- Dettagli
- Visite: 475
Împreuna slujire la Moaștele Sfinților Victor și Stefanida

Prin binecuvântarea Preasfințitului Atanasie, vineri 11 Noiembrie, de pomenirea Sfântului Mucenic Victor și Stefanida, s-a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Ss. Mm. Vittore e Corona, unde se găsesc Moaștele Sfinților. La ruga pr. Victor din parohia Sfântul Mucenic Gheorghe - Mogliano au răspuns cu drag pr. Mihai Damascan dimpreună cu câțiva credincioși din parohia Conegliano și pr. Daniel Stânga din parohia San Bonifaccio.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, prin marea milostivire a lui Dumnezeu și prin gândul bun al pr. Daniel Stânga, parohia Sfântul Mucenic Gheorghe a primit în dar o părticică din Moaștele Sfântului Bonifatie.
Mulțumim lui Dumnezeu, sfântului Victor și Sfântului Bonifatie pentru toate darurile și binecuvântările aduse!
- Dettagli
- Visite: 800
Conferința semestrială de toamnă în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Joi, 10 noiembrie 2022, a avut loc la Centrul Eparhial de la Roma, Conferința Semestrială de toamnă în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prima în prezență fizică, după restricțiile cauzate de pandemie, la care au participat preoții și diaconii din protopopiatele din zona centrală a Italiei dar și din insula Sardinia.
Întâlnirea a fost deschisă de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan care, în cuvântul adresat participanților, a acordat o atenție deosebită Cuviosului Paisie de la Neamț, evidențiind activitatea de traducere a scrierilor patristice și filocalice din limba greacă veche și slavonă în limba română, fiind și ctitorul spiritual al Filocaliei Românești timpurii. Preasfinția Sa a vorbit atât despre modelul de rugăciune isihast cât și despre faptul că Hristos Domnul ascultă rugăciunea pornită din sinceritatea inimii, făcută cu smerenie.
PC Părinte Doctor Pompiliu Nacu, de la Parohia Ortodoxă Română „a Tuturor Sfinților” din Milano Nord – Monza, a susținut conferința cu titlul „Isihasmul românesc și Sfântul Paisie de la Neamț. Credință, istorie, tradiție și Spiritualitate”, în care a vorbit despre dinamica evoluției monahismului românesc, punând accent pe Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț, ca unul dintre promotorii isihasmului românesc.
Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Spaniei și Portugaliei, a fost invitatul special al întâlnirii. Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că rugăciunea inimii este cea mai mare jertfă pe care omul o poate aduce lui Dumnezeu și despre îndatorirea creștinilor de a se ruga pentru lumea întreagă, care se află în multe dureri și încercări.
În cadrul întâlnirii, PS Părinte Atanasie de Bogdania și PC Părinte Consilier Florin Haniș, au prezentat participanților diferite proiecte inițiate de către Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, printre care: revista THEOLOGICA, ajunsă la al doilea număr, lansarea proiectului „Chipuri Misionare”, lansarea volumului „Slujire și pastorație ortodoxă românească în Peninsula Italică”, noutățile de pe portalul creștin-ortodox THEOFANIA.ro, anunțând de asemenea evenimentele viitoare din Eparhie.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 686
Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina prăznuit la Torino

În ziua de 9 noiembrie 2022, parohia "Înălțarea Sfintei Cruci"- Torino 2, a îmbrăcat haine de sărbătoare prăznuind unul din cele trei hramuri ale Paraclisului, pe Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina, ale cărui sfinte moaște se află în biserica noastră.
În cuvântul de învățătură Părintele Vasile David de la Parohia din Giaveno, i-a îndemnat pe credincioși "să nu privească doar la minunile pe care le-a făcut și le face Sfântul Nectarie, ci să îl roage să ne dăruiască și nouă smerenia și răbdarea lui în necazuri și suferințe pentru a ne schimba viața și a ne apropia mai mult în duh de bogăția darurilor sufletești, pe care acest mare Sfânt le-a dobândit în viața pământească."
Pr. Paroh Gabriel Burcescu în cuvântul său de la sfârșitul Sfintei Liturghii, a dat Slavă lui Dumnezeu pentru binecuvântările pe care Sfântul Nectarie le-a adus în parohia noastră și în semn de prețuire față de credincioșii parohiei, a fost dăruită celor prezenți la slujbă, cartea "SFÂNTUL NECTARIE, Sfântul secolului nostru" scrisă de Sotos Hondropoulos. Tipăriturile au fost achiziționate prin bună vrerea unei credincioase care a fost ajutată în chip minunat de Sf. Nectarie și care a donat aceste cărți.
La sfârșitul slujbei slujitorii împreună cu credincioșii au participat la agapa frățească pregătită de către voluntarii bisericii noastre, cu ocazia hramului.
"Pe cel născut în Silivria şi ocrotitorul Eghinei, pe cel ce s-a arătat în vremurile din urmă prieten adevărat al virtuţii, pe Sfântul Ierarh Nectarie să-l cinstim cei credincioşi ca pe un Dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, că izvorăşte bogate vindecări celor ce cu evlavie strigă: Slavă lui Hristos, Celui Ce te-a proslăvit! Slavă Celui Ce minunat te-a arătat! Slavă Celui Ce prin tine lucrează tuturor tămăduiri!"
Troparul Sfântului Nectarie
Sfinte Ierarhe Nectarie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
A consemnat Pr. Vasile Istina
- Dettagli
- Visite: 582
Semnarea Contractului de Comodat pentru biserica Parohiei „Sfânta Parascheva Romana” din Gaeta (Protopopiatul Lazio III)

În data de 3 noiembrie 2022 s-a semnat Contractul de Comodat pentru biserica Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta Parascheva Romana” din Gaeta, păstorită de părintele Vasile Carp.
Contractul a fost semnat între Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, reprezentată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, și Arhiepiscopia Catolică din Gaeta, reprezentată de Arhiepiscopul catolic Luigi Vari.
Contractul de Comodat a fost semnat pentru o perioadă de 3 ani, cu posibilitate de reînnoire. Biserica, în care își desfășoară activitatea parohia românească, a trecut printr-un amplu proces de restructurare și restaurare. Lăcașul de cult a fost înfrumusețată cu candelabre, icoane și toate cele necesare pentru slujirea cultului ortodox.
„Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Parascheva Romana” a fost înființată la data de 2 februarie 2009 de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ca preot paroh a fost numit părintele Gabriel Popescu. Pentru o perioadă de timp, funcția de paroh a fost ocupată de părintele Marius Lucian Trifina, iar în prezent preot paroh este părintele Vasile Carp, alături de care slujește și părintele Pietro (Manlio) Maddalena. Parohia este găzduită în Biserica intitulată „Chiesa Cuore Eucaristico di Gesu”, di orașil Gaeta, situată via dei Platani, numărul 43.
- Dettagli
- Visite: 591
Parohia "Sfânta Muceniță AGATA" din Catania (Sicilia) - în pelerinaj la Bari. Sfânta Liturghie săvârșită pe mormântul Sfântului Nicolae

"Bucură-te, bucură-te
Nicolae mare sfinte
De la Mira arhiereu
Temător de Dumnezeu!"
Cântând cu mare bucurie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de credincioși din Sicilia a pășit în curtea catedralei San Nicola.
Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, întâi-stătătorul credincioșilor români ortodocși din Italia, parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania (Sicilia), păstorită de părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, a realizat primul pelerinaj la Bari după pandemie, în aceste zile de toamnă premergătoare postului Nașterii Domnului.
Milostivul Dumnezeu a ascultat rugăciunile ridicate la cer de cei ce au participat la acest drum.
Făcătorul cerului și al pământului a descărcat norii plini de ploaie pe toată durata călătoriei credincioșilor, ce aveau sufletele pline de griji, durere și nevoi.
Cu toții au răsuflat ușurați când au privit cerul înseninat ca printr-o minune, la destinație, după o noapte de drum prin ploaie torențială.
Ei s-au pregătit temeinic pentru aceste emoționante clipe.
Așa cum nu uită să-și ia buletinul de identitate oriunde ar pleca, tot așa credincioșii din parohia aflată la poalele vulcanului Etna, în orice pelerinaj ar merge, nu uită de identitatea lor de români și îmbracă portul strămoșesc.
Încărcați de ofrande în coșurile pline de colacii împletiți cu multă măiestrie, cu fructe, sarmale, cozonaci, colivă și ghivece de flori, credincioșii au parcurs 600 de km pentru a se întâlni cu cel mai drag sfânt al copilăriei.
Pentru a se închina la moaștele Sfântului Nicolae, ei au lăsat în urmă păcatele iertate prin Taina Spovedaniei, așa cum au lăsat în urmă insula Siciliei, traversând strâmtoarea Messina ce desparte marea Tireniană de marea Ionică.
În Bari, spre bucuria credincioșilor, s-a alăturat părintele Petru Eduard Kissinger venit din România ,de la parohia "Adormirea Maicii Domnului" din Măcin, județul Tulcea, parohie înfrățită cu parohia din Catania.
Parohia sa aflată în protopopiatul Niculițel a colaborat cu succes în pandemie, împreună cu parohia din Catania la proiectul: "100 de pilde, 100 de inimi " - unul din cele 30 de proiecte premiate de Patriarhia Română.
Odată ajunși la catedrală, părintele Mihai Gabriel alături de părintele Petru au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, pe mormântul Sfântului Nicolae.
Primirea Trupului și a Sângelui Mântuitorului Iisus Hristos a fost punctul culminant al pelerinajului.
A urmat pomenirea celor adormiți, care nu sunt uitați de români, chiar dacă aceștia trăiesc la 3000 de km depărtare de România.
Cu blândețe și dragoste, ca de fiecare dată când vine la Bari, părintele Petru a oferit cărți de rugăciuni si icoane cu Mântuitorul Iisus Hristos.
La acestea părintele paroh al Cataniei - Mihai Gabriel -a adăugat alte cărți cu acatiste și icoane cu Sfântul Nicolae.
Dar călătorului îi stă bine cu drumul... și enoriașii din Sicilia și-au luat rămas bun de la ocrotitorul călătorilor și i-au promis că se vor întoarce cu prima ocazie pe care o vor avea.
Drumul a fost ușor și plin de soare la întoarcere, ca sufletele celor ce s-au întâlnit cu Sfântului Nicolae.
Drumeții și-au deschis sufletele și au povestit rând pe rând la microfonul din autocar impresionante întâmplări din viața lor.
Copiii au închinat poezii Sfântului Nicolae.
Cântece religioase și patriotice au răsunat din autocarul cu pelerinii plin de nădejde, credință și dragoste.
În această lume plină de incertitudini, călători și străini pe acest pământ, credincioșii își găsesc liniștea doar în brațele lui Dumnezeu, așa cum scrie Traian Dorz în versurile sale:
"Unde Doamne, unde Doamne să apuc?
N-am la cine, n-am la cine să mă duc!
Numai Ție, numai Ție Domnul meu,
Pot să-ți spun necazul greu."
A consemnat: preoteasa Geta ICHIM










