- Dettagli
- Visite: 781
CATANIA - Premierea copiilor participanți la concursul internațional: ÎMPREUNĂ CU HRISTOS ÎN EUROPA SEC XXI

La început de primăvară, în fiecare an se sărbătoresc femeile, căci ele sunt cele ce aduc VIAȚA pe pământ, cele ce păzesc mugurii, adică pruncii acestei lumi, de intemperiile ce ne îndepărtează de calea cea bună: ploaie, vânt, ninsoare ori furtună.
Secunde, minute și ani se împletesc în lacrimi și rugi, pentru a se transforma în floare și a deveni roade bogate - oameni ai lui Dumnezeu.
Femeile sunt cele ce în căușul mâinilor lor truditoare ascund jalea, îngrijorarea, gândurile negre și le trimit sus la cer în rugăciune, pentru a primi nădejde, sănătate, spor și ajutor de la Maica tururor, Preacurata Născătoare de Dumnezeu !
Și în parohia " Sfânta Muceniță Agata" din Catania, la acest început de martie s-au cinstit femeile.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a dăruit frumoase flori, frumoaselor inimi ce sunt în slujba Domnului cu timp și fără timp.
Dar cele mai frumoase flori primite azi au fost lacrimile de emotie, lacrimile de bucurie dăruite de copii, prin citirea scrisorilor către Dumnezeu, compuse la concursul international: ÎMPREUNĂ CU HRISTOS ÎN EUROPA SECOLULUI XXI.
1300 de copii români din 7 țări: România, Italia, Spania, Irlanda, Franța, Belgia și Republica Moldova au alcătuit din gândurile lor o carte, o carte a dragostei către Dumnezeu.
Din parohia noastră 23 de copii au primit diplomele și scrisorile lor tipărite pe carton, scrisori ce fac parte din cartea cu cele 4 volume - "SCRISOARE CĂTRE DUMNEZEU".
După primirea "medicamentului nemuririi"- Sfânta Împărtășanie- copiii au primit flori, tort și baloane, semnele dragostei credincioaselor, ce i-au aplaudat cu mare drag.
După sâmbăta cu "moșii de iarnă", când enoriașii au venit încărcați de colaci făcuti cu drag, colive și merinde pentru sufletul morților, zi în care au putut cânta împreună cu preotul toată slujba, urmărind cele 2 banere ce aveau tipărite slovele pomenii, a urmat Duminica lăsatului sec de carne.
O duminică plină de emoții, de flori, de bucurii, de lumină... arvună pentru drumul spre înviere, în care astăzi s-a poposit la Evanghelia ÎNFRICOȘATEI JUDECĂȚI - moment de reflecție și conștientizare a nesfârșitei iubiri divine, iubire primită, ce necesită a fi dăruită mai departe, de noi oamenii...pentru oameni.
Preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 1445
"Bobul de grâu" - slujba parastasului pentru cei adormiți, făcută împreună cu copiii și înmânarea diplomelor participanților în cadrul concursului ÎMPREUNĂ CU HRISTOS ÎN EUROPA SECOLULUI XXI la parohia "Înălțarea Sfintei Cruci", Torino 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, la parohia ”Înălţarea Sfintei Cruci”, Torino 2 se continuă activitățile catehetice cu copiii.
Duminică 7 Martie 2021, copiii de la Grupa Mare împreună cu doamna Preoteasă Amalia Roșu au făcut activitatea "Bobul de grâu" la care fiecare copilaș a pus în pahare boabe de grâu care au încolțit și au crescut, învățând astfel că bobul de grâu dacă nu moare, nu poate să dea rod. Iar apoi copiii au fost învățați cum să pregătească coliva ca apoi să o ducă în biserică și să participe la slujba Parastasului.
În cuvântul de învățătură, părintele Iustin Androne, a subliniat importanța colivei și a parastasului: "coliva, în teologia bisericii ortodoxe, reprezintă trupul celui trecut la Domnul iar vinul este simbolul vieții.
Și coliva dar și pâinea pentru Sfânta Euharistie se fac din grâu, adică din mulțimea boabelor de grâu, care reprezintă mulțimea credincioșilor adunați, botezați în numele Sfintei Treimi.
Vinul reprezintă sângele care este simbolul vieții, acesta se face din struguri curați. Boabele de struguri reprezintă mulțimea credincioșilor strânsă într-o singură unitate, unitatea ciorchinelui. (...)
Fiecare parastas este o prefigurare euharistică, este o împărtășire continuă cu cei trecuți dincolo."
După slujba pomenirii a "Moșilor de iarnă" de sâmbătă, s-a continuat astfel comemorarea celor trecuți la Domnul, cei adormiți fiind scriși de copii pe pomelnice: bunici, străbunici și cei dragi.
Duminica s-a încheiat cu distribuirea diplomelor celor 23 de copii, care au participat la concursul online ÎMPREUNĂ CU HRISTOS ÎN EUROPA SECOLULUI XXI.
Poezia: Dacă aş fi un bob de grâu
“Dacă aş fi un bob de grâu, aş aştepta cuminte
Ca să mă coc, răbdând smerit în arşiţa fierbinte.
…Apoi, legat cu fraţi de-ai mei, la moară de m-ar duce
De pietre m-aş lăsa sfărmat, s-ajung făină dulce.
Când m-aş vedea trecut de sită, asta mi-ar fi dorinţa:
Cu rugă de m-ar frământa, plângând, prescurăriţa.
Iar de m-ar pune în cuptor, oricât de-ncins să fie,
O, Doamne, ce frumos aş creşte, s’ajung la Liturghie!
Când preotul se roagă-n taină, îngenunchind sfios,
M-aş preschimba, prin Duhul Sfânt, în Trupul lui Hristos.
Şi dacă toate s-ar plini, un dor mi-ar mai rămâne:
Ca toate boabele de grâu să fie doar o pâine.”
(Monahia Nicodema Stoica)
A consemnat Preoteasa Nicoleta Istina
- Dettagli
- Visite: 558
Desaga cu doruri - Verona 1
Cu binecuvântarea Ierarhilor noștri, parohia Verona 1 a terminat a cincea săptămână a proiectului “Desaga cu doruri”, cu care va participa la Concursul Național Catehetic “Biserica - familia românilor de pretutindeni”.
În această săptămână doamnele profesoare au vorbit copiilor despre bucătăria în spațiul carpato-danubiano-pontic din perioada dacilor și romanilor, trecând prin perioada medievală, fanariotă, modernă și până la “bucătăria globalistă” a zilelor noastre.
După aceea, acasă, copiii au pregătit pentru cei din familie câte un fel de mâncare, care li s-a părut mai interesant.
Pr. Gabor Codrea
- Dettagli
- Visite: 701
Slujba Sfântului Maslu la Arzachena

Cu binecuvântarea ierarhilor Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a avut loc pe data de 5 martie slujba Sfântului Maslu la parohia din Arzachena, Sardinia. Au fost prezenți toți cei 5 preoți ai Eparhiei noastre de pe teritoriul insulei, reuniți în dragoste frățească spre rugăciune. Enoriașii au participat la slujbă pastrand distanțarea sociala impusă și au ascultat cuvântul de folos al Părintelui Vasile de la parohia Ortodoxă din Sassari. Parintele a amintit despre importanța Sfintelor Taine în viața creștinilor, ca arme de folos spre întărirea sufletească și trupească a fiecărui creștin. Parintele paroh a amintit apoi despre importanța săvârșirii acestei Sfinte Taine și a reamintit modul de folosire a acestor arme duhovnicesti, folosirea untdelemnului la candele și pentru ungerea bolnavilor iar faina adusa pentru a găti turte pentru cei bolnavi, după învățătură Bisericii. Credincioșii au primit cu bucurie acest moment de rugaciune deosebit, mulțumind preoților participanți.
- Dettagli
- Visite: 1454
Charta di San Massimo– Parteneriat pe probleme sociale între Parohia “Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia” și Primăria din Collegno
Vineri, 5 martie 2021, a avut loc în Parohia Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia din Collegno un eveniment istoric pentru comunitatea ortodoxă păstorită de părintele Valeriu Andrei Grosu. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grija a părintelui protopop Marius Floricu, părintele paroh a semnat un parteneriat cu primăria din Collegno pe probleme sociale .
Am acceptat cu drag acest parteneriat, pus sub ocrotirea Sfântului Maxim, episcop de Torino, știind prea bine că a trăi ca și creștin înseamnă ați asuma rolul în societatea în care trăiești ,rol care presupune sacrificarea comodității individuale pentru a ajuta pe aproapele tău, a spus părintele Valeriu înaintea autorităților locale prezente .
Francesco Casciano, primarul orașului, în cuvântul său , a ținut să afirme că această inițiativă vine în mod natural observându-se încă de la începutul acestei parohii o fructuoasă activitate în plan social, lucru care ne-a oferit încrederea că putem avea, în această comunitate, un partener activ în rezolvarea problemelor sociale tot mai numeroase și mai diversificate.
Sperăm ca această colaborare să fie una îndelungată pentru că dificultățile la nivel social nu pot fi depășite fără o solidarizare socială pe măsură și fără încrederea că Hristos și-a prelungit întruparea în fiecare om aflat în suferință.
A consemnat părintele Valeriu Grosu
- Proiectul "Prietenia Creștină - Icoana Raiului", Settimo Torinese - Viișoara (a III-a întâlnire On-Line)
- Adunare protopopială și Sf. Maslu la Civita Castellana
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XV-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"
- Șantierul de pictură - Verona 1










