- Dettagli
- Visite: 1262
PS Părinte Episcop SILUAN | 13 ani de slujire jertfelnică lui Hristos și credincioșilor de pe teritoriul Italiei

Duminică, 9 mai 2021, la Altarul de vară din incinta Centrului Eparhial de la Roma, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, alături de Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și soborul slujitor, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie. Slujirea s-a săvârșit într-un cadru festiv creat de prăznuirea a 13 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan ca întâistătător al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 8 mai 2008.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a tâlcuit credincioșilor prezenți întâlnirea Domnului cu Sfântul Apostol Toma, tema pericopei evanghelice duminicale. „Duminica Sfântului Apostol Toma, a doua după Paști, ar mai putea fi denumită Paștele mic, întrucât ea ne devine nouă încredințare că Domnul a înviat. Fiecare suntem chemați să participăm la jertfa Mântuitorului de pe Cruce și la Învierea Sa, prin împărtășirea de Trupul și Sângele Domnului, ca merinde pentru viața cea veșnică. De asemenea, Preasfinția Sa a accentuat și faptul că exclamația Sfântului Toma, Domnul meu și Dumnezeul meu, are și o încărcătură teologică profundă, o mărturisire a Dumnezeirii Mântuitorului Iisus Hristos la care suntem invitați fiecare dintre noi să fim părtași”.
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a dat citire unui cuvânt cu vădit caracter retrospectiv, în cadrul căruia au fost punctate principalele realizări la nivel pastoral, misionar, social și cultural în cuprinsul Eparhiei, în cei 13 ani de existență a acesteia. De asemenea, Preasfinția Sa a adus și un elogiu tuturor precursorilor care s-au jertfit prin implicarea misionară în această parte a Europei.
La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adăugat că realizările din cei 13 ani de lucrare a Episcopiei nu sunt decât roadele unei munci în echipă, prin implicarea clericilor și credincioșilor, și prin incontestabilă purtare de grijă a lui Dumnezeu, Care a făcut ca multe situații să confirme cuvântul scripturistic potrivit căruia “ceea ce nu este cu putință la oameni, este cu putință la Dumnezeu”.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1342
Paștele Blajinilor în Cimitirul " Învierea lui Lazăr", al Parohiei Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2

Fotografii - Paștele Blajinilor în Cimitirul " Învierea lui Lazăr", al Parohiei Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2
- Dettagli
- Visite: 784
Festivalul "Bucuria Învierii” - 2021
foto: arhivă
Primul îndemn al Celui Înviat, adresat femeilor mironosițe după Învierea Sa, a fost "Bucurați-vă!". Urmând acestui îndemn, în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, se desfășoară de ceva timp, Festivalul "Bucuria Învierii".
Această manifestare, devenită deja tradiție, se naște aproape în același timp cu Episcopia Italiei, la inițiativa Preasfințitului Părinte Siluan și se desfășoară, inițial, la centrul Eparhial. În 2014, manifestarea, care până atunci fusese o întâlnire aproape spontană a Episcopului cu preoții care reușeau să fie prezenți, își capătă caracterul și numele de festival, și începe să fie sărbătorit și în alte zone din cuprinsul Episcopiei.
Deși de obicei Festivalul se desfășoară în a doua Duminică după Paști, sau Duminica Sfântului Apostol Toma, anul acesta el a fost devansat cu o zi, sărbătorind-se sâmbătă, 8 mai. Aceasta din dorința de a adăuga la bucuria Învierii, bucuria aniversării a 13 ani de la întronizarea primului Episcop ortodox român în Italia, în persoana Preasfințitului Părinte Siluan.
Ediția de anul acesta a mai adus o noutate: Festivalul desfășurându-se online și fiind transmis în direct, pe paginile de YouTube și Facebook ale Episcopiei, a oferit posibilitatea participării tuturor parohiilor din Eparhie și reținem acest aspect ca pe o binecuvântare a Domnului, Cel Care ne pune împreună în bucuria Învierii.
Pr. Florin Haniș
- Dettagli
- Visite: 460

- Dettagli
- Visite: 819
Concursul catehetic "Biserica - familia românilor de pretutindeni"- etapa eparhială în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Arhiereu – Vicar Atanasie de Bogdania, în perioada 7- 29 aprilie 2021 a avut loc evaluarea la nivel eparhial a mini proiectelor celor 21 de grupuri catehetice parohiale din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei participante la Concursul Naţional Catehetic "Biserica - familia românilor de pretutindeni", organizat anul acesta în cadrul Patriarhiei Române.
Evaluarea s-a desfăşurat în regim online, datorită restricțiilor Covid -19 impuse de Statul Italian şi datorită distanțelor considerabile dintre evaluatori.
În urma evaluării mini proiectelor alcătuite de copii sub coordonarea preoților şi a coordonatorilor de şcoli catehetice parohiale, comisia de jurizare a stabilit următorii câștigători: grupul catehetic al Parohiei "Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ" din Rovigo (Protopopiatul Triveneto 4), cu proiectul catehetic „Dar cu Har” – premiul I; grupul catehetic al Paraclisului Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial din Roma, cu proiectul catehetic „Dar din suflet românesc” – premiul al II-lea; grupul catehetic al Parohiei Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul din Verona (Protopopiatul Triveneto 2) cu proiectul catehetic „Desaga cu doruri” – premiul al III-lea.
În data de 21 Mai 2021, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale, va avea loc premierea la nivel național a miniproiectelor care au obţinut Premiul I pe eparhie. Preotul coordonator și un reprezentant al copiilor vor fi premiați de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
Concursul Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” și-a propus să contribuie la crearea unor legături sau înfrățirea între comunitățile din țară și cele din diaspora, prin conștientizarea rolului activ pe care îl are Biserica în viața comunității. Competiția a constat în realizarea unui proiect de comunicare și schimb de experiențe și trăiri prin imagini, sunet și film de către copii, sub îndrumarea preotului și a profesorilor. Proiectul alcătuit de fiecare grup catehetic a avut un caracter cultural, însă a fost direcționat și către acțiuni filantropice sau de caritate.
Activităţile grupurilor catehetice vor continua pe tot parcursul anului omagial al pastoraţiei românilor ortodocşi din diaspora, urmărindu-se continuitatea proiectelor în desfăşurare şi demararea de noi proiectele de înfrăţire, cu rol benefic pentru toţi cei implicaţi.
Pr. Nicolae Budui – Consilier Departamentul Catehetic
Coordonator al Sectorului Catehetic – Educaţional al EORI










