- Dettagli
- Visite: 1073
Întâlnirea lunară a preoților din Protopopiatul Toscana 2

Preoții din Protopopiatul Toscana 2 s-au întâlnit marți 20 octombrie 2020 la parohia „Sfântul Antonie cel Mare” din Lucca în ședința lunară, prima după redeschiderea bisericilor închise din cauza pandemiei.
Ziua a început prin săvârșirea Sfintei Liturghii, urmată de ședința de protopopiat. Fiecare preot a prezentat situația parohiei și a comunității de care se îngrijește și s-au discutat dificultățile prin care trec parohiile în contextul actual. S-au propus o intensificare a vieții pastoral-liturgice precum și ale activităților filantropice.
Următoarea întâlnire va avea loc în ziua de marți 3 noiembrie la parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Carrara.
- Dettagli
- Visite: 558
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A IV-a Săptămână a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca si Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, au continuat cursurile Școlii Parohiale.
"Învățăturile date cu forța nu pot dăinui în suflete, pe când învățăturile primite în suflet cu plăcere și cu bucurie rămân de-a pururi".(Sf. Vasile cel Mare)
Experiențe educaționale dinamice, în atmosfera caldă a Bisericii, îmbogățesc constant dezvoltarea personală și duhovnicească a Tinerilor NEPSIS, adăugând noi repere care să sprijine creșterea spre adultul de mâine.
În săptămâna de studiu, coordonatorii Valentin și Mădălina, la nivel catehetic au abordat tema celor "10 Porunci Dumnezeiești", Codul Bunelor Maniere, iar în ce privește "Comunicarea în Limba Română" studiul părților de vorbire, ortografie și exerciții aplicate.
În cadrul Atelierelor de Creație s-a abordat tehnica croșetării, puzzle 3D și finalizarea primei țesături la gherghef.
La Atelierul de Pictură, tablourile cu tema "Mica Biblie în culori", au fost îmbogățite cu un nou strat de culoare, iar pe lângă indicațiile tehnice, tinerii artiști au primit noi informații teologice cu privire la fiecare episod tematic.
Atelierul de Muzică Psaltică s-a axat asupra semnelor de notație muzicală, noțiuni de canto, iar la nivel practic s-a îmbogățit repertoriul cu două cântece noi: "Pre Tine Te Lăudăm", glas 5 și "Împărăteasa Lumii", glas 5.
Dăm Slavă Bunului Dumnezeu, rugând pe Stăpâna noastră să mijlocească pentru mântuirea Lumii!
- Dettagli
- Visite: 1007
Zilele portului popular în parohia "Sf. Cuv. Teodor Studitul", Sciacca

Fotografii - Zilele portului popular în parohia "Sf. Cuv. Teodor Studitul", Sciacca, Protopopiatul Sicilia.
- Dettagli
- Visite: 1155
Vizitarea bisericii Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, organizată de FAI (Fondo Ambiente Italiano) și participarea la Seminarul cu tema "Moartea și grija pentru cei de pe patul de moarte, în marile religii"

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Prea Sfinţitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, în zilele de 17-18 Octombrie, la parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2 s-a desfășurat vizitarea unei părți a structurii vechii mănăstiri: biserica mare (aflată în renovare) și biserica noastră, care a menținut același hram cu al bisericii mari "Înălțarea Sfintei Cruci".
În spațiul alăturat bisericii mari "al corului", în care din anul 2001 biserica noastră românească își desfășoară activitatea, era așezat corul monahiilor augustiniene, care participa prin cântare la slujbele desfășurate în biserica mare.
Vizita a fost organizată de către părintele paroh Gabriel Burcescu împreună cu FAI (Fondo Ambiente Italiano), eveniment cuprins în "Zilele FAI de toamnă" (Le giornate FAI d'Autunno) care au ca scop vizitarea, punerea în valoare și ajutorarea patrimoniului de artă din Italia.
Cei aproximativ 700 de vizitatori au fost plăcut impresionați de frumusețea celor două biserici, dar mai ales de contactul cu spațiul iconografic bizantin și de elementele specifice bisericii ortodoxe (străni, iconostas, etc.). Prezentarea bisericii noastre a fost făcută de părintele Vasile Istina, care le-a vorbit vizitatorilor și despre Paraclisul închinat Sfântului Nectarie și Sfintei Filofteia.
Tot în această săptămână, miercuri 14 Octombrie, a avut loc un Seminar în Aula Magna din cadrul Universității de Studii din Torino, cu tema "Moartea și grija pentru cei de pe patul de moarte, în marile religii." Părintele Vasile Istina a participat și a prezentat personalului medical prezent, punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe în legătură cu acest subiect.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Pr. Vasile Istina
- Dettagli
- Visite: 1244
La praznicul primului iconograf - Sfântul Apostol Luca - la Catania s-a încheiat pictura în altar

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, acum doi ani s-au demarat lucrările de împodobire a sfântului locaș cu pictură, în parohia "SFÂNTA MUCENIȚĂ AGATA" din Catania.
Artistul Vasile Mutu a zugrăvit chipurile sfinților, pe cupola bisericii, începând cu pronaosul și continuând cu naosul.
În a treia etapă când s-a ajuns la altar, a început pandemia, lucrările fiind întrerupte pentru câteva luni, dar
cu ajutorul Domnului după câteva luni s-au finalizat cu bine în această vară.
Credincioșii parohiei, impulsionați de preotul paroh Mihai Gabriel Ichim, au ridicat în luna iunie o nouă schelă, pentru a se împodobi și pereții altarului, după cum era prevăzut în proiect.
După câteva luni de muncă, în aceste zile la praznicul primului iconograf - Sfântul Apostol Luca, a avut loc finalizarea picturii pe pereții altarului.
Un nou popas duhovnicesc, un nou moment de multumire și slavă pentru milostivirea lui Dumnezeu pentru sufletele enoriașilor din această comunitate.
Dumnezeu a binecuvântat cu darurile sale parohia ortodoxă din Catania!
Cu ajutorul Ministerului Românilor de Pretutindeni, anul trecut s-a achitat o parte din suma ce a necesitat confecționarea catapetesmei din lemn sculptat.
Aceasta are prevăzut doar registrul icoanelor praznicale, datorită dimensiunii reduse a bisericii. Din acest motiv, s-a completat pictura sfinților pe zid, pe arcada ce închide iconostasul, unde au fost deja pictați cei 12 apostoli, urmând ca pe arcada din centru să fie zugrăviți și cei 12 prooroci.
În aceste zile, harnicii meșteri ai bisericii au montat schela pentru a doua oară, deși se află în pandemie, pentru a se realiza a cincea și ultima etapă a proiectului.
Deși mulți credincioși s-au întors în România definitiv, sau au pierdut locurile de muncă și nu mai au economiile de altă dată pentru a dărui lăcașului de cult cele necesare împodobirii ei, iubitorii de sfințenie nu se opresc în a face loc lui Dumnezeu in mijlocul lor.
Chiar dacă trăiesc la 3000 km de țară, neamul și credința lor ortodoxă, chiar dacă ziua de mâine e mai nesigură decât cea de azi, chiar dacă viața lor nu mai e ca înainte, ei rămân aceiași credincioși ai lui Dumnezeu.
De aceea ei iubesc mai mult biserica, de aceea ei calcă pragul Casei Domnului, duminică de duminică, unde primesc harul Duhului Sfânt dătător de viață, prin Sfintele Taine, prin sfintele slujbe.
De aceea din puținul agoniselei lor dăruiesc Domnului și devin ctitori, pentru a lăsa în urma lor un semn veșnic, al trecerii lor pe aceste meleaguri.
Domnul să ajute pe neobosiții enoriași ca în anul viitor să privească strădania muncii lor - cupola bisericii pictată și catapeteasma montată!
A consemnat preoteasa Geta Ichim










