- Dettagli
- Visite: 556
Întreita sărbătoare a Catedralei Mitropolitane din Paris s-a încheiat

Duminică, 6 septembrie 2022, a fost ultima din zilele dedicate Sărbătoririi Catedralei Ortodoxe Române „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris. În perioada 4-6 noiembrie s-au aniversat trei momente istorice legată de această catedrală: împlinirea a 170 de ani de la constituirea comunității ortodoxe române din Paris (1852), a 140 de ani de la cumpărarea bisericii fostului colegiu „Jean de Dormans-Beauvais” (1882) și 130 de ani de la sfințirea acesteia (1892). Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale și Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, a fost prezent la aceste zile de sărbătoare.
Ziua a început prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către ierarhii Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, în frunte cu IPS Părinte Mitropolit Iosif. Alături de aceștia a slujit și Preasfințitul Părinte Iustin, episcopul ortodox sârb pentru Europa Occidentală.
Omilia la cuvântul evangheliei de astăzi a fost rostită de către Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, care a vorbit despre învierea fiicei lui Iair și despre importanța statorniciei în credință.
După Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei alături de Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, au transmis mesajul Patriarhului României în limbile română, respectiv franceză.
La final, Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale și Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, a mulțumit tuturor participanților: delegației Departamentului pentru Românii de Pretutindeni condusă de domnul Gheorghe-Florin Cârciu, secretar de stat în cadrul departamentului, domnului Mihai Chirică, primarul orașului Iași, doamnei Simona Junescu, Consulul General al României la Paris, celor două corale, Quatar Miseri’Cordes și Corala Marii Uniri a Ateneului Național din Iași, care au susținut concerte cu această ocazie, precum și tuturor oficialităților, invitaților și credincioșilor.
La Catedrala din Paris a fost așezat spre cinstire și un fragment din moaștele Sfântului Nectarie adus de la Iași.
Domnul Mihai Chirica, primarul orașului Iași, a dăruit Mitropoliei de la Paris un bust al lui Vasile Alecsandri, care în anul 1859 a fost numit de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza ministru al afacerilor externe și care a fost trimis în Franța pentru a pleda în scopul recunoașterii Unirii. Bustul va fi așezat în sala „Alexandru Ioan Cuza” a Catedralei Mitropolitane din Paris.
Evenimentul s-a încheiat cu un concert al tinerilor artiști români de la Paris și cu participarea la o convorbire duhovnicească cu ierarhii Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.
Întreg programul dedicat acestor zile poate fi urmărit aici: https://www.youtube.com/c/ApostoliaTV
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 468
“Moșii de toamnă” la Școala Parohială Verona 1.
În sâmbăta “Moșilor de toamnă” fetițele Școlii Parohiale Verona 1, însoțite de câteva mămici coordonate de preoteasa Patricia Codrea, au pregătit colive și colaci pentru cei adormiți din neamul lor.
Atelierul a început cu o lecție despre cultul morților în Biserica Ortodoxă și a continuat cu o explicație detaliată a simbolismului colivei și colacilor.
Până seara s-a frământat și s-a copt; s-a fiert grâu și s-au făcut colive.
Fiecare și-a pregătit pomana și pomelnicul și le-a așezat frumos pe masa de pomenire rugându-se împreună cu preotul lor pentru mântuirea sufletului și dobândirea vieții de veci a celor adormiți.
- Dettagli
- Visite: 423
Moșii de toamna la parohia din Saluzzo

Fotografii - Moșii de toamna la parohia din Saluzzo, protopopiatul Piemonte II
- Dettagli
- Visite: 350
Cateheza practica - Moșii de toamnă - Pomenirea celor adormiți în biserica și în cimitirul din Pinerolo

Cateheza practica - Moșii de toamnă - Pomenirea celor adormiți în biserica și în cimitirul din Pinerolo - Fotografii
- Dettagli
- Visite: 431
Sărbătoarea Catedralei Ortodoxe Române din Paris - 170 ani de la înființare | PS Atanasie de Bogdania prezent la eveniment

În perioada 4-6 noiembrie 2022, la Paris, are loc Sărbătoarea Catedralei „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail”. Cu această ocazie se sărbătoresc 170 de ani de la constituirea primei comunități ortodoxe române din Paris (1852), 140 de ani de la cumpărarea bisericii din strada Jean de Beauvais (1882) și 130 de ani de la sfințirea bisericii sus-menționate.
În seara zilei de vineri, 4 noiembrie 2022, au avut loc două evenimente dedicate acestor zile de sărbătoare: inaugurarea expoziției „Povestea unei catedrale” și o serie de conferințe dedicate prezenței comunității române la Paris.
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentaleși Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, alături de Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române aEuropeiOcccidentaleși Meridionale,au participat la deschiderea evenimentului, unde PS Marc Nemțeanul a adresat un cuvânt de bun venit tuturor participanților.
Sâmbătă, 5 noiembrie 2022, vor avea loc diferite conferințe care vor dezbate istoria și contribuția comunității române de la Paris în cunoașterea și trăirea ortodoxiei pe pământ francez. Seara se va încheia cu slujba Vecerniei, după care va urma un concert de muzică sacră și clasică susținut de Quatar Miseri’Cordes și de Corala Marii Uniri a Ateneului Național din Iași.
Duminică, 6 noiembrie 2022, ierarhii Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale vor săvârși Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Ortodoxă Română din Paris. După amiază va avea loc un concert al tinerilor artiști români de la Paris, iar evenimentul se va încheia prin participarea la o serie de convorbiri duhovnicești cu ierarhii mitropoliei sus-amintite.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI










