- Dettagli
- Visite: 635
Mărțișor din Suflet - Montefiascone

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan Al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în cadrul programului didactic și catehetic al Parohiei Sfântul Apostol Andrei din Montefiascone, în primele zile a lunii februarie, a început derularea proiectului „Mărțișor din suflet”. Sub îndrumarea doamnei preotese Anca Horciu și a doamne profesoare Anca Oțel, copiii parohiei au desfășurat activități specifice vârstei sub semnul tradițiilor românești legate de vestirea primăverii.
Astăzi, 28 februarie 2021, în Duminica a XXXIV-a după Rusalii, copiii au oferit credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie, mărțișoarele realizate cu mânuțele lor în cadrul proiectului, iar glasurile lor cristaline au vestit primăvara prin cântec.
Credincioșii au primit entuziasmați această acțiune și i-au felicitat pe toți cei care s-au implicat în acest proiect.
A consemnat preoteasa Ana Horciu
- Dettagli
- Visite: 1339
“Scrisori către Dumnezeu” sau 1300 de scrisori ale copiilor români din 7 țări ale Europei

Lansarea cărții Scrisori către Dumnezeu”, în 4 volume, a avut loc duminică, 28 februarie 2021. Aceasta cuprinde scrisorile celor 1300 de copii români din șapte țări ale Europei care au participat în data de 19 decembrie 2020, la a V-a ediție a concursului online: Împreună cu Hristos în Europa secolului XXI, organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.
Evenimentul, desfășurat în manieră online, a fost organizat de către Departamentul Catehetic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei în colaborare cu profesoara Ionița Timiș, de la Colegiul Național Pedagogic ”Gheorghe Lazăr” din Cluj, împreună cu un colectiv de 70 de cadre didactice din toată țara. Invitații momentului cultural și duhovnicesc au fost: Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, dl. conf. dr. Vasile Timiș, inspector general pentru Religie în cadrul Ministerului Educației Naționale și pr. dr. Ioan Emilian Raza, de la Cluj.
Au participat 1300 de copii români, din cele șapte țări europene, părinții și profesorii sau cateheții acestora.“În cadrul evenimentului au fost recitate pe fundal muzical, în trei reprize, mai multe scrisori care au fost selectate, fiind totodată prezentate pe fundal numele tuturor elevilor participanți, dar şi ale profesorilor care i-au coordonat. Alături de acestea, ne–au încântat sufletele și trei eleve ale Colegiul Național Pedagogic ”Gheorghe Lazăr” din Cluj-Napoca, care prin poezie și muzică au transmis un mesaj de încurajare tuturor românilor ortodocși din diaspora, amintindu-le despre bucuria de a fi român și bun creștin, oriunde s-ar afla. Seara s-a încheiat cu cuvântul de binecuvântare și felicitare al ierarhilor prezenți, cărora le mulțumim pentru prezență și sprijinirea acestei inițiative. A fost un moment cu totul deosebit, emoționant, plin de bucurie și nădejde în viitor”, a spus părintele Nicolae Budui, coordonatorul Departamentului Catehetic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Premierea copiilor se va realiza prin intermediul profesorilor, duminică 7 martie 2021. Premiile vor consta în oferirea unei diplome din partea Episcopiei Ortodoxe Română a Italiei dar şi a celor patru volume de cărți, care conțin scrisorile tuturor copiilor implicați în concurs (în format pdf online).
Evenimentul lansării de carte „Scrisori către Dumnezeu” a putut fi urmărit live pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/) și pe canalul Youtube (https://www.youtube.com/c/EpiscopiaItalieiOficial) ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
- Dettagli
- Visite: 1051
Concursul național Biserica - familia românilor de pretutindeni continuă… | Mini-proiectul „Dar din suflet românesc” – Paraclisul AMD Roma

Sâmbătă, 27 februarie 2021, copiii și tinerii de la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, de la Roma, cu zâmbetul pe buze și cu multă bucurie în suflet, au făcut un pelerinaj la Roma, pe urmele strămoșilor noștri, dacii și romanii.
În prezența ghidului, domnul Daniel Bălan, și a profesorului universitar Vasile Timiș, au avut prilejul de a vizita Colosseum-ul, ruinele marelui amfiteatru antic.
Savurând peisaje de neuitat din Roma, au ajuns și la Arcul de triumf al împăratului Constantin cel Mare și statuile celor opt daci, cel mai mare arc triumfal roman ce a rezistat până astăzi.
Descoperind, în acest mod, vitejia strămoșilor noștri, iscusința lui Decebal în războaie, cât de respectat și demn a fost poporul nostru dac, încât împăratul Traian, după învingerea dacilor, întorcându-se la Roma, ordonă un program imagistic imens care îi are în centrul atenției pe geto-daci.
Cu mult entuziasm, tinerii și copiii au descoperit Columna lui Traian, probabil cel mai impresionant monument artistic al antichității europene, descoperind astfel și cele peste o sută de statui de daci.
Continuând cu o altă pagină a pelerinajului, au fost vizitate și câteva biserici din Roma, printre care: Biserica „Sf. Cosma și Damian”, „Sf. Alexie” și multe alte edificii istorice și creștine.
Aceste frumoase experiențe vor fi împărtășite, prin fotografii și filmulețe, copiilor de la parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Buzeni-Botoșani, cu care suntem înfrățiți.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 386
"Biserica – familia românilor de pretutindeni" - Bologna II

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în această săptămână a fost implimentat proiectul Patriarhiei române "Biserica – familia românilor de pretutindeni" şi în parohia noastră. Astfel, şi noi ne-am bucurat de posibilitatea de înfrăţire a parohiei noastre cu parohia Dobra, jud Dâmboviţa .
- Dettagli
- Visite: 944
Primăvara la Olbia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Arhiereu-Vicar Atanasie, primăvara românească, desenată cu flori, culori şi bineînţeles cu mărţişoare, se aşterne şi pe țărâmurile Insulei Sardegnia. Sau mai bine spus, o aştern în alb şi roşu copii Parohiei "Sfântul Ioan Botezatorul" Olbia, care se pregătesc să întâmpine 1 martie în mod simbolic şi tradiţional.
Minunatele lor creeatii, vor fi expuse la Târgul de mărțisoare organizat la Biserica Santa Lucia Olbia, unde, toate fondurile vor fi donate catre o asociatie din judetul Galați - "Iubim toți oamenii", asociație care susține financiar timp de 2-3 ani, cu o suma considerabilă, mamele aflate la un pas de a săvârși marele pacat, AVORTUL!
Scopul acestei acțiuni este de a păstra tradițiile și obiceiurile specifice Romaniei precum și promovarea faptului că în viața părinților un copil aduce doar fericire, binecuvântare și bucurie!
Pr.Marian Gaina










