- Dettagli
- Visite: 547
Colindul bun și sfânt - vestirea Nașterii Mântuitorului în cadrul Parohiei Ortodoxe Române "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

Duminică, 20 noiembrie 2022, în cadrul parohiei noastre am avut marea bucurie de a primi în mijlocul nostru un grup de colindători din România, de la Parohia Chechiș, județul Maramureș, însoțiți de Părintele Vasile Marc, corul fiind dirijat de d-l Vasile Moje. Pe lângă cântecele patriotice, corul a prezentat și un repertoriu de colinde tradiționale românești, aducându-ne aminte de acel colț de rai , sentimentul de acasă pe care-l purtăm în suflet cu multă gingășie și dragoste și-l menținem viu aici prin păstrarea cu sfințenie a tradițiilor și a credinței străbune. E perioada când rugăciunile noastre se înalță în colinde, și ne facem colind unii altora spre a mărturisi vestea cea bună, căci "Prunc S-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă [...] Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii" (Is. 9, 5).
După frumoasa prezentare a urmat cuvântul de mulțumire a Părintelui Protopop Avram Matei, adresat conaționalilor noștri după care toți participanții au fost invitați la o agapă frățească și o vorbă bună.
Iar pentru toate dăm mulțumire Bunului Dumnezeu căci Lui i se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea în veci. Amin.
- Dettagli
- Visite: 578
HRAM la REGGIO CALABRIA, 20 Noiembrie 2022, Sfântul Grigorie Decapolitul

Întru Slava lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ieri 20 noiembrie 2022, de ziua Sfântului Grigorie Decapolitul, s-a sărbătorit Hramul Parohiei "Sfântul Grigorie Decapolitul", din REGGIO CALABRIA, păstorită de către P.C. Părinte Constantin Prisăcariu.
La Sfânta Liturghie a participat P.C. Părinte Protopop Ivan Dobrotchi de la Crotone și P.C. Părinte Constantin Ghimiși de la Lamezia Terme și credincioși din toată Calabria.
După Sfânta Liturghie Părintele Protopop a ținut un cuvânt de încurajare pentru cei prezenți, apoi a avut loc Agapa Frățească.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate.
Pr. Constantin Ghimiși, Lamezia Terme.
- Dettagli
- Visite: 530
Bucuria neasemuită a dăruirii!

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, începând cu luna noiembrie 2022, Asociația”San Lorenzo dei romeni ” ETS în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, au inițiat proiectul intitulat: ”Suntem cu tine de ziua ta! Viața, ce dar minunat!”, dedicat copiilor români care urmează tratament la Spitalul Pediatric Bambino Gesù din Roma.
Ieri 20 noiembrie 2022, a fost desfășurată a doua acțiune a proiectului. Voluntarii Asociației ”San Lorenzo dei romeni ” ETS au vizitat copiii care și-au sărbătorit zilele de naștere, oferindu-le cadouri personalizate.
Inocența, bunătatea și drăgălășenia , au fost darurile sufletești ale copiilor pentru noi, pe care le-am primit și simțit pe deplin cu inima. Bucuria de a dărui este o artă care înalță și înnobilează sufletul omului, prin dragostea pe care o arătăm și o manifestăm permanent față de aproapele nostru.
Mulțumesc pe această cale voluntarilor Asociaței ”San Lorenzo dei romeni” ETS implicați în derularea proiectului!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale!
A consemnat: Ana-Maria Obreja
Președinte Asociația San Lorenzo dei Romeni ETS a EORI
- Dettagli
- Visite: 359
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma

În Duminica a 26-a după Rusalii, 20 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Centrul Eparhial de la Roma, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit Evanghelia duminicii, în care ni se vorbește despre un bogat căruia i-a rodit țarina, mai mult decât se aștepta. Cheia înțelesului acestei pilde se găsește în textul Apostolului care ne îndeamnă: „Luați seama cu grijă, cum umblați, nu ca niște neînțelepți, ci ca cei înțelepți, răscumpărând vremea, căzilele sunt rele” (Efes. 5, 15-16) și„Drept aceea, nu fiţi fără de minte, ci înţelegeţi care este voia Domnului” (Efes. 5,17).
Și care este «voia Domnului»?„Îmbogățirea în Dumnezeu”, la care se poate ajunge prin ascultarea îndemnului Domnului: „Căutați, mai întâi, împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui” (Matei 6, 33). Rostul și firescul vieții noastre pe pământ nu este acela de a aduna bogății materiale, ci îmbogățirea duhovnicească în Dumnezeu. Perspectiva vieții noastre nu trebuie redusă doar la nevoile materiale și trupești, ci trebuie să cugetăm cum să creștem duhovnicește, făcând fapte care vor merge cu noi în veșnicie.
Ierarhul a explicat și semnificația Postului Nașterii Domnului, care este un post al bucuriei, prin excelență. Ne bucurăm că Hristos Domnul este cu noi și că este al nostru Mântuitor. În această perioadă, suntem chemați ca să reînnoim bucuria venirii Mântuitorului în lume, iar ea se reînnoiește în noi, în măsura în care perspectiva vieții noastre, principiile după care noi trăim și finalitatea pe care noi o dăm acestei vieți sunt reconsiderate și înnoite.
La finalul Dumnezeieștii Liturghii, s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima duminică a Postului Nașterii Domnului, din anul 2022, privind însemnătatea „Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și a „Anului comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”, în Patriarhia Română.
Așa cum este deja obiceiul, a început organizarea colectei de alimente, bani și îmbrăcăminte, ce se face pe perioada Postului Crăciunului, pentru întrajutorarea și mângâierea celor care se află în dificultate economică: familii numeroase, bolnavi, bătrâni singuri și refugiați de război.
Întreaga predică poate fi ascultă aici: https://youtu.be/HUdorRrSMYQ
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 196
PS Atanasie de Bogdania: Mântuirea și bucuria veșnică – scopul vieții omului

Duminică, 20 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mare Mucenic Mina” – Roma IV (Palestrina), păstorită de părintele Iurie Hîncu. Parohia face parte din Misiunea „Sfântul Ierarh Nicolae” pentru basarabeni și pentru bucovinenii din Bucovina de Nord, folosind în slujire calendarul iulian, neîndreptat.
Evanghelia acestei duminici este o Evanghelie a dragostei și descoperitoare a tainei persoanei, întrucât din omul demonizat chipul lui Dumnezeu a dispărut și este necesară reabilitarea acestuia, a spus Preasfințitul Atanasie, care a explicat Evanghelia duminicii a 23-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor).
Hristos sărăcește în toate pentru ca noi să dobândim mântuire
„Înțelesul Evangheliei de astăzi ne arătă că Hristos Domnul, Cel bogat întru toate, se face Cel mai mic, Cel mai neputincios și Cel care nu este luat în seamă de oameni, ca nouă să ne dea viață prin har și să ne mântuim. Așadar, Dumnezeu este Cel care ne dăruiește mântuirea, nu faptele pe care noi le săvârșim. Oricât de multe fapte bune facem, întotdeauna, pentru ca acestea să fie roditoare, trebuie puse pe seama lui Dumnezeu. Lucru cel rău trebuie pus pe seama neputinței noastre.”
Pocăința aduce mântuire prin har
„Pocăința înseamnă asumarea greșelilor, durerilor și a răutății provocate de noi. Să înțelegem că acestea se întâmplă din cauza păcatelor noastre. Cele bune în viața noastră trebuie închinate și socotite ca fiind datorate Domnului.”
Hristos este Cel care ne aduce de la moarte la viață
„În minunea făcută de Domnul astăzi, omul cel stăpânit de diavol este adus de la moarte la viață, arătându-ne astfel o adevărată înviere, căci mâna cu care este ridicat demonizatul din suferința sa, este aceeași mână care a scos pe Adam din iad. Aici descoperim rostul fericirii vieții noastre: trăirea în Hristos și în Biserică.”
Omul dezbrăcat de haine este omul golit de har
„Faptul că demonizatul umbla fără haine ne arată că omul căzut în păcat își pierde haina harului, pierde suflarea dumnezeiască care îi dă viață. Omul din ziua de astăzi este un om neputincios, care s-a lepădat de har și care refuză să trăiască după legea dumnezeiască. Faptul că omul nu crede în Dumnezeu, nu înseamnă că Dumnezeu nu există, ci această manifestare de necredință se datorează neputinței omenești și lipsei harului.”
Iertarea și pocăința – acte de reabilitare a omului căzut
„Iertarea și pocăința sunt lucrurile cele mai greu de realizat în viața noastră. Dumnezeu nu ne va întreba la judecată motivul căderii în păcat, ci ne va întreba de ce nu am cerut iertare și de ce nu ne-am pocăit.”
La finalul Dumnezeieștii Liturghii, ierarhul a binecuvântat cu aghiasmă lucrările săvârșite la înfrumusețarea parohiei și a oferit părintelui paroh, Consiliului și Comitetului Parohial o gramată episcopală de apreciere.
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mucenic Mina” (11/24 noiembrie) din Roma a fost înființată în anul 2000 de către IPS Mitropolit Iosif, al Europei Occidentale și Meridionale, preot paroh fiind numit părintele Iurie Hâncu. Pentru o perioadă parohia a fost găzduită în capela catolică intitulată „San Camillo di Lellis” din Roma. În anul 2015 s-a achiziționat o parcelă de teren pe care s-a amenajat un loc de slujire.
Parohia face parte din Misiunea „Sfântului Ierarh Nicolae”, care a fost înființată, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 7 februarie 2012. Ea are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Coordonatorul misiunii este Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI










