- Dettagli
- Visite: 645
Ajutoare către România – parohia Arzachena

Din mila lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan și purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, în parohia noastră, Sfântul Ioanichie cel Mare din Arzachena-Sardinia, am încercat sa unim rugăciunea cu faptele bune după îndemnul Sfinților Apostoli care ne învață spunând astfel: „Credința fără fapte moarte este” (Iacov 2.17). Mai mult decât atât, îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos este clar: Nu tot cel ce îmi zice Mie: <<Doamne! Doamne!>> va intra întru împărăţia Cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Care este în ceruri” (Matei 7, 21).
Având acestea in minte, sub umbrela proiectului bisericesc național „Biserica, Familia românilor de pretutindeni”, creștinii parohiei au adunat din puținul lor daruri pentru cei aflați în nevoie, făcând astfel un bine semenilor din Romania:
- pentru parohia cu hramul Sfantul Apostol Anania, din Itrinesti, județul Neamț, s-au oferit pachete cu alimente pentru 49 de persoane văduve, jucării si alte obiecte pentru cei mici. La acest demers au contribuit și familii cu inima bună din județul Iași și Neamț. Ele sunt împărțite cu ajutorul preotului paroh Amarinei Ciprian.
- în parohia cu hramul Nașterii Maicii Domnului, Livezeni, județul Argeș, cu ajutorul părintelui Ionut Marghitoiu, s-au distribuit pachete pentru 51 de copii si o suma de bani pentru cei aflați în situații dificile iar prin grija părintelui Alexandru, consilier la departamentul Filantropic al Arhiepiscopiei Argeșului vor ajunge cateva daruri la o familie de români bucovineni, care trăiesc lângă graniță, în Ucraina.
Le mulțumim tuturor celor care au daruit pentru aceste proiecte răspunzând afirmativ la inițiativa preotului paroh cu privire la diferitele activități organizate în perioada Postului Mare. Ne dorim prin aceste activități ca Bunul Dumnezeu sa primească rugăciunile noastre și sa ne facă părtași la cereasca Împărăție.
Post binecuvantat tuturor!
- Dettagli
- Visite: 420
Ajutoare umanitare de la BOLZANO

Cu ajutorul Domnului şi cu binecuvântarea ierarhilor noştri, ȋn aceastǎ perioadǎ binecuvântatǎ a Postului Mare, parohia din BOLZANO a reuşit sǎ organizeze o nouǎ acţiune umanitarǎ, de aceastǎ datǎ venind ȋn sprijinul Asociației “ Pro Vita “, a cunoscutului pǎrinte Nicolae Tǎnase din Valea Plopului şi Valea Screzii.
Ajutorul umanitar a constat ȋn peste 200 perechi de ȋncǎlṭǎminte pentru copii, de diferite mǎrimi şi alte obiecte de ȋmbrǎcǎminte.
Mulṭumim pe aceastǎ cale tuturor persoanelor care sunt alǎturi şi sprijinǎ activitǎṭile noastre cu caracter umanitar.
Preot Lucian Milasan, BOLZANO

- Dettagli
- Visite: 888
Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim | PS Părinte Episcop Siluan a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Duminică, 25 aprilie 2021, la Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma, fiind înconjurat de un sobor de preoți și de numeroșii credincioși.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa le-a explicat celor prezenți că „Domnul Dumnezeul nostru împreună-trăiește, cu fiecare dintre noi și în fiecare dintre noi, ceea ce noi trăim. Dumnezeu S-a întrupat ca să trăiască toate cele ale omului, pentru ca omul să poată trăi toate cele ale lui Dumnezeu. Prin Întruparea Domnului, Pătimirile și Învierea Sa din morți, se redeschide Raiul pentru tot omul care își asumă chemarea de fiu al lui Dumnezeu”.
La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat câteva îndemnuri pentru perioada deosebită ce ne stă înainte, îndemnându-i pe credincioși să pășească, împreună cu Domnul, pe calea pătimirilor, pentru a se bucura, și mai deplin, la Praznicul Învierii.
Toți credincioșii au purtat la casele lor ramurile de măslin binecuvântate, specifice acestui mare Praznic.
- Dettagli
- Visite: 669
Al 21-lea Hram al Parohiei „Intrarea Domnului în Ierusalim„ din Ostia (Roma V) | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Duminică, 25 aprilie 2021, comunitatea parohială aflată sub ocrotirea Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim și-a sărbătorit cel de-al 21-lea Hram. În mijlocul acesteia a poposit Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, ierarhul a amintit că „Astăzi intră Împăratul Slavei în Ierusalim, ca un adevărat biruitor al morții, ca nouă celor orbiți de patimi, să ne arate că este Însuși Calea, Adevărul și Viața. Să aducem și noi stâlpările faptelor noastre celor bune înaintea Domnului, cântând cu cei de odinioară: Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel!Între învierea lui Lazăr, pe care am prăznuit-o ieri, și Praznicul Floriilor, pe care îl prăznuim astăzi, este ascunsă și ungerea cu mir a Domnului în Betania, de către Maria, sora lui Marta. În această taină se ascunde dragostea întregului neam omenesc față de Cel ce va duce crucea păcatelor noastre pentru a birui moartea cu Învierea Sa de a treia zi”.
La final, Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial Gheorghe Militaru, paroh al comunității, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru acest moment de binecuvântare, cât și tuturor credincioșilor prezenți la acest moment festiv din viața comunității.
- Dettagli
- Visite: 408
PS Părinte Episcop Siluan a susținut cateheza concluzivă a proiectului „Catehezele Postului Mare 2021” | Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Pe toată perioada Postului Mare, Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma a propus proiectul „Postul – între jertfă și bucurie. Catehezele Postului Mare 2021”, în cadrul căruia au fost susținute o serie de cateheze duhovnicești, în fiecare seară premergătoare duminicilor din Postul Paștilor.
Sâmbătă, 24 aprilie 2021, prin intermediul tehnologiei moderne și a transmisiei online, a avut loc cateheza concluzivă a proiectului, susținută de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Prelegerea ierarhului s-a intitulat „Intrarea Domnului în Ierusalim. Ce ne învață cântările Triodului?”.
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și-a construit prezentarea pe principalele alcătuiri liturgice din slujba Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim: „Domnul a asumat firea omenească cu toate laturile ei, afară de păcat, suferința, violența omenească, durerea și chiar moartea. El a pătimit în viața Sa omenească tocmai pentru a pune temelie vieții celei noi. Prin biruința Sa asupra morții, Domnul ne redeschide tuturor porțile Raiului și ne oferă posibilitatea de a ne împlini chemarea noastră de fii ai lui Dumnezeu, a cărei finalitate este dobândirea Împărăției Sale”.
După conferință a urmat o sesiune de dialog, Preasfinția Sa răspunzând la numeroasele întrebări care au venit pe calea platformelor online.
Conferința poate fi vizualizată pe paginile oficiale de Facebook (https://www.facebook.com/events/487198169103979) și de YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=6GHeA67LdzY) ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.










