnezeu și credem că El va veni să judece lumea cu dreptate, nu vom cadea în akedie, ci așteptarea noastră va fi așteptarea Mironosițelor, o așteptare plină de râvnă și îndrăzneală.
Fiind sărbătorită și Ziua Familiei, la final părintele Ioan a înmânat diplome familiilor care au împlinit 40 de ani de la căsătorie.










